Bombay Kedisi Irkı ve Özellikleri

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,849
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,932
Puanları
113
Konum
Türkiye
Bombay kedisi, oynamayı seven ve hileler öğretmeye, oyun oynamaya ve çok sayıda etkileşimli oyuncak sunmaya istekli bir aile ile gelişecek akıllı bir kedidir. Bombay Kedisi ırkı hakkında elimden geldiği kadar en iyi şekilde anlatmaya çalıştım ve birkaç bombay kedisi görselini de konu içerisinde sizlerle paylaşıyorum. Bu kedimizin özellikleri ve bakımı hakkında da bilgiler verdim.

Bombay Kedisi Cins Özellikleri (5 Üzerinden):

• Aileyle Sevgi: 4

• Genel Sağlık: 4

• Oyunculuk Potansiyeli: 4

• Ses Çıkarma Eğilimi: 3

• Çocuk Dostu: 4

• Yabancılarla Dost Olma: 4

• Kolay Bakım: 4

• Zeka: 4

• Hayvan dostu: 5

Hayati İstatistikler

Ömür: 12 ila 20 yıl

Ağırlık: 3.5 ila 7 kg

Menşei: Kentucky, ABD

bombay-kedisi-irki-ozellikleri.png


Bombay Kedisi Kökeni

Kedi yetiştiricileri, doğal genetik mutasyonlar üzerine inşa ederek veya yeni bir görünüm, renk veya desen elde etmek için ırkları farklı yeni ırklar ortaya çıkarmak için karıştırır. Hindistan'ın egzotik liman kenti olarak adlandırılan Bombay'ın kent ile hiçbir bağlantısı yoktur. Ancak minyatür bir kara pantere benzemesi için samur Birmanya ve siyah Amerikan Shorthair karışımından oluşturulmuştur.

Kentucky Louisville'deki kedi üreticisi Nikki Horner, 1950'lerin sonlarından itibaren Bombay'ı geliştirdi. Amacı, kaslı bir ve dostça mizaca sahip şık, parlak bir kara kedi idi üretmekti. İngiliz yetiştiricileri, Birmanya ve siyah yerli kısa tüylerin karışımıyla aynı görünümü ve kişiliği elde etti. Cat Fanciers Association, 1978 yılında Bombay'a tam tanıma verdi. Bugün, Bombay kedisi ırkı tüm kedi dernekleri tarafından tanınmaktadır.

Bombay Kedisi Boyutları

Bombay tipik olarak 3.5 ila 7 kg ağırlığındadır. Erkekler genellikle dişilerden daha büyüktür.

Bombay Kedisi Kişiliği

Canlı ve sevecen Bombay kedileri insanları sever ve birçok farklı ortama ve yaşam tarzına uyum sağlayabilir. Sakin doğası onu iyi bir apartman sakini yapar ve kesinlikle en gözde kedi olmak istemesine rağmen diğer evcil hayvanlarla yaşamaya uygundur. Genellikle evin en sıcak noktası onların favori mekanı olacaktır. Özellikle uyurken yorgan ya da battaniye altına girmeyi severler. Bombaylar genellikle yürüme konusunda iyidir ve bazıları tasma ile yürümeye de elverişlidir. Bu, oynamayı seven ve ona hileler öğretmek, onunla oyun oynamak ve ona çok sayıda interaktif oyuncak sunmak isteyen bir aile ile gelişecek akıllı bir kedidir.

Sağlık Durumu

Hem soyağacı kedilerin hem de karışık cins kedilerin doğada genetik olabilecek çeşitli sağlık problemleri vardır. Bombaylar genellikle sağlıklıdır, ancak Birmanya'da görülen genetik hastalıklardan biri Bombaylar'da da görülmüştür: baş ve yüz anomalileri.

Birmanya baş kusuru olarak adlandırılan baş ve yüz anomalileri, ciddi şekilde deforme olmuş başlara sahip olabilen yeni doğan yavrularda bazen görülebilir. Bu yavrular ötenazi edilir, bu yüzden Bombay yavru kedi satın alan insanlar sorunla karşılaşmaz. Ancak yetiştiriciler geni taşıyan kedileri üretmediklerinden emin olmak için soy ağaçlarını dikkatlice araştırmalıdır.

bombay-kedisi-irki-ozellikleri-1.png


Bombay Kedisi Bakım

Bombay’ın kısa, şık tüyleri, birkaç el hareketiyle veya ölü tüyleri gidermek, cilt yağını dağıtmak ve kürkünü en iyi şekilde parlatmak için bir kedi tarağı ile haftalık fırçalama ile kolayca taranabilir. Yıkama işlemi nadiren gereklidir. Ağız ve diş hastalıklarını önlemek için dişleri fırçalanmalıdır. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir. Bakterileri gidermek için gözlerin köşelerini yumuşak, nemli bir bezle silebilirsiniz. Her göz için bezin ayrı bir alanını kullanın, böylece herhangi bir enfeksiyon yayma riskiyle karşılaşmazsınız. Kulakları haftalık olarak kontrol edin. Kirli görünüyorlarsa, pamuk veya 50-50 elma sirkesi ve ılık su karışımı ile nemlendirilmiş yumuşak nemli bir bezle silin. Kulağın içine zarar verebilecek pamuklu çubuklar kullanmaktan kaçının.

Kum kabını daima temiz tutun. Tüm kediler gibi Bombaylar da tuvalet hijyeni konusunda çok titizdir. Bombay'ı 6 ila 9 aylıkken kısırlaştırmayı planlayın. Bombay kedilerinin 5 aya kadar cinsel olgunluğa ulaşması mümkündür. Bir Bombay'ı onu diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan, köpeklerin veya çakalların saldırılarından ve bir araba çarpması gibi dışarıya çıkan kedilerin karşılaştığı diğer tehlikelerden korumak için sadece kapalı alanda tutmak iyi bir fikirdir. Dışarıya çıkan Bombaylar, böyle güzel bir kediye sahip olmak isteyen biri tarafından çalınma riski de taşır.

Tüy Rengi ve Bakımı

Dramatik siyah tüyleri hariç, Bombay Birmanya'ya çok benzer, ancak daha büyük, daha uzun bir gövde ve daha uzun bacaklar gibi birkaç fiziksel farklılığa sahiptir. Orta büyüklükte kulakları geniş bir şekilde ayrılmış yuvarlak bir başı, renkleri altından bakıra kadar değişen gözleri ve düz, orta uzunlukta bir kuyruğu bulunur. Kısa, ince tüyleri dokunulduğunda saten hissi verir ve rugan gibi parlar. Siyah tüy geni baskın olmasına rağmen, bazen Bombaylar’da renkli bir yavru kedi doğar. Bazı dernekler bu yavru kedilerin Birmanya olarak kaydedilmesine izin vermektedir. Bombay orta boy bir kedi olarak sınıflandırılır; kaldırıldığında göründüğünden daha ağır hissettirir. Cins yavaş gelişir ve erkekler 2 yaşına kadar tam boyuta ve kaslara ulaşamayabilir.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Bombay kedisi
, çocuklu aileler ve kedi dostu köpekler için mükemmel bir seçimdir. Ona kibar ve saygılı davranan çocuklardan aldığı ilgiyi çok sever. Otoritesine saygı duyan kedi ve köpeklerle huzur içinde yaşar. Birlikte geçinmeyi öğrendiklerinden emin olmak için her zaman evcil hayvanları yavaşça ve kontrollü koşullarda tanıştırabilirsiniz.
 

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Katılım
30 May 2019
Mesajlar
838
Çözümler
22
Tepkime puanı
466
Puanları
63
Konum
İstanbul
Ellerinize sağlık gerçekten bilgilendirici bir yazı olmuş, ve çok teşekkür ederim sizin sayenizde bir kedi ırkı daha öğrendim =)🐈
 

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
6 Ağu 2019
Mesajlar
424
Tepkime puanı
220
Puanları
43
Konum
Zonguldak
Bir de siyah kedi gördüğünüzde uğursuzluk getirir derlerdi eskiden, onu söyleyen insanların uğursuzluk getirdiğine inandım. Şu muhteşem canların hangi birisi zarar verebilir ki insana ne kadar muhteşemler...
 

Benzer konular