Cins Hayvan Sahiplenirken Bilinçli Olmak

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Youtube de karşıma çıkan bir video. Başlığı nedeniyle merak edip izledim, adamın çok haklı olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden de paylaşmak istedim. Takıntı değil de, gerçekten hayvan sevgisi ile cins kedi köpek sahiplenmek isteyenler için bırakıyorum. :/

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Cins kedinin bir farkı olmasa da köpeklerde cins cidden fark ediyor.

her cinsin yaşama şekli, ev - bahce - sokak uyumu , ilgilenme sıklıgı farklı.

yani Pug ile Golden tamamen ayrı bakım gerektiriyor, golden bakmak gercekten zor mesela.

Kedilerde bu fark cok az ancak köpeklerde belli cinsleri tercih etmek zorunluluk oluyor.

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
@Arndiol, tabikide öyle. Her ortama her köpek cinsi olmuyor. Ama daha çok bu cinslerdeki problemlerden bahsetmek istedim. İnsan bir türe ne kadar müdahale ediyorsa, o türde o kadarr problem çıkıyor.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
@Arndiol, tabikide öyle. Her ortama her köpek cinsi olmuyor. Ama daha çok bu cinslerdeki problemlerden bahsetmek istedim. İnsan bir türe ne kadar müdahale ediyorsa, o türde o kadarr problem çıkıyor.

Genetiği ile oynanmış hayvanlar kesinlikle olmamalı.

Pug gibi acı içinde yaşayan bir hayvan kesinlikle üretilmemeli.

Doğal yollarla var olan sağlıklı hayvanlar arasnda secim yapılmalı.

Pug lar cok tatlı mesela ama aşırı üzülüyorum onlara.

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
@Arndiol, "olmamalı", "beslenmemeli", "yapılmamalı", "üretilmemeli" çok var bunlardan. Ama bunları sağlayacak bilinçli insanlar, yasalar, kanunlar yok. En kötüsü bu. Her nefes alırken acı çeken bir köpek cinsi var, insanoğlu yüzünden cüce kalmış bir kedi cinsi var, tüyleri yüzünden etrafını doğru düzgün goremeyen bir kuş cinsi var, en ufak bir çarpmada gözleri patlayacak torba gözlü japonlar var. Hepside çok yaygın besleniyor. 😔

Beslenmeye karar verilen cinsi iyice araştırmak şart, onu anladım ben. Siyam kedisi olsun, bengal kedisi olsun birçok sevdiğim kedi cinsi var. İnsan illa ki beslediği hayvanın fiziksel özelliğine bakar. Bakmam diyen kişi yalan söylüyordur bence. Ama yalnızca fiziksel özelliğine bakıp hayvan almak bencillik oluyor.