Bülent Ersoyun Hayvan KATLİAMI

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Ben aslında Bülent Ersoy'u pek tanımazdım, nasıl biri hiç bilmezdim. Ama bir haber gördükten sonra gerçekten nefret etmeye başladım bu kadında. Hayvanları katlederek, bunlara verdiği binlerce, hatta yüzbinlerce lirayla övünerek pozlar veren biri bu. Doğanın olmazsa olmazı, onlar olmadığında bizimde olmayacağımız bu masum canların kürklerine göz dikmiş insanlardan birisi. Gerçi böylelere insan deyince kendime hakaret ediyorum. Biraz abarttığımı falan düşünüyorsanız, buyrun bakın:
FB_IMG_16144478827993263.jpg

bu resimdeki kürke dediğine göre tam 450 bin lira vermiş. Peki ne için? Şov ve gösteri. Peki neye mâl olmuş? TAM 55 TANE TİLKİNİN KATLİYAMINA!! Dile kolay 55 tane gümüş tilki! Sırf bikaç defa hava atmak, şov yapabilmek için bu canlara kıymış. Tabiki sadece bu kadın değil bu katliyamı yapan. Avlayan, kürkünü alan, diken ve hatta bunu güzel birşeymiş gibi haber yapan herkesin sorumluluğu var bu iştr. Ama ne yazık ki yaptığı tek katliyam bu değil, biraz araştırınca zaten çıkıyor tüm pislikleri
bulent-ersoy-kurk.jpg
0x0-bulent-ersoy-servet-yatirmisti-kurk-tartismasi-sosyal-medyada-cig-gibi-buyuyor-1606557520091.jpg 5c739d9b61361f3308b91298.jpg
Ve hepsinde binlerce lira harcamış, övünüyor. Bu canları öldümek yerine yaşatmaya çalışmayı seçmemiş. Bu canların cesetlerini üzerinde taşımaktan zevk alıyor, bu vahşlik değilde nedir ki?!
Bu aşağıdakilerde bu kadın ve buna benzer diğer tüm katillerin zevk için öldürdüğü ve kürkünü aldığı canlardan sadece birkaçı...
Screenshot_20210227-205136.png

(Gümüş tilki)
_99998183_snakegettyimages-146328909.jpg

(Yılan)
6033a02716b1b2a31f31f955ac17fd51.jpg

(Kar tilkisi)
_115380869_mink.jpg

(Vizon)
3766e88bd32bd0724d53408d50e276a6.jpg

(Yavrusunu taşıyan bir timsah)
0aa4d302dfdd3778918b34a54c10634f.jpg

(Yavrusu ile bir beyaz aslan)
Screenshot_20210227-205122.png

(Kızıl tilki)
"İnsan kürksüz yaşayabilir ama hayvanlar kürkü olmadan yaşayamaz"

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210227-205136.png
    Screenshot_20210227-205136.png
    772.8 KB · Görüntüleme: 18
  • 3766e88bd32bd0724d53408d50e276a6.jpg
    3766e88bd32bd0724d53408d50e276a6.jpg
    26.9 KB · Görüntüleme: 23

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Eğer kim gerçek kürk giyip bu hayvanların ölmelerine vesile oluyorsa Allah onu bildiği gibi yapsın. Ben ciddi anlamda çok geriliyorum bu konularda ve çok üzülüyorum, aşırı hassasım...

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Kürk giyenler internetteki videoları bir izlesin. Hayvanlar kamyonlardan aşağı kafesler ile atılıyor, boynundaki bir halka ile haraket emesi kısıtlanıyor ve elektrikle öldürülüyor. Pardon öldürülüyor kelimesi yanlış oldu, sadece haraket etmesin diye bayıltılıyor. Ardından derisi alınıp bir odanın içine yığıyorlar cesetleri. Her nekadar insanın yüreğini parçalasada içinde hala canlı hayvanlar var biliyor musunuz?! Yüzü, gözü, patileri, bedeninin her yeri kanlar içinde acıyla ölmeyi bekliyorlar. Yüreği dayanan açsın izlesin. Böyle aşşağlık insanlarla aynı yerde yaşadığımdan dolayı tiksiniyorum.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Sultanım, yazdıkların dahi tüylerimi diken diken etti. Ben izleyemem kendimi kandırmayayım, kafaya çok fazla takan birisiyim ve inan çok zor atlatırım böyle bir durumu! ☹️

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
@Tevfik, sizi çok iyi anlıyorum. Bende tam olarak nasıl olduğunu bilmezken, daha doğrusu bu konuda pek birşeyler araştıradığım zamanlarda karşıma bir video çıktı. Ve dediğim herşey var içinde. İzleyebildiysem bunları yapanlara duyduğum öfkeden. Yüzlerce kedi ve köpek korkudan tir tir titreyerek, sırılsıklam, hasta ve çaresiz bir şekilde ölümü bekliyordu. Tek dertleri kürke birşey olmasın, yara alıl zarar görmesin. Gerisi umurlarımda bile değil. Vizonlarda bir adım dahi oynayamayacakları bir kafesin içerisinde normalde olmaları gereken ağırlıktan onlarca kat daha kilolu bir şekilde besleniyor. Peki sizce niye bu canlılara kilo aldırıyorlar? Daha çok deri çıksın diye! Sözün bittiği yer burası.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
@AslanTurk, katılıyorum tüm dediklerinize.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Gerçekten çok üzücü, sırf kürkü için bir canlının hayatına son vermek akıl almaz bir şey...

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
@Gülce, evet öyle ama ne yazık ki binlerce insan kürk giyebilmek için milyonlarca canlının öldürülmesine göz yumuyor 🙁

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Düşünsenize gün olup devran dönüyormuş ve hayvanlar bizim derilerimizi soyup keyifleri için kullanıyorlarmış. Böyle kürk giyenler hiç empati kuramıyorlar maalesef, amaçları zevk ve gösteriş...

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
Bence bir kişiyi topa tutmak bu konu için doğru değil. Bülent Ersoy'u savunmuyorum ama bu konuda talep-üretim ilişkisi var. Dünya nüfusu 8 milyara yakın, hemen hemen üretilen her şey birileri tarafından talep buluyor. Spesifik bir örnek verecek olursak, bugün insan ticareti yeniden legalleşirse, insan satın almak isteyen bir sürü kişi çıkacaktır. Bu duruma engel olmanın mümkün tek yolu, devletlerin koyacakları yasalardır. Aksi taktirde, kürk ve gereksiz avcılık olayları asla bitmez. Bildiğim kadarıyla kürk üretiminin büyük bir kısmı Çin'de gerçekleşiyor ve sadece oda değil; Çoğu vahşi hayvanın satışı Çin'de serbest bir şekilde yapılabiliyor. Bu tür üretim ve satış politikaları da hayvanların, görgüsüz zenginlere moda kavramı altında meze olmasına sebep oluyor. Yakın zamanlarda, Amerika'nın bazı eyaletlerinde kürk giymeyi ve satmayı yasaklayan yasal girişimler oluyor. Umarım bu tür yasalar dünyanın her yerinde geçerlilik kazanır.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@djtuncay, söylediklerinize üzülerek katılıyorum sonuna kadar haklısınız. Dediğiniz gibi tamamen arz talep meselesi, Dünya’da çok fazla milyoner - milyarder ve gösteriş tutkusu olan kişi bu hayvanlara kıyıyor. Şu an elbette kim göz önündeyse o kişiyi haksız buluyor ve suçluyoruz, peki soyu tükenmekte olan bir hayvanın kürkünü üzerine giyme fantezisi olan yüzlerce güruhu ne yapalım? Yazdıklarınıza genel olarak katılıyorum

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
@djtuncay peki soyu tükenmekte olan bir hayvanın kürkünü üzerine giyme fantezisi olan yüzlerce güruhu ne yapalım?
Bu tamamen, kişinin düşüncesinde ki hedefine ulaşıp ulaşamamasıyla ilgili. Böyle bir arzusu olup, bastırabiliyorsa ne ala, buna bizde karışamayız. Bireylerin fikirleri, eyleme dönüşmediği sürece toplum için bir sorun teşkil etmez. Önemli olan şey, bireylerin bu tarz eyleme girişmelerini engellemek ve olabildiğince bastırmak. Böyle bir durumun yasal olarak yasaklanması, bu fanteziye sahip bireylerde ceza alma ve tepki alma korkusu yaratacaktır. Böylelikle bu durumların yaşanma sıklığı yüksek oranda düşecek. Yapmak isteyen illegal ve el altından yapmaya devam eder ama dediğim gibi bu olayların yaşanma oranı ciddi anlamda azalır.
Örnek verecek olursak, ben agresif bir insanım bazı dönemlerde gerçekten bazı insanlara zarar vermek ve canını yakmak istemişimdir. Bu fikrimi uygularsam, bu bir suç olur ve cezasını çekerim. Bu cezayı çekmemek için bu arzumu bastırıyorum. Benim bunu düşünmem, benim kötü biri olduğumu göstermez, ruh halim ve yapımla ilgili olabilir. Ben bu fikri uygularsam eğer kötü biri olurum.

Sadece kürk değil, bildiğim kadarıyla yarış atı olacak atlarda çok zor durumlar yaşayabiliyor. Yarışmak için eğitilen atlar, eğitimde sakatlanırsa çöp muamelesi görmeye başlıyor, sırf bir insan zevki uğruna. Tavuk üretim çiftliklerinde yumurtadan çıkan horozlar toplu olarak katlediliyor, besleyip etinden bile faydalanmak düşünülmüyor, çünkü yiyeceği her yem çiftlik sahibi tarafından zarar olarak görülüyor, insanın para tutkusu uğruna. Günde binlercesi doğrama makinasından geçiriliyor. İnek çiftliklerinde inekler, dışarıyı asla görmüyor. Bir tavuk, daha eti butu oturmadan, dışarıyı görmeden, şişirilerek kesilip paketleniyor. Tavuklar, yumurta makinası olarak görülüyor. Kısacası işin temelinde, hayvanlar nesneleştiriliyor.

Bu durumların düzelmesi, kötü fikirlere sahip bireylerle tek tek uğraşarak mümkün değil. Öncelikle rasyonel bakmak lazım duruma, Çin komünizmle yönetilen bir ülke ama bu komünizm Marx'ın hayalindekinden çok daha uzak. Burjuva komünizmden bahsedilebilir. Ülkenin, belirli bir zengin kısmı, ülke hakkında karar alıyor (tabi ki kendi çıkarları her zaman ön planda oluyor bu kararlarda) ve liderde bu kararları uyguluyor. Bu durumda halkın, yönetimde yasada söz hakkı pek fazla olmuyor. Kısacası, burjuva kürkten, vahşi ve nesli tükenmekte olan hayvanların satışından para kazanıyorsa bu durum Çin'de son bulmaz. Ama Türkiye bir Cumhuriyet ülkesi, mecliste bizim sesimiz olması için görevlendirilen milletvekilleri var. En azından benim gerçekleşmesine büyük ümitle baktığım bazı durumlar var.

Yapılabilecek basit değişiklikler:

Hayvan satışına onay verilen petshopların denetim altında tutulması, hayvanların bulunduğu mekanın özel olarak sterilize edilmesi.

İnternette hayvanlar için sahiplendircem diye yazılıp, aradığında para istenilen bir sürü site var. Bu sitelerin incelenip, kapatılması. İnternetten hayvan satışının yasaklanması

Yapılabilecek daha zor değişiklikler:

Nazi yönetimde ki Almanya'nın bile yasa olarak kabul ettiği hayvan cinayetlerine, hapis cezası verilmesi.

Sağlıklı hayvan ürünü üretimleri için, çiftçilerin desteklenmesi.

Yapılabilecek en zor değişiklikler:

Büyük şehirlerden başlayarak, hayvan hastanelerin kurulması (belediye veterinerlerinden bahsetmiyorum). Randevulu sistem ile çalışır, özel veteriner kliniklerinden daha ucuz olur. Bu durum imkanı düşük olan insanlar içinde, hayvan sahiplenme imkanı sağlar ve azda olsa etrafında ki veterinerlerin müşteri kaybetmemesi için fiyatlarında indirim yapmasına sebep olabilir.

Evcil hayvan gereçlerinde yerli üretim. Aşısından, mamasına birden fazla marka ile yerli üretime geçiş yapılırsa dolar kuru ile uğraşılmak zorunda kalınmaz. Bazı yerli üretimler var, marka vermemek için yazmayacağım, kedimin derisinde mantardan oluşan dökülmeler için kullandığım zencefilli merhem gibi ama yeterli değil. (Bunun gerçekleşmesi biraz hayal, bende biliyorum :D)

Bunun dışında, Anadolu'nun her köyünde, vatandaşımız 7den 70e hayvanları can dostu bilmiştir. Millet olarak, hayvan sevgimizin yüksek olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Önemli olan şey sesimizi duyurmak. Bundan önce kanı bozuk insanlar yok muydu?! Hayvanlara eziyet eden iğrenç tipler vardı. Ama son 3-4 yılda sosyal medyada sesimizi duyurarak, hayvan haklarını koruyacak yasaların meclise girmesine vesile olduk. Önemli olan şey hayvan dostlarımızın, her zaman hakkını aramamız.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Kafeslerde ki hayvanlar kelepçe ile alınıyor. Elektrik verilip öldürmek için bir masanın üstüne koyuluyor ve iki tane artık ne ise adı ucu metal, kablo bağlanmış sopayla birisi kafasına diğeri arka bacaklarının ordan elektrik veriliyor. Hayvan 3-4 saniye ayakta durmaya çalışıyor ve çaresiz bir şekilde vücudu yere kapaklanıyor. Tüm bunlar ne için ? Zengin insanlar kürklü giysiler giysin diye :)