Buyrunuz ­čśü

Beyzpl

Moderat├Âr
Balik Dostu
Kat─▒l─▒m
9 Mar 2020
Tepkime puan─▒
164
Puanlar─▒
43
Ya┼č
17
Hay─▒rl─▒ g├╝nler dilerim herkese,

Bir s├╝redir bu forumday─▒m ama bal─▒k besleyen bi Allah'─▒ kulu yok galiba. ­čśů Kendimi bu konuda yaln─▒z hissediyorum.:))
Ama olsun dedim, can s─▒k─▒nt─▒s─▒ ile birle┼čince birka├ž foto─čraf ├žektim bal─▒klar─▒m─▒n. Belki heveslenen olur falan bilmiyorum art─▒k. ­čĄĚÔÇŹÔÖÇ´ŞĆ
Kar┼č─▒n─▒zda benim k├╝├ž├╝k prensim ve s─▒n─▒f─▒n haylaz ├žocuklar─▒ gibi olan akvaryumun haylaz bal─▒klar─▒. ­čÉč

├ľnceli─čimiz yak─▒┼č─▒kl─▒m─▒zda tabiki. (asl─▒nda kendisi "yak─▒┼č─▒kl─▒dan" ziyade "g├╝zel" ama erkek k─▒sm─▒ o kelimenin kedilerine s├Âylenmesini sevmiyor nedense ­čĄö)
IMG_20201029_204926.jpg
IMG_20210525_173915.jpg

Mamas─▒n─▒ yerken ­čśü
IMG_20210525_170354.jpg
IMG_20210525_174004.jpg
IMG_20210523_192511.jpg

(burada mamas─▒ bezelye oluyor ger├ži yemekten ├žok bak─▒┼č─▒yordu ama neyse)

Kendisinin me┼čhur bak─▒┼člar─▒ vard─▒r son ikisi ├Ânceye ait olanlar, ┼čimdide bir tane att─▒ tabi
IMG_20210525_174038.jpg
IMG_20201124_222358.jpg
IMG_20210328_161021.jpg

─░┼čte bunlar da akvaryumun haylazlar─▒ tabi ama biraz ├žekingen olduklar─▒ i├žin ├žok iyi pozlar yok ­čśç
IMG_20210525_174310.jpg
IMG_20210525_174224.jpg
IMG_20210525_171113.jpg
IMG_20210525_171113.jpg

├ľnemli Not:
Akvaryumdaki sinir bozucu ye┼čil bakteriler ve foto─čraflar─▒ ├žeken kamera nedeniyle ├žok kaliteli foto─čraflar olmayabilir. ­čśü

Ekli dosyalar

• IMG_20210525_174004.jpg
    IMG_20210525_174004.jpg
    1.9 MB · G├Âr├╝nt├╝leme: 5
  • IMG_20210525_170354.jpg
    IMG_20210525_170354.jpg
    3.7 MB · G├Âr├╝nt├╝leme: 5

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Kat─▒l─▒m
28 A─ču 2020
├ç├Âz├╝mler
24
Tepkime puan─▒
923
Puanlar─▒
113
insanlar bal─▒klar─▒ basit canl─▒lar olarak g├Ârd├╝─č├╝ i├žin ├Âl├╝rse yenisini al─▒r─▒m modunda bak─▒yorlar bence:)

Olsun siz ve baliklariniz bizi mutlu etmeye yetiyor ­čśü

Beyzpl

Moderat├Âr
Balik Dostu
Kat─▒l─▒m
9 Mar 2020
Tepkime puan─▒
164
Puanlar─▒
43
Ya┼č
17
@Arndiol, bunu bal─▒klara hakaret olarak gayet tabi alg─▒layabiliriz ­čÖä

Sizi mutlu etti─čime sevindim. Ama ilgi duydu─čum alanda bilgi payla┼čabilsem birileri ile ke┼čke ­čś×­čśů

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Kat─▒l─▒m
4 Mar 2019
├ç├Âz├╝mler
12
Tepkime puan─▒
1,931
Puanlar─▒
113
Akvaryuma her zaman ilgim vard─▒r, ilerleyen zamanlarda b├╝y├╝k bir akvaryum (minimum 600-700 litre) dizmeyi planl─▒yorum. Benim i├žin muhte┼čem bir meditasyon kayna─č─▒ diyebilirim, o kadar g├╝zel sakinle┼čtiriyor ki; tarifi yok. Sadece sakinle┼čtirmiyor, ayn─▒ zamanda mutlulukta veriyor insana. Bunu bir├žok arkada┼č─▒ma s├Âyledi─čimde onlara ┼čaka gelmi┼čti fakat gel gelelim oturup izlediklerinde a┼č─▒r─▒ keyif ald─▒klar─▒n─▒ dile getirdiler :)

MehmetKr

Hayvansever
Kopek Dostu
Kat─▒l─▒m
6 Kas 2020
Tepkime puan─▒
8
Puanlar─▒
3
Merhabalar bal─▒klar─▒n─▒z ├žok g├╝zel ancak suyunuzda g├Ârd├╝─č├╝m kadar─▒yla hen├╝z bakteri d├Âng├╝s├╝ olu┼čmam─▒┼č. Hangi filtreyi kullan─▒yorsunuz. Ka├ž lt akvaryum toplam ka├ž bal─▒k var gibi bilgileri verirseniz tavsiye verebiliriz

Beyzpl

Moderat├Âr
Balik Dostu
Kat─▒l─▒m
9 Mar 2020
Tepkime puan─▒
164
Puanlar─▒
43
Ya┼č
17
@Tevfik, kesinlikle kat─▒l─▒yorum. ­čśâ
Ya bence do─čadan veya hayvanlardan herhangi bir┼čeyi izlemek insan─▒ ├žok rahatlat─▒yor. Ufak bi b├Âcek de k├╝├ž├╝k bir ot da.

@MehmetKr, be─čendi─činize sevindim. ­čśŐ
D├Âng├╝ oturmam─▒┼č olabilir evet. 45 litrede bir betam vard─▒ ba┼člarda. Demek ki yeteri kadar azotlu at─▒k yoktu, filtre olsa da bakteri olu┼čumu oldu─čunu d├╝┼č├╝nm├╝yordum ben de. Bunun bi sonucu olarak bu ye┼čil ye┼čil g├Âz├╝ken siyonbakterileri olu┼čtu. ­čÖä
Betan─▒n yan─▒na 9 tane ├ž├Âp├ž├╝ ekleyince yava┼č yavas d├Âng├╝ oturmaya ba┼člad─▒ diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. Siyonbakterileri de azalmaya ba┼člad─▒, bu azalm─▒┼č hali yine. Yani k─▒saca 45 litrede 9+1 bal─▒k ile ┼čelale filtre kullan─▒yorum.­čśů

MehmetKr

Hayvansever
Kopek Dostu
Kat─▒l─▒m
6 Kas 2020
Tepkime puan─▒
8
Puanlar─▒
3
@Tevfik, kesinlikle kat─▒l─▒yorum. ­čśâ
Ya bence do─čadan veya hayvanlardan herhangi bir┼čeyi izlemek insan─▒ ├žok rahatlat─▒yor. Ufak bi b├Âcek de k├╝├ž├╝k bir ot da.

@MehmetKr, be─čendi─činize sevindim. ­čśŐ
D├Âng├╝ oturmam─▒┼č olabilir evet. 45 litrede bir betam vard─▒ ba┼člarda. Demek ki yeteri kadar azotlu at─▒k yoktu, filtre olsa da bakteri olu┼čumu oldu─čunu d├╝┼č├╝nm├╝yordum ben de. Bunun bi sonucu olarak bu ye┼čil ye┼čil g├Âz├╝ken siyonbakterileri olu┼čtu. ­čÖä
Betan─▒n yan─▒na 9 tane ├ž├Âp├ž├╝ ekleyince yava┼č yavas d├Âng├╝ oturmaya ba┼člad─▒ diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. Siyonbakterileri de azalmaya ba┼člad─▒, bu azalm─▒┼č hali yine. Yani k─▒saca 45 litrede 9+1 bal─▒k ile ┼čelale filtre kullan─▒yorum.­čśů
Filtreniz muhtemelen yetersiz gelecektir onun yerine Hamburg veya pipo almaniz d├Âng├╝ i├žin ├žok iyi olur. Size tavsiyem etrafinizda akvaryumu olan bir arkada┼č─▒n─▒z varsa ondan 15 20 lt civar─▒ su al─▒p ondaki suyu kendi akvaryumunuza katman─▒z. Bu i┼činizi kolaylastirir. Siyanobakteriler amonyak y├╝z├╝nden olusacagini sanm─▒yorum bence fazla ─▒┼č─▒k al─▒yor olabilir o de─čilse de ┼ču de─čerleri ile ilgilidir
Bal─▒k almak isteyen varsa da bu arkada┼č─▒n yapt─▒─č─▒ hatay─▒ yapmasin bal─▒klar─▒ eklemeden 2 hafta ├Ânce akvaryumu kurup filtreyi ├žal─▒┼čt─▒rarak arada birde yemleme yaparak d├Âng├╝yu oturtmaya ├žal─▒┼čs─▒n.

Beyzpl

Moderat├Âr
Balik Dostu
Kat─▒l─▒m
9 Mar 2020
Tepkime puan─▒
164
Puanlar─▒
43
Ya┼č
17
@MehmetKr, ilginiz i├žince te┼čekk├╝r ediyorum ama tam anlad─▒─č─▒n─▒z gibi bir durum yok. Yani 45 litre i├žin ┼čelale filtre genel olarak yeterli gelir filtrasyon a├ž─▒s─▒ndan. Malzeme konusunda da bakteri tutacak malzemeler kullanmaya ├žal─▒┼čt─▒m. 40-45 litre maksimum 12-14 bal─▒k kald─▒rabilir, ┼čelale filtre de maksimum 60-70 litreye kadar ├ževirebilir benim d├╝┼č├╝ncem.
Siyonbakterileri ise d├Âng├╝ oturmam─▒┼č akvaryumda olu┼čuyor daha ├žok. Amonyak ile kastetti─čim oydu yani, yeterince amonyak olmad─▒─č─▒ndan d├Âng├╝ de oturmad─▒. Oturmaya ba┼člay─▒nca kendili─činden gidece─čini s├Âylemi┼čti bir hobici, biraz biraz ├Âyle oluyor sanki.

Bu son ekledi─činiz ┼čeye ise ben de kat─▒l─▒yorum. En az bir hafta 10 g├╝n muhakak beklenmeli. Benim bu coryleri eklemem yak─▒n zamanda oldu yaln─▒zca (bir iki hafta gibi). Ama daha ├Ânce beta ile en az 1 2 ay ge├žmi┼čtir.