Calvus Balığı Özellikleri ve Bakımı

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Bilimsel adı Altolamprologus Calvus olan Calvus balıkları çoğunlukla Güney Afrika’da bulunur. Calvuslar Tanganyika Gölü’nün sığ kayalıklarında yaşayan çok fazla renk çeşidi olan etçil bir balık türüdür. Calvus balıklarının boy uzunlukları 15 cm’e kadar erişebilir. Erişkin erkek bireyleri daha iridir, yüzgeçleri daha uzundur. Yetişkin dişi Calvuslar genellikle 10-11 cm boya sahiptir. Vücut yapıları yanlardan basık, alınları öne doğru çıkık ve eğik; kafa ve boyun kısımlarında belirgin çizgiler, yan ve arka taraflarında parıldayan benekleri vardır.

Calvus Balığı İçin Akvaryum Gereksinimleri
Orta derecede agresif olan Calvus balıkları taban seviyelerinde dolaşmayı sever. Akvaryum hacminin 100-200 litre olması gerekir. Ortam sıcaklığı 26-28 ⁰C, pH 8,6-9,1 arası ve su sertliği oalbildiğince yüksek olmalıdır. Calvus balıkları fazla akıntılı suyu sevmezler, bu nedenle akvaryumda yumuşak akıntı sağlayan şelale filtre, dış filtre, sump gibi gereçler kullanılmalıdır.

Akvaryumun nitrat seviyesi oldukça düşük tutulmalıdır. Calvuslar eski ama kaliteli suyu severler. Bu nedenle sık sık küçük miktarlarda su değişimi yapmak nitrat seviyesini düşük tuttuğu gibi suyun kalitesini de arttırır. Calvus balıkları su değerlerindeki ani değişimlerden fazlasıyla etkilenir. Bu tarz değişiklikler ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle Calvus bakımında ekstra dikkat edilmeli ve titiz davranılmalı. Akvaryum dekoru koyu renkli tercih edilmeli ve aydınlatması iyi olmalıdır.

Calvus Balığı Özellikleri ve Bakımı.jpg

Kum rengi seçimi beslenecek Calvus’un rengine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; Siyah Calvus beslenecekse koyu renk kum tercih edilmelidir. Böylece Siyah Calvus’un rengi koyulaşır ve üzerindeki beyaz çilleri parıldamaya başlar. Calvuslar agresif olmalarına rağmen aslında çekingen balıklardır ve saklanmayı çok severler. Bu nedenle akvaryum içerisindeki dekorlar saklanabilmelerine olanaklı şekilde yerleştirilmelidir.

Calvus Bakımı ve Beslenmesi
Calvus balıklarını tek tür beslemek idealdir. Genellikle eş olarak beslenirler. Ancak diğer türlerle birlikte bakılacaksa en yakın arkadaşları Brichardi, Daffodil, Limon Çiklit türlerindeki balıklardır. Calvus balıkları etçil oldukları için canlı yem ihmal edilmemeli, protein değeri yüksek yemlerle beslenmelidir. Calvuslar avcı balıklardır; bu nedenle yavrular ve diğer küçük balıklar Calvuslar ile aynı akvaryumda tutulmamalıdır.

Altolamprologus Calvus balıkları yumurtlayarak çoğalırlar. Ancak gizlice pek görünmeyen yerlere yumurtlamayı tercih ederler. Bu yerler genellikle mağara, kabuk gibi yerler olur. Yumurtaların sayısı 200’e kadar ulaşır. Koşullar iyi olduğu takdirde dişi Calvuslar 25-30 günde bir yumurtlayabilirler. Yumurtaların çatlaması ve yavruların dışarı çıkması yaklaşık bir hafta sürer ancak yavruların büyümeleri çok uzun zaman alır. Calvuslar çekingen olmaları nedeniyle akvaryum ortamına çok zor alışırlar bu nedenle bakımı büyük sabır, ilgi ve zaman gerektirir.

Siz daha önce Calvus beslediniz mi? Beslediyseniz deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz bizimle.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Tropheus duboisi balık türü var bazı çeşitleri vücudunun bir kısmına benziyor sanırım :)

Kriza gold besledim geçmiş zamanlarda. Eğer ileride durumum çok fazla müsait olursa, çok büyük bir deniz akvaryumu kurmak var aklımda :) tabii o kadar müsait olursa ben kurmam sanırım, gece yatmadan önce mutlaka akvaryum videoları izlerim, ben de tam anlamıyla asmr etkisi yaratıyor diyebilirim.

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Tropheus duboisi balık türü var bazı çeşitleri vücudunun bir kısmına benziyor sanırım :)

Kriza gold besledim geçmiş zamanlarda. Eğer ileride durumum çok fazla müsait olursa, çok büyük bir deniz akvaryumu kurmak var aklımda :) tabii o kadar müsait olursa ben kurmam sanırım, gece yatmadan önce mutlaka akvaryum videoları izlerim, ben de tam anlamıyla asmr etkisi yaratıyor diyebilirim.
Balık balığa benzer tabii. 😄 Tropheus duboisi de Calvuslar gibi Tanganyika Gölü kökenli bir çiklit. Ama renkleri ve desenleri benziyor hakikaten. Sadece vücutları daha ince - uzun.

Sizin Krizaların bir de şöyle türleri varmış, çok tatlı gözüküyorlar. Ama bu Gold olmuyor sanırım değil mi?

1584872395250.png

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Mnemosynes, bunlar gold değil maalesef :) kriza goldlar sadece sarı renkte oluyor, bunların ismini de çok iyi biliyordum ama unuttum zaman geçtikçe bunlar da tropheus ailesinden :)

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
@Mnemosynes, bunlar gold değil maalesef :) kriza goldlar sadece sarı renkte oluyor, bunların ismini de çok iyi biliyordum ama unuttum zaman geçtikçe bunlar da tropheus ailesinden :)

Krizalar da çok güzel. Umarım en yakın gelecekte hayalinize kavuşursunuz. Devasa bir akvaryuma sahip olmak eminim ki müthiş şanslı hissettirirdi. ☺