Aşıdan Sonra Halsizlik ve Yorgunluk

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
Arkadaşlar merhaba.
Yaklaşık 4 ay önce evimizin bodrumuna yavrulayan kedilere bakmaya başladım. Bunlardan birkaçı kaybolur iken bir tanesini de ben sahiplendim. Neyse, Yaklaşık 4 aylık olan bu kedimi dün saat 14.30 civarı aşıya götürdüm.

İç parazit aşısı yapıldı ancak kedi bu esnada çok ürktü. Aşıdan sonra alıp eve geri geldiğimden beri sürekli uyku halinde, bugün bir sefer kustu ve parazit çıktı. Merkeze gidip yavru kedi maması aldım yemedi. Mamaların dışındaki yiyecekleri de yemiyor.

Bilenler bilir benim 10 yaşını geçen bir köpeğim var ve kediler hakkında bilgili değilim. Araştırmalarım üzerine bu süreç normalmiş ancak ben sizlere de bir sorayim dedim. Ne yapmam lazım, nasıl bir yol izliyim?

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Uyuması normal. Yarına düzelir merak etmeyin :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Parazit aşısı sonrası bu tarz halsizlik ve iştahsızlık hâli normaldir. Birkaç gün içinde normale dönecektir. :)

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
Arkadaşlar çok teşekkür ederim, vallahi içim rahatladı. Gelişmelerden haberdar ederim sizi.

hahamyan

Hayvansever
Kedi Dostu
Aşı sonrası normal olan şeyler bunlar hatta ateş de görülebilir bir gün kadar ancak iç parazit için iğne yapması bana biraz garip geldi. Genellikle son çare olarak iç paraziti aşı şeklinde hayvanlara uygularlar çünkü hapa göre daha az canlıya etki eder hatta hatırladığım kadarıyla tek parazit için bile olabilir. Bir dahaki sefere iç parazit hapını uygulamasını isteyin. Ayrıyetten ilerleyen dönemde evde kendiniz de kedinizi strese sokmadan hapı yutturabilirsiniz :) Yutmamak için direnirse de hamur şeklinde mamalar var veterinerine danışarak alıp hapı içine koyup kedinize verebilirsiniz.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Başınız sağ olsun, ilaç kaynaklı veya başka bir hastalığa bağlı olabilir. :(

hahamyan

Hayvansever
Kedi Dostu
Veterinere mi bağlı hayvana mı bilemiyorum ama çok üzücü bir durum :(

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
@Gülce, @hahamyan, perişan olduk ailecek. Veteriner belediyenin veterineri, aşı için geçici barınağa gitmiştik. Kedi oradaki diper hayvanlardan çok ürkmüştü ve veteriner hanım da göz bebekleri çok büyüdü, az serbest bırakın sakinleşsin demişti.

Sabah tekrar aradım ve durumu belirttim. Kendisi de çok üzüldü ve kesinlikle aşıdan olmayacağını belirtti. Çünkü dozunu çok az kullandım ve öldürmeye götürebilecek bir aşı değildi dedi. Ancak ilk kez aşı olması, buradaki köpeklerden korkup şoka girmesi gençlik hastalığını tetiklemiş olabilir dedi.

Durum bunlardan ibaret arkadaşlar. Sabahtan beri gözyaşı döküyorum, içim içime sığmıyor, keşke götürmeseydim diyorum, diyorum da diyorum işte.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Keşke hiç böyle durumlarla karşılaşmasak ancak maalesef gençlik hastalığı gibi hastalıklar ani ölümlere yol açabiliyor. 😕

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Furkan, çok üzüldüm :(
Genclik hastalığından kaynaklı olabilir ölümü maalesef. Başınız sağolsun :(

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
@Furkan, çok üzüldüm :(
Genclik hastalığından kaynaklı olabilir ölümü maalesef. Başınız sağolsun :(

Gerçekten o kadar üzgünüm ki ne yapacağımı bilmiyorum. Sabahtan beri dolanıp duruyorum, içim daralıyor iyice. Keşke hayvanlar hiç ölmese..