Birman Kedisi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

blueenet

Yeni Üye
Kedi Dostu
Birman kedisi hakkında:Güneydoğu Asya kökenli bir tür kısa saçlı yerli kedi türüdür. Bu cinsin modern çeşitliliğinin Siyam kedisi ile melezleme yoluyla yaratıldığı 20. yüzyılın başlarında İngiltere ve ABD’ye tanıtılmıştır (bugün iki, biraz farklı Burma cins standardı vardır: Avrupa ve Amerikan). Birman kedisi çoğunlukla evcil hayvan olarak tutulur, ancak iyi mizaç ve güzel görünümü sayesinde gösteri kedisi olarak da çok popülerdir.

Birman Kedisi Özellikleri
  1. 8 ila 13 kilo ağırlığa ulaşabilen orta büyüklükte bir kedidir.
  2. Birman kedisi koyu kahverengi, şampanya, platin, mavi veya kremsi kahverengi renkte olabilen kısa, ipeksi ve parlak bir kürke sahiptir.
  3. Birman kedisi yuvarlak başlı, büyük, oval veya badem şeklinde yeşil (veya mavi) gözlere, yuvarlak uçlu orta boy kulaklara, sağlam, kaslı gövdeye, oval veya yuvarlak pençeli uzun bacaklara ve yuvarlak uçlu düz kuyruka sahiptir.
  4. Birman kedisi aynı zamanda “ipeğe sarılı tuğla” olarak da bilinir, çünkü şaşırtıcı derecede ağır olan atletik ve şık bir gövdeye sahiptir.
  5. Birman kedisi Tayland kökenlidir. Tay dilinde adı “güzel, şanslı ve görkemli görünüm” anlamına geliyor. Birman kedisi başlangıçta tapınaklarda ve saraylarda tutuluyordu. 18. yüzyılda Burma ile tanıştı.
  6. Birman kedisi meraklı, zeki, eğlenceli ve enerjik bir kedidir. Çeşitli interaktif oyuncaklarla araştırmayı ve oynamayı sever.
  7. Birman kedisi, insanlarla zaman geçirmekten hoşlanan dost canlısı kedidir. Sahibinin omzunda dinlenmeyi ve kendisini iyi hissetmediğinde sahibini rahatlatmayı sever.
  8. Birman kedisi birçok köpeğe benzer niteliktedir. Genellikle aile üyelerini evin içinden takip eder ve çok fazla sevgi ve dikkat gerektirir. Birman kedisi kolayca çeşitli hileler yapmayı (getirme dahil) ve tasmalı yürümeyi öğrenebilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Bilgiler için teşekkür ederim, fakat burası site tanıtım bölümü değil. Başka siteden backlink kasabilirsiniz. Konuyu düzelttim ve sizi uzaklaştırıyorum.