Besleme Günlükleri 12: Aralık-Ocak Derlemesi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
  1. Ailenin artık yeni bir üyesi var :) Adı Casca. İlerleyen süreçte köpeğini tanıt kısmına daha detaylı bilgi yazacağım :)
    WhatsApp Image 2020-01-21 at 12.23.14 AM.jpeg
  2. Bir ortaokulun sahiplendiği dünya güzeli 3 tavşan!
    WhatsApp Image 2020-01-21 at 12.23.14 AM (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-01-21 at 1.41.08 AM.jpeg
    WhatsApp Image 2020-01-21 at 12.23.14 AM (2).jpeg
    Görsel bozuk ancak dikkatli bakarsanız annesini emen küçük bir yavru görebilirsiniz :)
  3. Ailenin değişmez üyesi: Mia
    WhatsApp Image 2020-01-21 at 1.26.05 AM (3).jpeg
  4. Bir gece ansızın gelen sevilme isteği... Sokağa atılan küçük kız
    WhatsApp Image 2020-01-21 at 1.26.05 AM (4).jpeg

5. En sevdiği hobi çatıya çıkıp uyumak :)
    WhatsApp Image 2020-01-21 at 1.26.05 AM (1).jpeg
  6. Mahallede tanıyan herkesin farklı bir isim verdiği kız: Lilith, Çıtır, Portakal...
    WhatsApp Image 2020-01-21 at 1.26.05 AM.jpeg
  7. Sokağa atanların attığı kedisini dahi beslemediği, atılanlara sahip çıkmaya çalışanlarınsa var gücüyle mama götürdüğü bölge :)
    WhatsApp Image 2020-01-21 at 1.26.07 AM.jpeg
  8. Nereden geldiğini bir türlü anlayamadığım, kayıp olduğunu düşündüğüm bebek. Yalnızca yemek vermek için iletişime geçebiliyorsunuz :D
    WhatsApp Image 2020-01-21 at 12.23.13 AM.jpeg

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
Bu tip başlıklar sokakta hayvan beslemeyi teşvik etmektedir bunun yerine sokak hayvanı sahiplenmeyi teşvik etmek gerekir çünkü sahipsiz hayvan olmamalıdır.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sokakta 250 farklı canlı besliyorum hepsini ne ben alabilirim ne de alacak 250 kişi bulabilirim. Bunları da geçtim sokaktan ayırsam bunalıma girecek kedilerim, köpeklerim var. Aynı zamanda yanına dahi yaklaştırmayan bir sürü kedim var. Sokakta besleme yapmak kötü bir şey gibi davranmak yerine bunu normalleştirerek sokakta aç hayvan kalmamasını sağlamak çok daha doğru. Sahibini bulmak isteyen canlı ne yapıp edip kendine bir ev buluyor zaten. Kimseye sokaktan hayvan sahiplenme konusunda bir dayatma yapmaya da hakkımız yok. Dilerseniz farklı mecralarda "sokak hayvanı besleme, sokak hayvanı sahiplen" sloganıyla projeler başlatabilirsiniz.

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
Sokakta 250 farklı canlı besliyorum hepsini ne ben alabilirim ne de alacak 250 kişi bulabilirim. Bunları da geçtim sokaktan ayırsam bunalıma girecek kedilerim, köpeklerim var. Aynı zamanda yanına dahi yaklaştırmayan bir sürü kedim var. Sokakta besleme yapmak kötü bir şey gibi davranmak yerine bunu normalleştirerek sokakta aç hayvan kalmamasını sağlamak çok daha doğru. Sahibini bulmak isteyen canlı ne yapıp edip kendine bir ev buluyor zaten. Kimseye sokaktan hayvan sahiplenme konusunda bir dayatma yapmaya da hakkımız yok. Dilerseniz farklı mecralarda "sokak hayvanı besleme, sokak hayvanı sahiplen" sloganıyla projeler başlatabilirsiniz.

Onu diyorum 250 kişiyi bulmalısınız. Bu 250 farklı canlıyı beslemek için parayı nereden buluyorsunuz? 250 canlıyı beslediğinize inanmıyorum.

Sokakta beslemek kötü bir şeydir bunu normalleştirmek yanlıştır. Sahipsiz hayvan olmamalıdır.

Sokaklar sizin özel alanınız değildir (eviniz özel alanınızdır isterseniz 250 hayvanı evinize koyup besleyin kimse karışmaz), sokakları hayvan barınağına çeviremezsiniz. Sokakta hayvan beslemek için dayatma yapmaya hakkınız yok.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ne yapalım o zaman, hepsini barınağa mı atalım?

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@cleanton, ben de besliyorum sokaktaki hayvanlari. Eve alamam hepsini ne o kadar büyük evim var ne de durumum ona müsait. Barınaklarda hayvanlara ne yapıldığını da herkes biliyor. İnsanlara zarar vermediği sürece sokaktaki canlılar beslenebilir ne var bunda?
Ayrica siz neden sürekli her şeye muhalefetsiniz? İlk günden beri takip ediyorum yazdıklarınızı. İnsanlar bir şey dediğinde hemen ters fikir belirtiyorsunuz. Kimseyi doğru diye desteklediğinizi henüz görmedim?

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
@cleanton, ben de besliyorum sokaktaki hayvanlari. Eve alamam hepsini ne o kadar büyük evim var ne de durumum ona müsait. Barınaklarda hayvanlara ne yapıldığını da herkes biliyor. İnsanlara zarar vermediği sürece sokaktaki canlılar beslenebilir ne var bunda?
Ayrica siz neden sürekli her şeye muhalefetsiniz? İlk günden beri takip ediyorum yazdıklarınızı. İnsanlar bir şey dediğinde hemen ters fikir belirtiyorsunuz. Kimseyi doğru diye desteklediğinizi henüz görmedim?

Çünkü doğru yazılan bir şey yok.

Ayrıca evinizin yettiği kadarını sahiplenip evinizde besleyebilirsiniz. Hepsini evinize almaya gerek yok. Diğerlerini de başkaları alabilir.

Barınaklarda hayvanlara birşey yapılmıyor. Barınaklarda hayvanlara ne yapacaklar anlamıyorum? Sokaklarda hayvan beslemek isteyenlerin uydurmaları onlar. Ben de barınaklara gidiyorum görüyorum. Sokakta hayvan besleyene kadar barınakta hayvan besleyin. Barınaklara yardım yapın. Barınakların şartlarının kötü olduğunu düşünüyorsanız barınaklara baskı yapın şartlarını düzeltsinler.

Doğru olan sokak hayvanlarını sahiplenmektir/sahiplendirmektir. Sahipsiz hayvan olmamalı ilkesi önemlidir. Sahiplenmeyi arttırırsak barınaklara ihtiyaç da o kadar azalır. Sokak hayvanları insanlara zarar vermektedirler. Zarar tanımını nasıl yapıyorsunuz bilmem ama zarar vermek illa ısırarak olmaz. Sokak hayvanları genel bir halk sağlığı sorunudur. Çünkü hiçbirisinin iç dış parazit kontrolleri yapılmaz, diğer aşıları da yapılmaz. Kuduz aşısı başka bir şeydir ve yeterli değildir Ayrıca kedilerin dışkılarında insanlara bulaşabilen son derece zararlı virüsler vardır. Köpeğiniz bu dışkılardan yiyebilir ve evdekilere bulaştırabilir. Veterineler bunları çok iyi bilirler ama yüksek sesle asla söylemezler.

Siz eğer sokak hayvanlarını yaşatmayı düşünüyorsanız buyrun devam edin, ben de eleştirmeye devam edeceğim.

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
Çağdaş ve medeni ülkelerde sokak hayvanı yoktur. Sahiplenme mekanizmaları arttırılmış, belediye barınakları ve özel barınaklar teşvik edilerek sahipsiz hayvanların buralara alınıp bakımları yapıldıktan sonra sahiplendirilmesi yapılmaktadır. Yapılan çok basittir aslında.

Sokaklarda hayvan besleyenler aynı paraları barınaklara verseler çok daha faydalı iş yapmış olurlar ama kolay yolu seçiyorlar.

Türkiye'de sokaklar birer barınağa dönmüş, yiyecek artıkları sokaklara saçılmakta, kimi sağlıksız gıdalar hayvanlara verilmekte. Eti sıyrılmış kemik atanlar bile var. Bu kemiklerin kılçıkları hayvanların iç organlarına takıp onları öldürmekte. Sokak hayvanlarının olmaması gerektiğine dair sayısız sebep sayabilirim. Zamanı geldikçe yazacağım.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Barınak şartları veya barınak gibi yerler ne olursa olsun bir hayvan için iyi olmaz çünkü hiçbir canlı kafese kapatılmayı istemez. Zamanında toxoplasma hakkında da yazı yazmıştım. Kakanın tehlikeli olacağını ben de biliyorum ki herkes bilmeli. Sırf kaka yapıyor ve beni tehlikeye sokuyor diye kendi ırkımın bencilce betonlaştırdığı toprakları yine beni tehdit ediyor diye özgürlüklerini elinden almak doğru değildir. Sizin köpeğinizi tehlikeye atıyor diye başka bir hayvanı yerinden etmek hiç değildir. Barınaktakilerin hepsi çok zayıf ve hastalıklı oluyor. Belki iyileşir veya daha iyi bir hayatı olur diye gönderilen canlıların çoğu da hayatta kalamıyor. Barınak veterinerlerinin neredeyse hepsi işini yalnızca para için yapmakta. Çağdaş ve medeni olarak tabir edilen ülkelerin hayvanlara olan tutumuysa ortadır, zamanında insana merhamet etmeyen günümüzde hayvana da merhamet etmemektedir.