Balon Balığı Ne İle Beslenir?

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
312
Puanları
63
Konum
İstanbul
Balon balığı, omnivor olarak kabul edilir, ancak et bazlı bir beslenme tercih ederler. Doğal yaşam alanlarında salyangoz, kabuklu hayvanlar, kabuklu deniz ürünleri ve diğer balıkları (evet, hatta bütün balıkları) yemeye meyillidirler. Akvaryuma koyduğunuz hemen hemen her şeyi yerler. Puffer balıklarını canlı, dondurulmuş ve kurutulmuş etlerle besleyebilirsiniz. Daha büyük balon balıkları, küçük balıkları da yiyebilir. Ayrıca haftada bir veya iki kez sebze ve bitki bazlı yiyecekler verebilirsiniz.

Dişleri, tüm yaşamları boyunca büyümeye devam ettiği için dikkate alınması gereken önemli bir husustur. Diş büyümelerini kontrol etmeye yardımcı olmak için kabuklu deniz ürünleri, kabuklu hayvanlar veya salyangoz gibi sert alt tabaka hayvanları ile beslemeniz gerekebilir. Dişlerin çok uzaması yemek yemeyi çok zorlaştıracağı için kesmeniz gerekir.

Balon Balığında Beslenme Alışkanlığı
Kirpi balıkları canlının büyüklüğüne bağlı olarak, farklı beslenme alışkanlıkları gerektirirler.
  • Küçük Türler (5 cm altı): Günlük beslenmesi gerekir.
  • Orta Boy Türler (5 – 10 cm arası): İki günde bir beslenmesi gerekir.
  • Büyük Türler (10 cm üstü): Haftada iki veya üç kez beslenmesi gerekir.
Balon balıklarını çok fazla beslememeye çalışın. Akvaryumun üstüne çıkıp su fışkırtarak sizi etkilemek konusunda ustalaşacaklardır. Yine de bu numaralara kanmayın.

Balon Balığı Ne İle Beslenir.jpg


Damızlık Balon Balıkları
Evcil olarak puffer yetiştirmek çok zordur. Farklı türler farklı su parametreleri ve koşulları gerektirir. Ayrıca mizaçları göz önüne alındığında, uyumlu bir çift bulmak zor olabilir. Eğer bir çift balon balığı edinecek kadar şanslıysanız, en zor kısmı yavru yetiştirmek olacaktır.

Genellikle, kirpi balığı yumurtalarına karşı son derece koruyucudur, ancak yumurtadan çıktıklarında yavrularını yemeye meyillidirler. Bu balıklar için yeterli yiyecek sağlamak çok zordur ve su kalitesine de oldukça duyarlıdırlar. Tüm bu zorluklar bu balıkları yetiştirmeyi ve yavru almayı inanılmaz derecede zor kılmaktadır.

Ayrıca bu balıklar ektoparazitlere karşı çok hassastırlar. En yaygın parazitlere genellikle solungaçlarında, yüzgeçlerinde ve derisinde yaşayan Protozoa neden olur.

Bir Tatlısu Kirpi Balığı Akvaryumunuz İçin Uygun mu?
Kirpi balığı, tatlı sudan deniz ortamlarına kadar farklıtropikal su kütlelerinde bulunur. Dünyada, hepsi farklı boyut ve renklerde en az 30 tatlı su kirpi balığı türü vardır. Kendilerini korumak için geliştirdikleri bir özellik olan bir savunma mekanizması olarak şişirme yetenekleri ile tanınırlar. Bu balıklar, özel beslenme ihtiyaçları ve su koşullarına duyarlılıkları nedeniyle sadece deneyimli akvaryumcular için önerilir. Mizaçları agresif olsa da, çok zekidirler ve özellikle beslenme zamanı geldiğinde yem vermeniz için sizi büyüleyeceklerdir.

Balon balıkları ile ilgili sorularınız varsa lütfen yorum kısmında sormaktan çekinmeyin.
 

Benzer konular