BRITSH VE TEKİR

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Axperload

Hayvansever
Kedi Dostu
5 aylık tekirim ve 2 aylık britsh im var ilk defa tanıştılar bu gün şöyle bir sorunum var tekir boğmaya çalışıyor yavrumu bende bişey yapacak diye korkuyorum öneriniz var mı ?

Ekli dosyalar

• 2FB83083-C309-4A86-9DD4-25F13E925975.jpeg
    2FB83083-C309-4A86-9DD4-25F13E925975.jpeg
    211.2 KB · Görüntüleme: 199
  • CD57A5F8-25FC-4AFC-9FEC-63C734A614AE.jpeg
    CD57A5F8-25FC-4AFC-9FEC-63C734A614AE.jpeg
    234.2 KB · Görüntüleme: 219

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle hoş geldiniz. Her iki kediniz de aşırı sevimli, ömürleri uzun olsun😇

Yabancılık çekmeleri ve bu şekilde davranmaları çok normal. Daha önce tekir kediniz bir kedi ile teması olmamıştır büyük ihtimal ve gördüğünde de alışı olmayan bir tepki verecektir. Zamanla alışacağını zannediyorum, çok büyük kavgaları olursa ayırmanızı rica edeceğim.

Miyaannesi

Hayvansever
Kedi Dostu
Umarım zamanla birbirlerine alışırlar ama yine de tedbirli olmak gerekiyor. Gözlemlemenizi öneririm bir süre.

Axperload

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle hoş geldiniz. Her iki kediniz de aşırı sevimli, ömürleri uzun olsun😇

Yabancılık çekmeleri ve bu şekilde davranmaları çok normal. Daha önce tekir kediniz bir kedi ile teması olmamıştır büyük ihtimal ve gördüğünde de alışı olmayan bir tepki verecektir. Zamanla alışacağını zannediyorum, çok büyük kavgaları olursa ayırmanızı rica edeceğim.
Teşekkür ederim :) tekir önceden kendisinden 3 aylık büyük olan bir sarmanla bir hafta geçirdi böylesine kavga olmadı. Boynunu felan baya sert ısırıyor gün içerisinde 6-7 kere yaptı ayırdım. İlk defa birden fazla kedi sahiplendim o yüzden tedirginim ve tecrübesizim

Axperload

Hayvansever
Kedi Dostu
Umarım zamanla birbirlerine alışırlar ama yine de tedbirli olmak gerekiyor. Gözlemlemenizi öneririm bir süre.
Sanki av olarak görüyor yavruyu gözlemlerimde neye dikkat etmem gerekiyor lütfen hakir görmeyin sadice birazcık tecrübesizim :) ilk defa birden fazla kedi sahiplendim :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Birden buluşturmanız pek doğru değil. Bir süre farklı odalarda kalıp birbirlerinin kokularına alıştıktan sonra buluşturulması daha doğru. Kumlarını karıştırmak, yattıkları yatakları değiştirmek vs. koku alıştırmasında yapılabilir.

Axperload

Hayvansever
Kedi Dostu
Birden buluşturmanız pek doğru değil. Bir süre farklı odalarda kalıp birbirlerinin kokularına alıştıktan sonra buluşturulması daha doğru. Kumlarını karıştırmak, yattıkları yatakları değiştirmek vs. koku alıştırmasında yapılabilir.
Bunu deneyeceğim. Odaları zaten ayrı olan kavgalar sebebi ile korumak amacı ile yapmıştım sabit bir yatakları yok.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
3-4 gün koku alıştırması yaptıktan sonra belirli zaman aralıklarında görüştürebilirsiniz. Oyun başlatıp o oyunu beraber devam ettirmelerinde yardımcı olabilirsiniz. Tekir kedinizin küçüğü kıskanmaması için beraber oldukları süre boyunca yavruya fazla ilgi göstermemeye dikkat edin.

Jacops83

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle en az tüyleri kadar ömürleri olsun bence en az belli bir süre ayrı tutun

Jacops83

Hayvansever
Kedi Dostu
Belli bir süreden kastınız ne kadar ?
Yani alışma durumuna göre mesela benim kedimin yanına yabancı kedi getirmiştim üç dört gün aynı odaya koymadım bu süre boyunca aynı tuvaleti kullandırmadım ilk başta çok agresiftiler bu dört günün sonunda günün belli saatlerinde Yanyana getirdim o da benim kontrolümde zamanla agresif halleri azaldı yani demem o ki yavaş yavaş alıştırın duruma göre hareket edin

egekocaman

Hayvansever
Kedi Dostu
Birbirlerine yavaş yavaş alistirman lazimdi. Evde tekir ustunluk kurmaya calisiyordur.

zeynep58

Hayvansever
Kedi Dostu
birbirlerine alışmaları yaklaşık 2 hafta sürüyor kedilerin. bu süreçte dikkatli olmak lazım. biraradayken yanlarında olmakta fayda var.

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Temas etmelerine şuan izin vermeyin ayrı odalarda kalsınlar. Mama kaplarını kapının ön ve arka tarafına koyun birbirine yakın olsun ki mama yerken birbirlerinin kokusuna alışsınlar. Birkaç gün böyle devam edin sonra sizin gözetiminizde aynı ortamda ikisini gözlemleyin. İkinci bir kedi gelince evdekinin psiklojisi bozulabiliyor bunada dikkat etmelisiniz mama yiyor mu, etrafa tepkisi nasıl bir değişiklik var mı diye dikkat edin. Umarım yakın zamanda kaynaşırlar 😊

ugrkrtl

Hayvansever
Kedi Dostu
Aynı dert bizde de var hatta bunun için konu açmıştım bende bir kaç gün önce. Benim erkek british kedim 4 aylık yeni gelen yavru kedimiz ise 2 aylık. Aynı hareketler bizde de var. Fakat dün özellikle evde yalnız bıraktık. Oyunları bittiğinde ikiside farklı ama birbirine yakın yerlerde uyuyorlardı. Sanırım biraz kıskançlık birazda üstünlük kurma. Ama yine de dikkatli olun gözlemleyin. Bakalım bizimkilerde inşallah alışırlar da yan yana sarılıp uyudukları günleri görürüz.:)