Apartmanda yaşıyorum köpek sahiplenmek istiyorum

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

mertsenpayin

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhaba, ben Mert. 16 yaşındayım. Mersin'de yaşıyorum. Ortaokuldayken sibirya kurdu besliyordum eski bahçeli evimizde ama apartmana geçtiğimiz için köpeği babamın bahçeli evi olan arkadaşına sahiplendirmek zorunda kaldık. Apartmanda bakabileceğim bir köpek ırkı arıyorum. Irk olarak aramamın sebebi küçük cins köpek tercih etmek zorundayım ve tabii her köpek ırkı apartman yaşantısına uygun olmuyor. Kendi zevkim için köpeğin hayatını mahvetmeye gerek yok. Şuan okul yok ama okul varken yaklaşık 8 saat evde olmuyorum ama annem evde hep. Ama her gün 1-2 saat gezdirebilirim. Aşı veya mama sıkıntı değil. Bu konu hakkında tavsiyelerinizi/önerilerinizi beklerim.

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
merhaba. öncelikle sorduğunuz soru çok değerli, bir köpekle hayatımızı birleştirirken çok dikkat etmeliyiz, tipine göre, boyutuna göre karar verildiği zaman sorun yaşama olasılığı çok yüksektir. küçük köpek alayım kolay kontrol ederim yanlış bir düşüncedir mesela.

köpekle aranızdaki güç orantısı 60 a 40 dan fazla olmazsa dengede kalmanız daha kolay olur sorunları fırsata daha kolay çevirebilirsin. yani çok güçlü uzun bir insanında küçücük bir köpekle dengede kalması daha zordur. köpek durduğunda siz yürümeye devam ettiğinizde köpeği arkadan sürükleyememelisiniz, tam tersi de olmamalı yani köpek siz durduğunuzda yürümeye devam ederse sizi sürükleyememeli.
eğer dengesiz bir yapınız varsa baskın ırklarla sorun yaşarsınız, minyatür pincher, rottweiler gibi.
aslında apartmanda her köpek yaşar. önemli olan doğru insanla doğru köpeğin buluşmasıdır.
her boy ve ırktan köpekler için,
günde 8 saatten fazla yalnız kalarak sizi beklememeli, günlük en az 3 sefer dışarı çıkmalı, yürüyüşler dahil köpeğe günde en az 4 saat ayırmalısınız, günde en az 6 km yürümeli veya köpeği bu derecede yorabilmelisiniz,
bırakacağım linkteki arama motoruna doğru köpek yazarsanız 3 parttan oluşan ilgili videolardan daha da detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
jack russel da baskındır hareketlidir, yorshire da.

mertsenpayin

Hayvansever
Kopek Dostu
merhaba. öncelikle sorduğunuz soru çok değerli, bir köpekle hayatımızı birleştirirken çok dikkat etmeliyiz, tipine göre, boyutuna göre karar verildiği zaman sorun yaşama olasılığı çok yüksektir. küçük köpek alayım kolay kontrol ederim yanlış bir düşüncedir mesela.

köpekle aranızdaki güç orantısı 60 a 40 dan fazla olmazsa dengede kalmanız daha kolay olur sorunları fırsata daha kolay çevirebilirsin. yani çok güçlü uzun bir insanında küçücük bir köpekle dengede kalması daha zordur. köpek durduğunda siz yürümeye devam ettiğinizde köpeği arkadan sürükleyememelisiniz, tam tersi de olmamalı yani köpek siz durduğunuzda yürümeye devam ederse sizi sürükleyememeli.
eğer dengesiz bir yapınız varsa baskın ırklarla sorun yaşarsınız, minyatür pincher, rottweiler gibi.
aslında apartmanda her köpek yaşar. önemli olan doğru insanla doğru köpeğin buluşmasıdır.
her boy ve ırktan köpekler için,
günde 8 saatten fazla yalnız kalarak sizi beklememeli, günlük en az 3 sefer dışarı çıkmalı, yürüyüşler dahil köpeğe günde en az 4 saat ayırmalısınız, günde en az 6 km yürümeli veya köpeği bu derecede yorabilmelisiniz,
bırakacağım linkteki arama motoruna doğru köpek yazarsanız 3 parttan oluşan ilgili videolardan daha da detaylı bilgiler alabilirsiniz.
Aslında cins takıntım yok, yani şuan bahçeli bir evde otursam sokak köpeği de sahiplenirdim. Ama ne yazık ki apartmanda yaşadığım için, cins seçmek zorundayım. Evde daha rahat yaşam alanı sunabilmek için küçük köpek arıyorum. Bana kalsa ben büyük köpek daha fazla severim :) Fizik konusunda boyum aşırı uzun değil, normal. Köpek beni sürükleyemez denge sıkıntım yok. Ve zaten otoritemi korumaya özen gösteririm.

Moderatör tarafında düzenlendi:

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
apartmanda küçük evde danua da bakılır köpeğin rahatlığı evin büyüklüğüyle çok da ilişkili değil.
otorite korumana gerek yok. köpeğin gözünden dünyayı görmeyi ve yorumlamayı öğrenirsen beni daha iyi anlarsın. paylaştığım linkte genel kurallar yazarak çıkan videoları izlemeni öneririm.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Eğer siz evde yokken aileniz de köpeğinizle ilgilenmeyi kabul ediyorsa sahiplenmenizi tavsiye ederim. Okula gitmediğiniz süreç boyunca ister istemez devamlı sizinle birlikte olacağı için okula gitmeye başladığınızda evde yalnız kalmak istemeyebilir. Küçük ve orta ırk köpekler enerjilerini atmalarına izin verdiğiniz sürece apartman hayatına uyum sağlayabilirler. Pug, pomeranian gibi türleri tercih edebilirsiniz.

mertsenpayin

Hayvansever
Kopek Dostu
Eğer siz evde yokken aileniz de köpeğinizle ilgilenmeyi kabul ediyorsa sahiplenmenizi tavsiye ederim. Okula gitmediğiniz süreç boyunca ister istemez devamlı sizinle birlikte olacağı için okula gitmeye başladığınızda evde yalnız kalmak istemeyebilir. Küçük ve orta ırk köpekler enerjilerini atmalarına izin verdiğiniz sürece apartman hayatına uyum sağlayabilirler. Pug, pomeranian gibi türleri tercih edebilirsiniz.
Evet, annem ilgilenir. Ve aklınıza gelen cinsleri sayabilir misiniz acaba çünkü orta boy ırkları pek araştırmadım da. Morkie, maltese, yorkshire, pomeranian ücretsiz sahiplendiren asla bulamam sanırım. Aylardır arıyorum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sahiplenmek istiyorsanız ırka değil karaktere odaklanın derim, sahiplendirilen köpekler safkan olmadığı sürece kendi özelliklerini taşımıyorlar. Sakin bilinen köpek çok enerjik ve oyuncu olabiliyor. :) Barınaklara mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim. Ücretsiz küçük ve orta ırka barınaklarda daha sık rastlayabilirsiniz. Sosyal medyada veya internette köpek aramakla vakit kaybetmeyin derim. Köpeğiniz kırma olacaksa dikkat etmeniz gereken karakteridir. Daha sakin bir köpek sahiplenirseniz ev ortamında daha rahat bakarsınız.

mertsenpayin

Hayvansever
Kopek Dostu
Sahiplenmek istiyorsanız ırka değil karaktere odaklanın derim, sahiplendirilen köpekler safkan olmadığı sürece kendi özelliklerini taşımıyorlar. Sakin bilinen köpek çok enerjik ve oyuncu olabiliyor. :) Barınaklara mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim. Ücretsiz küçük ve orta ırka barınaklarda daha sık rastlayabilirsiniz. Sosyal medyada veya internette köpek aramakla vakit kaybetmeyin derim. Köpeğiniz kırma olacaksa dikkat etmeniz gereken karakteridir. Daha sakin bir köpek sahiplenirseniz ev ortamında daha rahat bakarsınız.
En yakın zamanda barınağa gitmeye çalışacağım. Tesekkur ederim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sahiplendiğinizde köpeğinizi burada görmeyi çok isteriz. :) 🐾