Başıboş Köpekler Hayvanlarımıza Zarar Veriyor Ne Yapalım?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gamzeli

Hayvansever
Kedi Dostu
Köyün içinde ve dışında bir sürü sahipsiz köpek var çiftlik hayvanlarına ve çocuklara zarar veriyorlar sizde diceksiniz ki "Ee... açlar besleyin" o kadar kolay olmuyor köylülerin zaten çoğunun köpeği, inekleri, koyunu, tavuğu var onlarla ilgileniyorlar ve zenginde değiliz o kadar köpeğe bakamıyoruz. Tek sorunda aç olmaları da değil bir süre sonra resmen çeteleşiyor insanların geçim kaynaklarına ve çocuklara durduk yere saldırıyorlar.

Düşünsenize adam sabah kalkıyor geçim kaynağı olan koyunlar köpekler tarafından öldürülmüş, başka bir komşunun tavukları, başka birinin doğum yapan ineğini... Empati yapın: sabah işe gittiğinizde evinizi, ailenizi geçindirdiğiniz iş yerinizin telef olgunu düşünün.

Ya da şöyle empati yapın: Ben tavuklarımı çok seviyorum civciv olduklarından beri ben büyüttüm sonra bir köpek gelip hepsini öldürdü. Sizin beslediğiniz kedi ya da köpeği bir anda kurt gelip öldürse ne hissedersiniz?

Bir sorum daha var. Sokak köpeklerini beslemek neden bizim sorumluluğumuz olarak lanse ediliyor yani başkalarının sokağa bıraktığı kontrolsüz üreyen köpekleri neden biz çiftçiler kendi cebimizden ödemeliz?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Barınaklara ve belediyelere bu konuda haber verdiniz mi? Köpekleri kısırlaşması için barınağa gönderirseniz kontrolsüz bir şekilde üremeyeceklerdir. Bazı belediyeler şehrin dışına barınaktaki köpekleri bırakıyor, bunlar size yansıyor olabilir. Bunun için barınaklarla köy muhtarlarıyla konuşmanız ve ortak bir çözüm bulmanız gerekir. Gerekirse mama yardımı için istekte de bulunabilirsiniz.

Gamzeli

Hayvansever
Kedi Dostu
Gözden ırak şehirden uzak olduğumuz için ne belediye nede hayvan sever gruplar yardım etmiyor. Arada hayvan severler gelsede sadece besleme üzerine oluyor kalıcı bir yardım(kısırlaştırma gibi) bir şey yapmıyorlar.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Beslemeye gelen hayvansever gruplarla işbirliği yapabilir veya Haykonfed gibi büyük derneklerle irtibat kurabilirsiniz. Köpekleri alıp barınaklara götürmek de bir seçenek, her ne kadar barınakları önermesek de bu tarz durumlarda mecbur kalabiliyoruz.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bölgenizde ortalama kaç köpek var?

Gamzeli

Hayvansever
Kedi Dostu
Baya köpek var hem köy içinde hem köy dışında hepsini saymıyoruz çünkü hep değişiyor bazen kendileri ürüyor bazen şehirden gelip bırakıyorlar sayıları artıyor, tatil zamanlarına doğru araba altında kalıp ölende oluyor o zamanda sayıları birazcık azalıyor.

Sayıları çok değişiyor hiç bir fikrim yok o yüzden.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba;

Öncelikle bir yarım saatinizi ayırmanız gerekecek ancak şu yolu izleyebilirsiniz, büyükşehir ve ilçe belediyeleri ve veterinerliklere internet üzerinden talebinizi ayrı ayrı iletin. Şehrinizde sistem nasıl bilmiyorum ancak internet dilekçelerinde "talep no" veriyorlar. Sonrasında Cimer'e girip her talep noyu ve kime ilettiğinizi ve daha öncesinde sözlü ve intenret üzerinden talep ettiğiniz halde işlem yapılmadıgını ve belediyenin görevini yapmadıgını belirtin.

Emin olun yukardaki süreç %90 başarıya ulaşacaktır. Motosiklet sürdüğüm için sürekli yollardaki hasarlar ve başıboş hayvanlar için talep yapıyordum, ancak hiçbir şekilde dönüş alamıyordum, hatta hallettik diye cevap verdikelrini yapmadan hallettik diyorlardı. ARtık her talebim sonrası cimer den sikayet olusturuyorum, hayvanları naptılar bilmiyorum ancak sikayet ettiğim yoldaki arıza ve deliklerin cogunu kapattılar.

Kendimi bir hayvansever olarak görsem de sizi rahatsız eden konu beni de cok ediyor, "gereksiz duyar kasan tayfa".
Yolda bir canlı görürsün , evine almazsan seni linç ederler. Veterinere götürmezsen linç ederler. Herkesin durumu belli, bu ekonomik şartlar veya hastalık durumlarında hayvanları sevsek bile herkes her hayvanı besleyemez ya da bakamaz. Cogu insan kendini zor geçindiriyor.
Ki bölgedeki hayvanlar sizin hayvanlarınıza da zarar veriyor, bir hayvan durduk yere saldırmaz lafı zaten hikaye. saldırır arkadaş. Evet , açtır, şiddet görmüştür, korkmuştur vs. ama durduk yere köpek de kedi de saldırır. Eğer imkanınız var ise o hayvanları besleyip kısırlastırabilirsiniz ancak imkanınız yok ise bu sizin sorumlululugunz değil. boş yapan tipleri boşverin.