Cins bir canlınız var sizce ?

Ücretli mi sahiplendirirsiniz ücretsiz mi ?

• Ben alacağım paraya bakarım.

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    11
Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Anıl

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhaba,
Kendinize ait cins kediniz veya bir köpeğiniz var fakat artık bakamayacak duruma geldiniz siz olsanız ücretli mi sahiplendirirsiniz yoksa ücretsiz mi ?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sözleşme ve takip şartıyla ücretsiz sahiplendirmek en doğrusu bence. Yanında maması, eşyaları verilecekse onlardan para alınabilir ama bir canlı üzerinden para kazanmanın etik olduğunu düşünmüyorum :)

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Politikalarımızdan birisi de satın alma, sahiplendir. Gezegende hiçbir canlının satılmasını istemiyorum, ben bu duruma karşıyım.

• Beğen
Tepkiler: Mia

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Hiç kimse aldığı canı sahiplendirmek zorunda kalmaz umarım.

Pelushe

Hayvansever
Kedi Dostu
Zaten bakamayacak durumdayım yeter ki benim kadar iyi baksınlar parasını kesinlikle düşünemem
Takip şartıyla bütün eşyalarıyla birlikte ücretsiz..

Ruzgar

Hayvansever
Kopek Dostu
Bakamayacaksam almam ama asla satmam. Onu çok sevecek ömürlük ailesi olacak birine sahiplendirirdim

Arselgunes

Hayvansever
Kedi Dostu
@Anıl, canlıları gerçekten sevenler bunu para için yapmaz ve sevgi karşılıksızdır eğer bakamayacak duruma gelirsem ben olsam bende gerçekten o canı sevecek birine sahiplendiririm.

Nefesreyyan

Hayvansever
Kedi Dostu
Bakamıcak durumada gelsem ben ölene kadar benimle kalırlar açsam aç toksam tok (evladını satabilirsen onlarıda satarsın)(satın alma sahiplen)

Ekin

Hayvansever
Kedi Dostu
Vallahi ben de çok ayıplıyorum parayla canlı mı alınır yahu

ztk061987

Hayvansever
Kedi Dostu
cins kedi istiyosanız parayı gozden cıkarmalısınız sadece kedi istiyosanız sokakta cok fazla var benim cins kedim var ama ben kedileri hiç bilmezdim bakımsız çirkin yerinden kalkmaya hali olmayan bi yavruyla karsılastım annem bakarmısın alalımmı eve dedi al bakarız dedim megerse kedim iran kedisiymiş bana veren kişi bile geri istedi dedim ben bakıyım kendine getiriyim vermem o benim kızım ama inanın cins oldugu için değildi sahiplenmem ama cins kediler cok nazik canlılar bakıp büyüten kişilerden parasız istemek dogru değil bence çünkü parasız alınanlar hevesleri gectiğinde dısarı bırakıyolar ki cins kedilerin dısarda yapma olasılıgı nerdeyse sıfır

Miyaannesi

Hayvansever
Kedi Dostu
Parayla almaya karşıyım sonuçta annesi olacağım parayla evlat sahibi olunmaz. Ama sahiplendirecekseniz mutlaka sözleşme yapın ve takip şartı koyun.

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
Parayla almaya karşıyım sonuçta annesi olacağım parayla evlat sahibi olunmaz. Ama sahiplendirecekseniz mutlaka sözleşme yapın ve takip şartı koyun.

Bir çocuğun doğumuna kadar harcanan parayı düşünün... Yapılan doktor masrafları vs... 9 ay sonunda dünyaya gelen insan evladının para harcamadan dünyaya geldiğini söylemeyin. Evet parayla evlat sahibi oluyoruz.

Bir hayvanın (köpek olduğunu varsayalım) doğumuna kadar veterinerlik hizmetleri için para harcanıyor. Çiftleştirmek için bir erkek bulunacak. Erkek tarafının bir yavru hakkı var. Bu hakkı kabul ettiğiniz an bir bedel/değer belirlemiş oluyorsunuz. Doğum sonrası 60 güne gelene kadar (60 günden sonra sahiplendirilebilir) yapılan harcamalar, veteriner masrafları, aşı masrafları, mama masrafları, mikroçip masrafı... vs gibi masraflar var. Bunları kim ödemeli? Sağlıklı yavrular için yavrulara para harcamak gerekir... Para ödemeden sahiplenemezsiniz ve sahiplenme duygusunu yaratamazsınız, terketmek çok kolaylaşır. O yüzden ben tam tersi hayvanların sağlıklı olmaları için ve zor terkedilmeleri için para karşılığında sahiplendirilmelerini savunurum.

İki köpeğim oldu. İkisini de para vererek sahiplendim. Parasız almak aklıma bile gelmedi. Çoğunlukla "sahiplenme" kelimesi kullanılınca ücretsiz alma gibi anlaşılır ama sahiplenme ancak bir bedel karşılığında olabilir. Bedelin ne kadar olacağını her zaman tartışabilirsiniz ama sıfır bedeli aklım almıyor. Zaten parasız teklif edilse yavrunun sağlığından şüphe ederim.

Son düzenleme:

Miyaannesi

Hayvansever
Kedi Dostu
Bir çocuğun doğumuna kadar harcanan parayı düşünün... Yapılan doktor masrafları vs... 9 ay sonunda dünyaya gelen insan evladının para harcamadan dünyaya geldiğini söylemeyin. Evet parayla evlat sahibi oluyoruz.

Bir hayvanın (köpek olduğunu varsayalım) doğumuna kadar veterinerlik hizmetleri için para harcanıyor. Çiftleştirmek için bir erkek bulunacak. Erkek tarafının bir yavru hakkı var. Bu hakkı kabul ettiğiniz an bir bedel/değer belirlemiş oluyorsunuz. Doğum sonrası 60 güne gelene kadar (60 günden sonra sahiplendirilebilir) yapılan harcamalar, veteriner masrafları, aşı masrafları, mama masrafları, mikroçip masrafı... vs gibi masraflar var. Bunları kim ödemeli? Sağlıklı yavrular için yavrulara para harcamak gerekir... Para ödemeden sahiplenemezsiniz ve sahiplenme duygusunu yaratamazsınız, terketmek çok kolaylaşır. O yüzden ben tam tersi hayvanların sağlıklı olmaları için ve zor terkedilmeleri için para karşılığında sahiplendirilmelerini savunurum.

İki köpeğim oldu. İkisini de para vererek sahiplendim. Parasız almak aklıma bile gelmedi. Çoğunlukla "sahiplenme" kelimesi kullanılınca ücretsiz alma gibi anlaşılır ama sahiplenme ancak bir bedel karşılığında olabilir. Bedelin ne kadar olacağını her zaman tartışabilirsiniz ama sıfır bedeli aklım almıyor. Zaten parasız teklif edilse yavrunun sağlığından şüphe ederim.
Veteriner masraflarını talep edebilirsiniz tabiki ama cinsine göre piyasası var resmen bu hayvanların şuan. Hatta rengine göre. Sırf para verdiniz diye bu yavrunun sağlıklı olduğunu düşünmeniz mantıksız. Ve para verdim o kadar ya sokağa atmıyım zihniyeti beni hayrete düşürdü. Böyle düşünen insanlar zaten ücretli/ücretsiz hiç bir hayvanı sahiplenmemeli.

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
Veteriner masraflarını talep edebilirsiniz tabiki ama cinsine göre piyasası var resmen bu hayvanların şuan. Hatta rengine göre. Sırf para verdiniz diye bu yavrunun sağlıklı olduğunu düşünmeniz mantıksız. Ve para verdim o kadar ya sokağa atmıyım zihniyeti beni hayrete düşürdü. Böyle düşünen insanlar zaten ücretli/ücretsiz hiç bir hayvanı sahiplenmemeli.

Veterinerlik masrafları kabul etmeniz bir aşama. Ama bu kadarla kalmıyor.

60 gün boyunca bu yavrular yiyor içiyor etrafı pisletiyor. Bütün dışkıların kaldırılması, idrarların temizlenmesi yaşadıkları bölümün temiz tutulması için bir emek harcanması gerekiyor. Bugün komünist ülkelerde bile emeğin karşılığında bir bedel ödeniyor. Tabiki bu emeğin de bir bedeli olacak. Herhalde bir yerde çalışıp bir maaş alıyorsunuzdur, bu maaş size emeğiniz karşılığında ödeniyor, maaşınızın tartışma konusu yapılmasını herhalde sevmezdiniz. Bu emeklerin karşılığının da ödenmesi gerekir.

Sırf para verildi diye yavrunun sağlıklı olduğunu düşünmek mantıksız değil tam aksine çok mantıklı, para ödendiği için beklenti yavrunun sağlıklı olmasıdır. Çünkü aşıları zamanında yapılırsa hastalanmazlar. Herhangi bir hastalık kapmasın diye aşılandığını varsayarız. Zaten aşı karnesi ile teslim edilmelidir. Eğer sağlığı bozulursa bunun hesabını yetiştiriceye sorabilirsiniz. Para vermediğiniz durumda hiçbir soru sorma hakkınız kalmaz. Bu bir garantidir, bir göstergedir. Sağlıktan kastım 60 güne kadar olan sağlığıdır, yoksa sonradan gelişen hastalıkları kast etmiyorum. Yavruluk döneminde yapılması gereken aşıların yapılmayıp yavrunun virüs kapıp hastalanmasına sebep olmak gibi.

Cinsine göre bir piyasası olduğundan bahsetmişsiniz. Bu da normaldir.

Farzedin ki kuş beslemek istiyorsunuz. Kanarya almak istiyorsunuz, bir petshop'a gittiniz bedelini ödeyip sahiplendiniz. Ya da papağan alıp bedelini ödediniz, ya da bir muhabbet kuşu aldınız bedelini ödediniz. Bunların hepsi kuş ama cinsleri farklı olduğu için fiyatları farklı olacaktır. Yani hepsinin ayrı bir piyasası var. Petshop'dan tavşan aldınız bedelini dediniz, kaplumbağa aldınız bedelini ödediniz, yılan aldınız bedelini ödediniz.

Yukarda saydığım bütün hayvanlara para ödenince normal de kedi köpeğe para ödenince mi garip oluyor?

Parayla almaya karşıyım derken daha iyi düşünmek gerekir. Parayla almaya karşı olanlar bir takım duyguları istismar ederek parasız olarak bir canlıya sahip olmaya çalışan istismarcılar gibi geliyor bana (sigara otlanmak gibi bir şey).

Bunun yanında petshoplarda kedi köpek satılmasına karşıyım, kedi ve köpekler izin alınmış (ruhsatlı) çiftliklerde üretilmelidir ve buralarda sahiplendirilmelidir.

Beraber yaşadığımız (aynı ekosistemi paylaştığımız tüm canlılar) hayvanlar da insan sağlığının bir parçasıdır onların sağlığı da her zaman kontrol altında olmalıdır. Bunun için üretiminden sahiplendirilmesine kadar ve hayatlarının kalan kısmında kontrol altında olmalıdırlar ve bu süreçlerde bazı ücretler ödenmesi normaldir.

Gerçi başlığın konusunun biraz dışına çıktık. Başlık konusuna gelince bir canlınız var ücretli mi ücretsiz mi sahiplendirirsiniz sorusunun çok fazla cevabı var. Bu canlıyı neden sahiplendirmek istiyorsunuzun bir sürü cevabı olabilir. Ücretli sahiplendirilecek durumlar olabilir ücretsiz sahiplendirilecek durumlar olabilir. Her durumu kendi içinde tartışmak gerekir.

Son düzenleme: