Asya ve Köpek Eti Ticareti

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Son zamanlarda hayvanseverlerin büyük tepkisini toplayan ancak hâlâ devamı gelen köpek eti endüstrisi kesim için yetiştirilen hayvanlardan bile daha acı şekilde katledilip pişiriliyorlar. Tayland gibi ülkelerde köpekler kaçırılarak, sokaklardan toplanarak vahşice katledilmektedir.

Ülkemizde benzeri yaşanan bu olayı belki hatırlarsanız:

752x395-son-dakika-sokak-hayvanlarini-kesip-yiyen-kadin-yakalandi-kedi-kopek-kaplumbaga-155600...jpg

Fatma Ç. isimli bir kadın yalnızca köpekle kalmıyor gördüğü canlıyı aniden kesip yemeye başlıyordu ve mekan onun için fark etmiyordu. Okul bahçesi, ev, yol ortası... Bu vahşete son verilmesi neredeyse 4 yıl sürmüştü. Biz şanslıyız ki ülkemizde bu olay yalnız bir kişinin başının altından çıkmış örgütlenmesine izin verilmeden durumun önüne geçilmiştir.

DMT_5.jpg
Lâkin Asya'da bu durum bir kişiyle kalmıyor. Her yıl yapılan köpek festivalleri ve merdiven altı köpek eti ticareti gün geçtikçe artıyor. Merdiven altı ticareti sayesinde yılda ortalama 5 milyon köpek hayatına acı içinde veda ediyor. Bir inanışa göre köpeklerin kesim öncesi dövülmesi ve işkenceye maruz bırakılması etlerini yumuşatıyor ve daha lezzetli yapıyor. Kesim öncesi işkence görmüş köpeklerin bir kısmı kürkleri dahi soyulmuş olmasına rağmen hâlâ hayatta oluyor.
Neyseki yalnızca bu ticaret için kurulmuş dernekler var ve köpek eti ticaretinin bitmesi için son derece uğraşıyorlar. Önceki yıllara kıyasla köpek eti tüketimi ve üretiminin dernekler sayesinde azaldığını gözlemleyebiliyoruz.

Son düzenleme:

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Zehir zikkim yesinler... Önüne gelen her şeyi yiyor bunlar da...
Ne pis bir toplum anlamıyorum ben ?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Ciddi anlamda sinir bozucu insanlar, ben bu toplumun psikolojilerinin bozuk olduğunu düşünüyorum. Hiçbir insanın köpek etini bilinçli bir şekilde yediğini düşünmüyorum, düşünmek istemiyorum... çünkü benim de bunlara ağır konuşmaktan sinirim ve psikolojim bozulacak!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tek bir toplumdan değil Asya kıtasının neredeyse tamamından bahsediyoruz. Olay tek bir toplumda olsa sona erdirilmesi çok daha basit olacaktı.

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
İneği besleyip büyütüp kesince eti pahalı oluyor demekki. köpekte sürekli bu durum olmuyor. sokaklarda bir şekilde yolunu buluyor. böyle populasyonun fazla olduğu coğrafyada onu yemek daha ucuz oluyor onlar için. Bunlar böceklere bile protein gözüyle bakan insanlar. Bu vahşetin videolarında zaten sterilizasyonun S si bile yok. paslı demirler pislik bir ortam falan. olaya besin/protein gözüyle baktıklarını düşünüyorum. Köpek etinin yenmesi / yenmemesi konusu tartışılabilir. bana kalırsa at / eşek eti de yenmesin.
Olayın bizleri en üzen tarafı yapılan vahşet. daha ölmediği halde derisi alınmış köpeklerin videolarını izlemeye bile dayanamıyorken bu vahşeti kendileri nasıl yapabiliyor bilmiyorum.

Konusu açılmışken internette "FOOD INC" adında bir belgesel var. çok uzun değil ve youtube ta var. Hatta türkçesini de "GIDA AŞ" olarak paylaşmışlardı. o videodaki normalde çok sonraları bile 1 kilo olması gereken tavukların çok kısa zamanda 2,5 kiloya ulaşıp kesilmesi de benzer bir durum. (belgeselde hayvanların kilodan ötürü yürüyemediğini, 2 adım atıp tekrar oturduğunu görebilirsiniz.

Ben şahsım adına oğluma sineği bile evin içinde değilse ve rahatsız etmiyorsa öldürmemesini aşılıyorum. belki onun neslinde bile bir düzelme olmayacak ama ben yapmasam, sen yapmasan, o yapmasa hiç bir şey düzelmeyecek.

Konuyu nereden nereye getirdim, biraz dolmuşum sanırım. vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@SANCAKTAR, güzel konulara değiniyorsunuz hocam o yüzden ben okurken yazılarınızı akıcı bir şekilde okuyorum. Bu zamana kadar yazdığınız tüm yazılar akıl ve mantık çerçevesinde, çok sağlam bir eleştiri gücüne sahipsiniz hocam o nedenle yazdıklarınızı sonuna kadar okuyorum.

Daha önce de dediğim gibi, oğlunuz maşallah çok güzel bir insan olacak. Ben kitap okuma huyumu babamdan aldım. Babam geceleri yatmadan her gün yaklaşık 2 saat kitap okurdu. Benim de çok hoşuma giderdi bu durum ve ben de devam ettirmeye başladım. Bazen akrabalarımı görüyorum, ilkokula yeni başlamış çocuğuna oku diyor sürekli. Fakat çocuk neden okusun ki? Babanın elinde hayatı boyunca hiç kitap görmemiş, sanata dair hiçbir eleştiri veya yoruma rastlamamış ama oku diyor.

Ben de biraz konuyu dağıttım kusura bakma @socrabbit :) ama bir evlat anne babanın yansımasıdır. Eğer bizler iyi bir insan olacaksak bunlar ailemizin sayesindedir, tabii kötü bir insan olmamızın sebebini de aileye bağlıyorum. Bazen istisnalar çıkıyor, aile ne kadar güzel yetiştirirse yetiştirsin evladını; okul, arkadaş çevresi, mahalle gibi oluşumlarda bozabiliyor çocuğun ahlaki yapısını.

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim @Tevfik hocam. En büyük sermaye hayırlı evlatmış. Bu gün hayvanları sevmeyen, insanlarla anlaşamayan, bencil bir evlat yetiştirsek ileride güçten düştüğümüzde bizim bile yüzümüze bakmaz. değil zorda kalan canlılara ve insanlara yardımı olsun. Ben babamı seviyorum ama işi dolayısıyla küçükken pek yanımızda olamadı, olduğu zamanlar kısıtlıydı. hayal ettiklerimi oğluma yapıyorum. Geceleri yatarken hikaye okumasa da başımı okşasa bari derdim hep. şimdi ben bazen aynı hikayeleri farklı ses tonuyla ya da değiştirip oğlana okuyorum. İnşallah ileride de herkesin çocuğu hayırlı olur.

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Geçen gün bizim yavruyu 2 yan bahçeye (terkedilmiş bir çayır) çıkardım tuvaleti için. bir grup genç kızlı erkekli geçti yanımızdan. yanlarında da civarda hiç görmediğim bir sokak köpeği ile geçtiler. Sesli sesli "aa ne güzel beyaz bir köpek tam ağzına layık" gibi sözler duydum. gençler işte şakalaşıyorlar herhalde dedim. yanımızdan geçip gittiler. sokak köpeği de bizim yavruya tepki vermemişti. aradan bir dakika geçti ya da geçmedi bir baktım olduğumuz yerin köşesine o gençlerden bir kız gelmiş ve o sokak köpeğini çağırıyor, köpek anına gelince kıs kıs kıs gibi sanki saldırtmak ister gibi sesler çıkarıp kaçtı. Allahtan köpek hiç tepki vermedi. 17-18 yaşlarında bir kız çocuğusun, orada o köpek yavruya saldırsa, ısırsa, her yer kan olsa elinden de kaçmaktan başka bir şey yapamaz. sokaktaki köpeğe yardım etmesin sorun değil eden olur, yürüsün gitsin yeterki daha beter duruma düşüren insan olmasınlar

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@SANCAKTAR, ben işte bunlara kızıyorum hocam hep, madem yardım etmiyorsun ona zarar verecek hareketten uzak dur. Ben o tipleri az-çok gözümün önünde canlandırdım da, burada da var aynı tipler. Birisi de köpeğini saldırttı bana, köpek bayağı saldırgandı 10 yılı geçmiştir sanırım bu dediğim konu. Daha sonra elemanı tek gördüm, bu sefer de o benden kaçmaya çalıştı ama başaramadı.

Bazılarını anlamakta güçlük dahi çekmiyorum artık, sinirlerim haddinden fazla bozuluyor öyle tiplere.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Bunlar nasıl insan anlamış değilim şu hayvanların insan elinden çektiği eziyet tüm dünyada son bulsun artık.

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Bir söz vardı. Hayvanların dini olsaydı, insan kesinlikle şeytan olurdu

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Allah belanızı versin! diyecek söz bulamıyorum ve ne diyeceğimi de bilemiyorum...