Bahçede köpek bakımı

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Evimin arkasında her yeri duvarla kaplı bir alan var zemin toprak değil taş, geniş olmasada bir çardak ve köpek kulübesi alabilecek işimi rahat görebileceğim oyun oynayabileceğimiz bir yer anlayacağınız. Son zamanlarda da çevremde çok fazla yavru köpek olduğundan bir tanesini sahiplenmek istiyorum.
Kimle konuşsam köpek bakımı zor iyi düşün diyor gözümü korkutuyorlar açıkçası. Biliyorsunuz ki kedim var Çaklıt anasının kuzusu 😻 Kedi korkumu onunla aşmıştım. Köpek korkumu da düzenli besleme yaparak aşıyorum ama yavruda olsalar bişi yapar mı düşüncesi çıkmıyor aklımdan çünkü köpeklerle kafasını okşamak dışında pek bir iletişimim olmadı. Tüm bu bilgiler ışığında bahçede köpek bakımı nasıl olur? Bilmem gereken neler var? Çok havlar mı, ne zaman alışır gibi sorulara yanıt verirseniz çok güzel olur 🐶🐾

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Köpek bakmak gerçekten kedi bakmak gibi değil bambaşka bir dünya :D Diş kaşıma dönemleri ve eğitim dönemleri çok zor oluyor. 5-6 aylık olduklarında rahata kavuşuyorsunuz diyebilirim. Havlama olayı ise tamamen onun karakterine ve sizin eğitiminize bağlı. Bazı köpekler havla deseniz de havlamaz, bazıları hiç susmaz.
Bahçede köpek bakılabilir ancak yavruyken kendini yalnız hissetmemesi için evde bakılması ve size alışması daha doğru. İlk ayı atlattıktan sonra yavaş yavaş bahçeye alıştırabilirsiniz. Yemeğini dışarıda verme, dışarıda oynatma, orada uyuyakalmasına izin verme gibi basit aktiviteleri gün içerisinde birkaç saatinizi ayırarak tekrarlarsanız bir sorun yaşamazsınız. Aynı zamanda onu bahçeye koyduğunuzda daima yanında olamayacağınızı da bilmesi gerekir, uyuduğunda veya kendi kendine oynamaya başladığında belirli periyotlarla kontrol etmek üzere yalnız bırakmalısınız.
Köpekler diş kaşıma dönemlerinde sizi de oyuncak gibi kullanabiliyorlar. Sizi güçlü bir şekilde ısırırsa buna hazırlıklı olup korkmak yerine öfkeli bir tepki vermelisiniz. Aniden üzerinize atlayabilir bu durumda da korkmadan kendinizi geri çekmelisiniz. Korkmadan bunları yapmanız çok önemli çünkü bildiğiniz üzere korkuyu hissedebilme özelliğine sahipler. Korktuğunuzu fark ettiklerinde sizi sakinleştirmeye çalışabilir veya sinirlenip hırçın davranışlar sergileyebilirler. Olayı çözebilmek için sakin kalmanız gerekir :)
Eğer köpek bakımında size yardımcı olacak birileri varsa ilk zamanları beraber atlatıp hazır olana kadar size yardımcı olsun derim. Köpek bakmak alıştıktan sonra çok basit ancak alışana kadar çok zor bir uğraş. Şimdiden kolay gelsin diyorum :D

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Cevabınız için çok teşekkürler ♥ Kaç aylık bilmiyorum ama 4 aylık vardır dün annesiyle birlikte fotosunu attığım yavrular. Sahiplendirdiğim 7 yavrudan 3 tane kaldı tekine ben yuva olucam diğerine bahçe sahibi geriye bir tane kalıyor onunda yeri hazır sayılır 😊 bir yerden başlamak lazım ama bir haftadır yavrunun keyfini bekliyorum uğraşıyoruz yakalayamadık yuvalarına kaçıyorlar alanlarda baya mücadele vermiş zaten. Ben yumuşağım kıyamam korkarım falan ama babam serttir böyle konularda onunda varmış zamanında köpeği çaklıta da bazen köpek muamelesi yapıyo korkuyor yavrum 😂 bu yüzden hep birlikte atlatırız bu dönemi diye düşünüyorum

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bahçe sahibinin köpeği ve sizin köpeğinizi yan yana koyarsanız dediğim alıştırma süreçlerine ihtiyacınız kalmaz. Babanız da size yardımcı olacaksa alabilirsiniz bir problem yaşamazsınız diye düşünüyorum. :D

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Bende öyle düşündüm ayırmakta istemiyorum ama söylemeden alıyorlar maalesef. Bahçenin etrafı telle çevrili kapısı açık her yerden giriş çıkış var not astık ama dinleyeceklerini sanmam :)