Pomeranian Boo

Ay Işığı Gurami Özellikleri ve Bakımı

1180x200 Reklam Alanı

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
310
Puanları
63
Konum
İstanbul
Parıldayan gümüş bir gövdeye sahip olan Ay Işığı Gurami Balığı, görsel bir şölene sahip olmak isteyen akvaristler için idealdir. Bilimsel adı Trichogaster microlepis olan bu balıklar, akvaryumunuzun havasını anında değiştirebilir. Düşük ışıkta bile, bu balığın benzersiz renk şeması, diğer renklerin üzerinde parlamasına izin verir.

Ay Işığı Guramiler, Osphronemidae familyasından bir labirent balığıdır. Kamboçya, Tayland ve Vietnam'a özgü olan balık Asya, Kolombiya ve Güney Amerika'da da bulunabilir. Bu gurami türü, doğal ortamlarındaki gölet ve bataklıkların kalın bitki örtüsünde, sığ sularda asılı olarak bulunabilir. Tür ilk olarak 1861'de tanımlanmıştır.

Ay Işığı Gurami Genel Özellikleri
Ay Işığı Gurami, hafif yeşilimsi bir renk veren gümüş renkli bir gövdeye sahiptir. Bu yeşil renk, balık toplam 13 -15 cm uzunluğa ulaştıkça giderek daha yanardöner hale gelir. Basık ve oldukça uzun bir gövdesi vardır. Başının içbükey eğimi onu diğer gurami türlerinden ayırır.

Türün erkekleri karın ve sırt yüzgeçlerinde turuncu / kırmızı bir renk geliştirirler. Dişilerin karın yüzgeçlerinde açık sarı bir renk tonu bulunur; sırt yüzgeçleri erkeklerden daha yuvarlak ve daha kısadır. Göbek uzunluğu boyunca kuyruğun tabanına uzanan anal yüzgeç, her iki cinsiyette güzel bir pastel yeşil parlaklığa sahiptir.

Karın yüzgeçleri çok uzundur ve dar iskeletlere dönüşür. Diğer guramilerde bulunanlara benzerler, ancak çok daha uzundurlar. Kanatçıklar, yiyecekleri yönlendirmelerine ve bulmalarına yardımcı olan duyusal hücreler içerir. Bu dar iskelet Ay Işığına Gurami'ye, suda hafifçe yüzerken benzersiz, narin bir görünüm verir. Yumurtlama sırasında, erkek üzerindeki karın yüzgeçlerinin rengi yoğunlaşarak dişileri kendilerine çekmelerine yardımcı olan koyu kırmızıya dönüşür.

Ay Işığı Gurami Özellikleri ve Bakımı.jpg


Tüm labirent balıkları gibi, Ay Işığı Gurami, havayı doğrudan su üzerinden solumasına izin veren özel bir akciğer benzeri organa sahiptir. Bu organ Ay Işığı Gurami’ye vahşi doğada düşük oksijen seviyesine sahip alanlarda hayatta kalma yeteneği kazandırır. Yine de akvaryumunuzda bu balıkları beslerken su kalitesini üst düzeyde tutmaya özen göstermelisiniz.

Ay Işığı Guramileri Besleme
Ay Işığı Gurami balıkları omnivordur ve besin konusunda seçici değildir, bu da beslenmelerini oldukça kolaylaştırır. Pulları, dondurulmuş yiyecekleri ve canlı yiyecekleri kolayca kabul ederler. Favori besinleri arasında kan kurdu, tuzlu su karidesi, böcekler ve küçük kabuklular bulunur. Balıkların optimum sağlığı için sürekli aynı besinler verilmemelidir. İyi beslenirse, bakım yapılırsa ve düzgün bir şekilde barındırılırsa, bu balıklar uzun yıllar boyunca akvaryumda yaşayabilir.

Akvaryum Koşulları Nasıl Olmalıdır?
Orta boyuttaki sakin akvaryum balıkları ile huzurlu bir şekilde bir arada yaşayabilirler. Çok küçük balıklar seçmeniz durumunda Guraminiz onları avlayabilir. Ay Işığı Gurami akvaryumun orta ve üst kısmında yaşamayı sever. Yüzmeyi çok sevdikleri için akvaryumun mümkün olduğunca büyük olması önemlidir. 25 - 30° C sıcaklık ile hafif aydınlatma idealdir. Düzenli su değişimi bu türün sağlığını uzun vadede korumak için çok önemlidir. İhtiyaçlarını en üst düzeyde tutabilmeniz için iyi bir haftalık bakım rutini oluşturabilirsiniz.

Ne yazık ki, bu tür çoğu akvaryum bitkisini atıştırmalık olarak çiğnediği için çok ince yapraklı bitkiler hızlı bir şekilde hasar görecektir. Ay Işığı Gurami için akvaryumu Java Eğrelti Otu, Saz Bitkisi ve Anubias gibi kalın yapraklı, dayanıklı bitkiler ile donatabilirsiniz.

Guramiler balıkları hakkında genel bilgi edinmek isterseniz şu yazıya da bakabilirsiniz: Gurami Balığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Benzer konular