Şikayet "Bu İlacı Kullan 2 Hafta Sonra Gel"

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

empat

Hayvansever
Kedi Dostu
"bu ilacı kullan 2 hafta sonra gel"
Böyle bir durumda hiçbir test yapmadan, daha doğrusu rahatsızlığı saptamadan bir hayvana ilaç içirmek veya fizyoterapi uygulamak riskli olabilir. Hayvanınızı mesleğini aşkla icra eden bir veterinere götürmelisiniz. Asla forumlarda veya internette herhangi birisinin ettiği ilacı kullanmayın.

Hastalıkların en doğru tedavisi için ilk koşul tanıdır.
Doğru bir tanı yapabilmek için anamnez, muayene, tıbbi gözlem -ve gerekirse testler- şarttır.
Anamnez, muayene ve tıbbi gözlem ile test (kan tahlil, idrar tahlili vb.) sonuçları arasında bir bağ kurularak olası hastalık varsayımlandırılır (ihtimali tanı).
Ayırıcı tanıyı elde edebilmek için tıbbi gözlem, anamnez ve laboratuvar sonuçları dahil tüm veriler ilişkilendirilir.
Bu işlemler tamamlanınca kesin tanı belirtilir ve tedavi planı saptanır.

Günümüzdeki veterinerlerin -ortalama- yarısı (özellikle daha az kurumsal olan ve daha sınırlı araştırma kapasitesine (cihazlar vb.) sahip küçük klinikler) tıp etiğini çiğneyerek hayvanın sorunu en fazla bir ya da iki sorup, anamnez ve detaylı muayene yapmaksızın, tahmin ettiği hastalık tanısını kesin tanı sayarak bir ilaç veya öneri ile tedavi sürecine başlamaktadır. Bunun sonucunda hayvanın hastalığındaki semptomlar devam etmekte, hatta olumsuz gelişmeler yaşanmaktadır. Antalya'nın en büyük 5 veterineri ve ara sokaklarındaki küçük veterinerlerinin hemen hemen hepsine yolum düşmüş birisi olarak söylüyorum. Hayvanınızı mesleğinden bıkmış, günü tamamlamaya çalışan veterinerlere değil, mesleğini aşkla yapan veterinerlere teslim edin.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
@empat, güzel bir yazı olmuş ve kesinlikle katılıyorum. Birçok veteriner hekim fazla ilgilendim diye çok fazla da maliyet çıkartıyor... aslında yapması gereken işlemi biraz uzattığı zaman fiyatınıda kendine göre artırıyor.