Birbirlerini hem döven hem seven sultan papağanlarım

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

smalhero

Hayvansever
Kus Dostu
Başlıkta da yazdığım gibi elimde 4 senedir baktığım dişi bir lutinom vardı. 2 ay önce ilk defa kızgınlık yumurtası yapınca 2 hafta önce de 1.5 yaşlarında yabani bir kızışmış grey erkek aldım. Erkek ilk günden kura başlamıştı ama benim insancıl kimseyi ısırmayan lutinom onu görünce canavara dönmüştü her gördüğü yerde saldırıyordu ama öyle böyle değil her gördüğü yerde gagalıyordu onu. Neyse 2 gün önce belki birbirlerine daha iyi alışırlar diye yuvalık taktım. Ara ara baktığımda genelde erkek yuvalıkta takılıyordu benim dişi de giriyordu onun yanına. Bugün biraz salayım dedim ikisini dişi yapmadığını bırakmadı erkeğe gagalamaklar üstüne atlayıp saldırmaklar derken bunlar olduktan 10 dk sonra yuvaya koydum ve ne göreyim çiftleşmeye başladılar :D. Ben onlar birbirlerine alışamadılar eş tutmayacaklar diye düşünürken direk çiftleşmeleri çok garibime gitti demek ki kavgayla iş çözmeyi seviyorlarmış ikisi de. Bu garip durumu da buraya anlatmak istedim. Herkese iyi günler dilerim.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Bildiğim kadarı ile kızgınlık dönemine giren kuşlar agresif tavırlar sergiler, tabii her canlıda olur bu ama muhtemelen bundan kaynaklı kızıyor ve kavga ediyordur. Dişinin gönlü olmaz ise çiftleşmeye erkek sert tepkiler verebilir, aynı tepkileri dişi de sergileyebilir :)

smalhero

Hayvansever
Kus Dostu
Bildiğim kadarı ile kızgınlık dönemine giren kuşlar agresif tavırlar sergiler, tabii her canlıda olur bu ama muhtemelen bundan kaynaklı kızıyor ve kavga ediyordur. Dişinin gönlü olmaz ise çiftleşmeye erkek sert tepkiler verebilir, aynı tepkileri dişi de sergileyebilir :)
2 gün içinde benim karşılaştığım kadarıyla 3 kere çiftleştiklerini gördüm ama çiftleşme dışında zamanlarını kavga ederek geçiriyorlar desem yeridir. Genelde dişi kuşum baskın çıkıyor erkeğin aksine