Bu kuşun nesi var?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Hastalıklar ile ilgili bir gruba attım videoyu, oradakiler daha tecrübeyiler diye. Sağolsun arkadaşlar da hemen cevap verdiler;
Öncelikle aşağıdaki soruları cevaplamanız gerekiyor;
1 - Hasta olan kuşun yem yeme, su içmesin nasıl?
2 - Hasta olan kuşun zayıflık, tüy kırılması, kanat sarkması var mı?
3 - Kafesin disk bölümündeki anlık dışkı atarmısınız?
4 - Son zamanlarda ilaç, vitamin vb. kullandınız mı?
5 - Kuşun bulunduğu odada başka kus var mı?

Ve bir de aşağıdaki örnek resimdeki gibi, göğüsünü ıslatıp açarak bir resim atabilirmisiniz ?
Screenshot_2020-04-17-15-49-04-1.png

revo61

Hayvansever
Kus Dostu
Hastalıklar ile ilgili bir gruba attım videoyu, oradakiler daha tecrübeyiler diye. Sağolsun arkadaşlar da hemen cevap verdiler;
Öncelikle aşağıdaki soruları cevaplamanız gerekiyor;
1 - Hasta olan kuşun yem yeme, su içmesin nasıl?
2 - Hasta olan kuşun zayıflık, tüy kırılması, kanat sarkması var mı?
3 - Kafesin disk bölümündeki anlık dışkı atarmısınız?
4 - Son zamanlarda ilaç, vitamin vb. kullandınız mı?
5 - Kuşun bulunduğu odada başka kus var mı?

Ve bir de aşağıdaki örnek resimdeki gibi, göğüsünü ıslatıp açarak bir resim atabilirmisiniz ?
Ekli dosyayı görüntüle 1991

Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Videoda yer alan kusma durumunu hallettim. Kuşun kusma sebebi ilaç kullandığım için mide bulantısı yapıyormuş. İlacı kesince kuşun kusması kesildi ancak kabarık durmasında değişen bir durum yok.

1- Örnek vermek gerekirse, 5 tane yem yiyorsa bunların 4 tanesini düşürüyor ve 1 tanesini yiyor. Aspuru ayrı olarak veriyorum ve baktığımda ufalanmış yem parçaları görüyorum. Su içmesinde bir sorun göremedim.

2- Kuş son 1 hafta itibariyle tüye girdi. Ancak bu hastalık durumu kuşta 3 aydır mevcut. Yani tüye girmesiyle şuanki durumunun bir ilgisi yok. Kuş sürekli kabarık durduğu için zayıflayıp zayıflayamadığını anlayamıyorum ama bana zayıflamış gibi gelmiyor.

3- Dışkı bu şekilde ama değişkenlik gösterebiliyor. Bazen dışkıda yakından bakıldığında yem parçası görülebiliyor. Bazen dışkının etrafında hafif beyazlık oluyor.Kuşta arada bir vitamin kullanıyorum bunuda belirteyim.

IMG_20200418_203916.jpg

4- Kuştaki hastalığın başladığı bu 3 aylık süreçte petshoptaki kuşçunun tavsiyesi üzerine Mikostatin kullandım ancak işe yaramadı. Daha sonra farklı bir muhabbet kuşu grubunda Flagyl kullanmam söylendi ama 2 gün boyunca kullandım bir farklılık göremeyince bıraktım. Son 2 gün boyuncada ağızdan Ercefuryl kullandım. Bu söylediğim ilaçlar tavsiye üzerine kullandım ama fayda ettiklerini göremedim. Ayrıca kuşta vitaminde arada bir kullanıyorum ama sık değil. Ayda 1-2 kez.

5- Hayır yok. Kuş 3.5 yaşlarında erkek. 3 küsür yıldır benimle yaşıyor ve son derece hareketli bir kuşken 3 aydır tepkisiz, hareketsiz, ötmeyen, kabarık duran bir kuşa dönüştü.

Kuşu yakalayamadığım için göğsünü parmağımdayken üfleyerek baktım. Gösterdiğiniz fotoğraftaki gibi belirgin bir kemik yoktu. Yani jilet gibi belirgin bir kemik yoktu ondan bahsediyorum.

*Kuşu 1 ay önce veterinere götürdüm ancak veteriner mevsimsel diyip vitamin verdi. Bir işe yaramadı.
*Kuşu petshopa götürdüm oradaki kuşçu kursak mantarı dedi Mikostatin kullandırttı. 1 hafta sonra tekrar gittiğimde birşeyi yok eş istiyor dedi.

Kuşun güncel görünümü;

93890221_264101254747137_1657263167530598400_o.jpg

Son düzenleme:

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
@revo61, gerçekten detaylı bir şekilde yazmışsınız 🙂.
Bir de aşağıdaki görseldeki gibi yemi test edip fotoğrafını atabilirmisiniz.
FB_IMG_1587218164167-1.jpg

Son düzenleme:

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Aşağıdakilerden herhangi biriyle de tedaviye başlayabilirsiniz (probiyotik markası fark etmez)
Enteroğermina :
Bir su bardağı suya 4 damla katın. İnternetten veya eczaneden alabilirsiniz.
Biolivestock :
Bir su bardağı suya 1 ml katın. İnternetten veya veterinerden alabilirsiniz.
Sade Kefir Tedavisi
Bir su bardağı suya 1 yemek kaşığı ekleyin. Bunu da marketlerde bulabilirsiniz yada kendiniz de yapabilirsiniz.
Hazırlayacağınız bu probiyotik ilaç, vitamin vb. sabah taze hazırlanıp akşam önlerinden almalısınız. Ve tedavi boyunca sade su verin.

Tedavi Öncesi Dezenfekte
Kafes, aparatlar, tünekler, yuvalık ve diğer şeyler tedavi öncesi mutlaka dezenfekte etmelisiniz;

Dezenfekte İçin Malzemeler
1- Klorsuz su (eğer musluk suyu kullanacaksanız mutlaka iki gün dinlendirin)
2- Sade elma sirkesi
3- Çamaşır suyu
Beş litre suya bir çay bardağı sirke ve iki kapak çamaşır suyunu koyun. Kafesi, aparatları, tünek ve diğer malzemeleri içine koyup dezenfekte edin.
Mümkünse kafesi üç saat güneş karşısında kurulanmalı.

Enteroğermina marka probiyotiğin yetişkinler için de, çocuklar için de var. Herhangi birisini kullanabilirsiniz, fark etmez.
buy-box.png

Bir de biolivestock marka probiyotik iki tür için var. Biri çiftlik hayvanları için, biri kanatlılar için. Alırken dikkat edersiniz
images (19).jpeg

Üç gün boyunca probiyotiği uygulayın, ardından bir dışkı resmi gönderin.
Çok geçmiş olsun.

revo61

Hayvansever
Kus Dostu
Aşağıdakilerden herhangi biriyle de tedaviye başlayabilirsiniz (probiyotik markası fark etmez)
Enteroğermina :
Bir su bardağı suya 4 damla katın. İnternetten veya eczaneden alabilirsiniz.
Biolivestock :
Bir su bardağı suya 1 ml katın. İnternetten veya veterinerden alabilirsiniz.
Sade Kefir Tedavisi
Bir su bardağı suya 1 yemek kaşığı ekleyin. Bunu da marketlerde bulabilirsiniz yada kendiniz de yapabilirsiniz.
Hazırlayacağınız bu probiyotik ilaç, vitamin vb. sabah taze hazırlanıp akşam önlerinden almalısınız. Ve tedavi boyunca sade su verin.

Tedavi Öncesi Dezenfekte
Kafes, aparatlar, tünekler, yuvalık ve diğer şeyler tedavi öncesi mutlaka dezenfekte etmelisiniz;

Dezenfekte İçin Malzemeler
1- Klorsuz su (eğer musluk suyu kullanacaksanız mutlaka iki gün dinlendirin)
2- Sade elma sirkesi
3- Çamaşır suyu
Beş litre suya bir çay bardağı sirke ve iki kapak çamaşır suyunu koyun. Kafesi, aparatları, tünek ve diğer malzemeleri içine koyup dezenfekte edin.
Mümkünse kafesi üç saat güneş karşısında kurulanmalı.

Enteroğermina marka probiyotiğin yetişkinler için de, çocuklar için de var. Herhangi birisini kullanabilirsiniz, fark etmez.
Ekli dosyayı görüntüle 2024
Bir de biolivestock marka probiyotik iki tür için var. Biri çiftlik hayvanları için, biri kanatlılar için. Alırken dikkat edersiniz
Ekli dosyayı görüntüle 2025
Üç gün boyunca probiyotiği uygulayın, ardından bir dışkı resmi gönderin.
Çok geçmiş olsun.

Çok teşekkürler birde bi sorum olacaktı. Bu kefir dediğiniz şey şu linkteki şey mi?

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
@revo61, evet, linkteki kefir. Ama tamamen doğal bir tedavi uygulamak istiyorsanız evde de yapabilirsiniz, yapımı kolay.

revo61

Hayvansever
Kus Dostu
@revo61, evet, linkteki kefir. Ama tamamen doğal bir tedavi uygulamak istiyorsanız evde de yapabilirsiniz, yapımı kolay.

Kendim çok anlamam bu tür şeylerden mecbur marketten alacağım. :) Birde tam anlamadım. Bu 1 bardağa 1 kaşık kefiri koyduk ama bunu kuşun suluğuna mı koyacağım yoksa suluktan ayrı olarak mı kuşa içireceğim. Bunu da yazarsanız başka sorum olmayacak.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Suluğa koymanız gerekiyor.

revo61

Hayvansever
Kus Dostu
Selamlar, kuş 10 günlük Triflucan tedavisi sonrası düzeldi. Şimdi vitamine başladım. Yardımlar için teşekkürler.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Ne demek, geçmiş olsun 🙂.