Bir Arada Uyumlu Yaşayabilen Akvaryum Balıkları

Sizce Diğer Balıklarla En Uyumlu Balık Türü Hangisi?

• Kedi balığı

Oy: 0 0.0%
  • Çöpçü balığı

Oy: 3 50.0%
  • Danio

• Gurami

• Lepistes

Oy: 1 16.7%
  • Kılıç Kuyruk

• Moli balıkları

• Neon Tetra

• Leopar vatoz balığı

• Rasbora

• Kullanılan toplam oy
    6
Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Çeşitli balıkların bulunduğu büyük bir akvaryum, işyeri ve ev için estetik bir görüntü sağlamakla birlikte keyifli vakit geçirmenizi sağlar. Birden fazla balığı aynı akvaryumda beslemek için öncelikle hangi balıkların uyumlu şekilde yaşayacağını bilmek gerekir. Birbiriyle anlaşamayan balıklar aynı akvaryum içerisinde konduğunda balıklar kavga edebilir ve birbirini öldürebilir veya stresten hastalanabilirler.

Huzurlu Bir Balık Topluluğu Yaratmak
Akvaryum içerisinde birden fazla balık türü beslemeden önce balıkların bakılma şartlarını öğrenmek gerekir. Bazı balıkların acı suda beslenmesi gerekirken, bazı balıkların tatlı suda beslenmesi gerekir. Su sertliği, pH değeri, su sıcaklığı gibi özelliklerin mutlaka bilinmesi gerekir. Su özelliklerinin yanı sıra benzer beslenme düzenine sahip balıkların aynı akvaryumda beslenme tavsiye edilir.
Birlikte iyi yaşayan balıklar seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de balıkları yüzme seviyeleridir. Akvaryumun farklı noktalarında yüzmeyi seven balıkların aynı akvaryumda beslenmesi balıkların mutluluğu açısından çok daha doğru olacaktır.

Bir Arada Uyumlu Yaşayabilen Akvaryum Balıkları.jpg

Bir Arada Uyumlu Akvaryum Balıkları
Tatlı su balık türlerinin birçoğu akvaryumda sorunsuz şekilde yaşayabilir. Toplu şekilde yaşayabilen balık türlerinden bazıları şunlardır
  • Kedi balığı
  • Çöpçü balığı
  • Danio
  • Gurami
  • Lepistes
  • Cobitidae
  • Moli balıkları
  • Platy
  • Leopar vatoz balığı
  • Rasbora
  • Kılıçkuyruk
  • Neon Tetra
Yukarıda yer alan balık türlerinin bazıları toplu yaşama çok daha hızlı uyum sağlar. Bu balık türlerinden birini sahiplenmeden önce mutlaka detaylı araştırma yapılmalı, nasıl beslendiği hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Balıkların genel bakımı birbirine benzese de, türden türe balıkların ihtiyaçları oldukça değişkenlik gösterir. Özellikle dişi-erkek birlikte bakılacak balıkların üreme dönemleri hakkında detaylı araştırma yapılmalı, kontrolsüz üremenin önüne geçilmelidir.

Tek Balıktan Oluşan Akvaryumlar
Balıkların kendi türüyle yaşaması daha sağlıklı ve stressiz olmalarını sağlar. Aynı türden 4-6 balık beslemek o türün strese girmemesi ve mutlu yaşaması için yeterli olacaktır. Birbiriyle uyumlu yaşayabilen akvaryum balıkları doğru şekilde seçildiğinde akvaryum göze hitap eden, izlemesi keyifli bir tablo gibidir. Akvaryum balıkları üremeye başladıktan sonra nüfus artacağından daha büyük bir akvaryuma geçilmesi gerekecektir. Akvaryumunu genişletmek istemeyen kişilerin üremeyi control altında tutması önerilir.
rabilirsiniz.
@Gülce tarafından düzenlenmiştir.

Son düzenleme:

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Geçmiş zamanlarda akvaryum hobim vardı ama ben kesinlikle çöpçü balığı derdim sanırım :) kimseyle derdi yok, sıkıntısı yok kendi halinde takılıyor :D vatozlar da aynı şekilde takılıyorlar.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Mnemosynes, benim beslediğim zamanlarda kriza gold tropheus cinsleri çok gidiyordu. 80'ler de saç modelleri hep aynıydı insanların, benim baktığım dönemlerde de herkesin balığı aynıydı :)

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
@Tevfik Aaa bunlar da güzel. Mavinin içinde kontrast oluşturuyorlar. Biz kedilerden sonra bıraktık akvaryumla uğraşmayı ama içim gitmiyor değil.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Mnemosynes, kediler yavru olduğunda akvaryum olsaydı alışırlardı ama şimdi biraz sorun olabilir kurduğunuz vakit. Akvaryum ne kadar geniş olursa, balığın özgürlüğü o kadar fazla oluyor :)

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
@Tevfik Onları sahiplendiğimizde balıklarımız vardı ama bizimkiler gözlerini dünyaya avcı olarak açmışlar. Eve ne kuş ne de balık sokabiliyoruz o yüzden. 🤦‍♀️

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Mnemosynes, annemin kedisi benim muhabbet kuşu ile yaşıyor hem de sokak kedisi :)

Muhabbet kuşumuz kedinin burnunu ısırdı yavruyken, aşırı korkuyor kuştan :( kafesin yanına dahi yaklaşmaz. İşin absürt tarafı muhabbet kuşu rahat vermiyor kızım'a :)

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
@Tevfik Sizin kuş kendi kendine başını çıkarmış. 😄 Biz de Afrika Papağanı filan deneyebiliriz belki.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Bu arada ellerinize sağlık @Mnemosynes, . Çok güzel bir yazı olmuş.
Ben de beslesem her halde neon tetra beslerdim, sanki ışık saçıyorlar.
Ayrıca kedi balıklarına da bir sempati duyuyorum. Çok hoşuma gidiyorlar nedemi bilinmez.

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Bu arada ellerinize sağlık @Mnemosynes, . Çok güzel bir yazı olmuş.
Ben de beslesem her halde neon tetra beslerdim, sanki ışık saçıyorlar.
Ayrıca kedi balıklarına da bir sempati duyuyorum. Çok hoşuma gidiyorlar nedemi bilinmez.
Çok teşekkürler. Beğenmeniz çok mutlu etti. Kedi Balıkları da fazlasıyla tatlı duruyorlar. Bıyıklarının hastasıyım. 🤩