Çiftleştirme Hakkında Yardıma İhtiyacım Var

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

TipAdam

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar değerli dostlar,

Neredeyse 3 senedir birlikte yaşadığım ve dışarıyı da hiç görmeye dünya tatlısı bir kedişim mevcut. Kendileri oldukça hassas olmakla birlikte, seyahatleri bırakın veterinere giderken bile dünyayı ayağa kaldıran ve kısacık mesafeyi bile taksiyle gitmeye mecbur bırakan biridir... Yol boyunca ağlamasıyla meşhurdur :( Dış kapıyı açık bıraksam dahi gidip bakmaz, aksine biri gelebilir falan diye içeri saklanır. Ama tüm şovu da banadır yani, ürkek biri değil yanlış anlaşılmasın. Neyse, bir kız arkadaşımın ısrarları sonrası; o arkadaşımın kedisiyle tanışmaya gittim :) Ciddi anlamda güzel ve eğlenceli bir minnoşla karşılaştım. Ancak benimki Soke cinsiyken, arkadaşımınki Van kedisi. Aralarında da yaklaşık 2 yaş falan fark var. Benimki daha büyük yani. Neyse tırnaklarını kesip bir araya getirdim her ikisini de. İlk akşam ikisi de çok gergindi, mahvettiler bizi. Sonrasında haftasonu sende kalsın istersen Puşok, belki alışırlar dedi. Tamamdır dedim. Mia'yla Puşok'u bir güzel gözlemlemeye başladım. Cuma akşamından beri birlikteler. Puşok (van kedisi), kendi sahibi gittikten sonra eve de alışınca aşırı rahat takılmaya başladı. Bir süre sonra da Mia'nın peşinden dolanmaya başladı. Bildiğiniz Mia kaçıyor o kovalıyor. Ama asla şiddet yok onda, aksine benimki tıssslayıp mırrrr yapıyor üçkağıtçı :( Arada da çocuğa pati atmaya çalışıyor. Ama Puşok asla karşılık vermiyor, kuyruğunu falan yalamaya çalışıyor bizimkinin.

Arkadaşım Aydın'a dönerken yanında alacaktı normalde dün akşam Puşok'u ama belki biraz daha zamana ihtiyaçları vardır deyip bende bıraktı. Ben de sabahtan akşama kadar klinikteyim normalde. Aklımda onlarda kalıyor. Cuma'ya kadar birlikte takılacak bu ikili. Sizce doğru bir iş mi yapıyoruz? Bu yaşanan süreç normal mi? Mia'nın bu kadar kızması doğal mı? İlk gece onu sakinleştireyim derken yüzüme pati attı. Kaşımın üstü açıldı :( Ama şu anda bana karşı çok sakin. Hatta sürekli yanıma gelip bana oynuyor resmen, kucağıma falan geliyor. Ama bir gözü de Puşok'ta yani. İkisine de aynı sevgiyi göstermeye çalışıyorum, ne birbirlerini kıskansınlar ne de kötü hissetmesinler diye ama ne yapacağımı şaşırdım artık. Kızgınlık dönemlerinde de asla sorun yaşamayan biridir Mia. Hatta çoğu kişi sesten rahatsız olur ama benimki aşırı tatlı ses çıkartıyor, fazla bağırmıyor da. Hatta hep kucağımda takılıyor o hafta boyunca. Aşırı sevimli oluyor, tüm şeytanlığı gidiyor :)

Ama işte belki mutlu olur diye böyle bir olaya giriştim. Sizce hata mı yaptım yoksa 1 hafta kendi hallerinde takılmaları en doğrusu mu? Sizler daha iyi bilirsiniz diye sormak istedim. Beni yönlendirebilirseniz çok sevinirim, saygılarımı sunuyorum değerli dostlar...

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@TipAdam öncelikle hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

Kedinin veya bir başka canlının bu şekilde davranması çok ama çok normal bence. Daha önce Puşok'u hiç görmedi, anlattığından anladığım kadarıyla hayatında pek fazla kedi olmamış ya da hiç girmemiş :)

Sabretmek gerektiğini düşünüyorum çünkü henüz birbirini yeni tanışan insanlar dahi konuştukları hâlde anlaşamıyorlar, kedilerinize bence gereken en güzel sabırı gösterin derim. Küçük bir dipnot düşmek istiyorum; kedicikleri merak ettim :)

Bunun en basit örneğini kendi kuşumla verebilirim. 3 yıldır benimle olan muhabbet kuşumun yanına (yanımdan hayatta ayrılmazdı) bir dişi kuş getirdim 2 günlüğüne de yüzüme dahi bakmadı, diğer eşi bulduğunda bizleri unutmaları biraz kaçınılmaz oluyor :)

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
ben kedinizin çiftleşme konusundan çok duygusallığına takıldım :( kıyamam ben ona ya cidden nasıl bir duygusallıktır bu

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Yaşadığınız süreç normal fakat doğacak yavrular safkanlıklarını koruyamayacak. Böyle bir girişiminiz varsa nacizane tavsiyem aynı cinsle eşleştirme yapmanız yine de karar sizin umarım bebeklere iyi aileler bulabilirsiniz.