Anne babanızı kedi/köpeğe ikna etmeden önce okuyun

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Elif çomruk

Hayvansever
Kedi Dostu
Şimdi yok şöyle ikna edin annenizi/babanızı felan demicem.Kediyi/köpeğe ikna etmeden önce şu şartları karşılayabilir misiniz ona bakın:
-kediyi/köpeği kısırlaştırmaya karşılar mı ya da kısırlaştırma ameliyatını pahalı diye yaptırmayacak kişiler mi?
-kediye/köpeğe aşı yaptırmayı gereksiz ve pahalı görüyorlar mı?(yılda bir karma aşıyı bile çok görüyorlarsa sahiplenmeyin gitsin)
-kediyi/köpeği yanlış besleme(yemek artığıyla besleme vs)görüşleri var mı ve bundan vazgeçerler mi?
-köpeği gezdirecek misiniz?
-gün boyu yorgunken bir de köpek gezdirecek misiniz?(yağmur çamur demeden!)
-kedinin/köpeğin önemli bir hastalığı çıkarsa pintilik yaparlar mı?
-kediyi bahçede mi besleyeceksiniz?(bahçede kedi beslenmez!benim tarafımdan kanıtlanmıştır :( )
Bu soruları sorun kendinize.BAKAMAYACAKSANIZ SAHİPLENMEYİN!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Aslında son derece bilgilendirici bir yazı olmuş. Maalesef birçok kişi bir heves ile sahipleniyor daha sonra o hayvanları ya barınaklara ya da sokaklara bırakıyorlar. Sahiplenmeden önce ince eleyip sık dokumaları gerek, bir hayvanı sahiplenmeden önce en az iki gün o hayvan hakkında detaylı bir araştırma yapmaları gerek.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben kedimi sahiplenmeden önce götüreceğim veterineri, kumunu, aldığımda ne kadar harcayacağımı, hatta kısırlaştıracağım zamanı bile belirlemiştim çok şükür evde ki hesapta çarşıya uydu. İnce eleyip sık dokumak gerek.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@yunuscelik, en doğrusu budur. Bir de ne çok araştırdığınızı ve sorduğunuzu bizler görüyor ve gerçekten çok mutlu oluyoruz. Birçok kişi soru sormaya çekiniyor, internet sitemizin amacı birbirimize yardımcı olabilmek ☺️ Araştıran, soran, aklına takılanı cevaplamadan bırakmayan insanlara hayran duyuyorum.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
@yunuscelik, en doğrusu budur. Bir de ne çok araştırdığınızı ve sorduğunuzu bizler görüyor ve gerçekten çok mutlu oluyoruz. Birçok kişi soru sormaya çekiniyor, internet sitemizin amacı birbirimize yardımcı olabilmek ☺️ Araştıran, soran, aklına takılanı cevaplamadan bırakmayan insanlara hayran duyuyorum.
Gerçekten burda ki herkesten Allah razı olsun ne zaman sorsam elinden geldiğince cevapladı herkes. Burası olmasa muhtemelen kedi sahiplenmezdim çünkü cesaretim biraz azdı yapamam falan diyordum.

Suskokedi

Hayvansever
Kedi Dostu
Şimdi yok şöyle ikna edin annenizi/babanızı felan demicem.Kediyi/köpeğe ikna etmeden önce şu şartları karşılayabilir misiniz ona bakın:
-kediyi/köpeği kısırlaştırmaya karşılar mı ya da kısırlaştırma ameliyatını pahalı diye yaptırmayacak kişiler mi?
-kediye/köpeğe aşı yaptırmayı gereksiz ve pahalı görüyorlar mı?(yılda bir karma aşıyı bile çok görüyorlarsa sahiplenmeyin gitsin)
-kediyi/köpeği yanlış besleme(yemek artığıyla besleme vs)görüşleri var mı ve bundan vazgeçerler mi?
-köpeği gezdirecek misiniz?
-gün boyu yorgunken bir de köpek gezdirecek misiniz?(yağmur çamur demeden!)
-kedinin/köpeğin önemli bir hastalığı çıkarsa pintilik yaparlar mı?
-kediyi bahçede mi besleyeceksiniz?(bahçede kedi beslenmez!benim tarafımdan kanıtlanmıştır :( )
Bu soruları sorun kendinize.BAKAMAYACAKSANIZ SAHİPLENMEYİN!
evet bende kedi sahipleneceğim diyenlere diyorum sen bakarsın bakamazsın diye ailesini tabıyorum ediyorum 5 kuruş harcamayacak insanlar veterinerin yolunu bilmezler almayın diyorum nafile olan hep hayvanlara oluyor :(

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Gerçekten burda ki herkesten Allah razı olsun ne zaman sorsam elinden geldiğince cevapladı herkes. Burası olmasa muhtemelen kedi sahiplenmezdim çünkü cesaretim biraz azdı yapamam falan diyordum.

Aslında tam olarak amacımız budur, insanların birbirlerine yardım edebileceği, saygı, sevgi olacak ve egodan uzak güzel bir ortam oluşturabilmekti. Bizler birbirimize yardımcı olmazsak eğer, başkaları bilgiyi ücretli satar maalesef. Başkalarından kastım kesinlikle veteriner hekimler değil yanlış algı olmasın lütfen. ☺️

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Fikrim şahsidir, lütfen kimse yanlış anlamasın.

Belli bir yaşa kadar bizlerde ailelerin evinde misafiriz. Ailemiz hayvan istemiyor ise, bizim zorla hayvan alıp getirmemiz "misafir oldugu eve misafir getirmek" gibi geliyor.

Açıkçası karşı tarafta ikna edilemeyen minicik bile bir negatif durum var ise, hayvan sahiplenmek için ekonomik özgürlüğü beklemek ya da sokak hayvanları ile hayvan sevgisini gidermek gerekiyor.

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
Bu konunun yazılmasına o kadar mutlu oldum ki. Kendi düşüncelerimi söylemek istiyorum.

1. Hiç bir ebeveyn çocuklarının hevesi ile kedi/köpek sahiplenmemeli. Çocuklar sevgi doludur ve dünyaya aşkla bakar, hayvanları severler ama kedi yada köpek alındığında bakımı, masrafı ve sorumluluğu ebeveynlerin üstünde olur. Evladınızın hevesiyle sahiplendiğiniz bir evladı, evsiz bırakma şansınız çok yüksek olur, bu yüzden çocuğunuzun hevesi ile hayvan sahiplenme işine girilmez.

2. Anlık gelen heveslerle hayvan sahiplenilmemelidir. Bir hayvan sahiplenilmeden, evcil hayvanı olan 5-6 kişiyle münakaşa yapılmalı ve güvenilir bir veterinerle görüşülmeli. Hevesle alınan evcil hayvanlar yanında on yılı aşacak bir sorumlulukta getirir, maddi durumunuz iyi olsa bile, yoğun bir iş yada seyahat temposuyla yaşıyorsanız, hayvanınızı ilgisiz bırakabilirsiniz, buda onun için güzel sonuçlar yaratmaz.
(Sahiplenme işinden para kazanan, insanlara kesinlikle danışmayın. Bir çok belediyenin hayvan barınağına gittim ve bizzat kendi gözlemlerimden söylüyorum, barınaklar cins hayvan dolu. Bunun sebebi hevesle alınıp, sorumluluktan korkulunca bırakılması.)

3. Türkiye'nin ekonomik hali belli. İyi durumdayız demek polyannacılık oynamakla eşdeğer benim için. Hayvan dostlarımızın, muayene masrafları, gerçekten bazı durumlarda çok fazla olabiliyor. Üç 0'lı faturalarla karşılaşabilirsiniz ve buna hazır olmanız gerekir. Hayvan dostunuza, aylık ve zor durumlar için gerekecek belirli bir bütçe ayırmanız gerekecektir. Bu duruma ayıracak bir bütçeniz yoksa hayvan sahiplenmek yerine, sokakta kalan dostlarımıza, fazla bütçe gerektirmeden yardım edebilirsiniz. Bu durumda, dışarda beslediğiniz, barınmanıza yardım ettiğiniz dostlarımız, sizi en az bir hayvan sahiplenmiş kadar tatmin ve mutlu edecektir.

Arkadaşlar en önemlisi bir yavruyu evlat edinince BIRAKAMAZSINIZ. Hayvanlarında duyguları var. Sizin bir hevesle alıp, bırakacağınız dostumuzun hayatı boyunca atlatamayacağı travmalar olacaktır, hatta bu durum onu ölüme bile sürükleyebilir. Kısacası, bir evlat edinecekseniz, bu karar için önce çok fazla düşünmeli(nasıl durumlarla karşı karşıya kalabileceğinizi kavramalı), sonra ona ayıracağınız bir zaman diliminizin ve bütçenizin olması gerekiyor.

Benim tavsiyem ( bu sadece tavsiye), tek yaşıyorsanız özellikle köpek gibi daha fazla zaman isteyen hayvanlar sahiplenmemeniz. Çünkü özel durumlarınız olabilir, hasta olabilirsiniz vs. sizin olamayacağınız durumlarda, onunda alışkın olduğu birinin onla vakit geçirmesi gerekir. Bu yüzden ben, kedi veya köpek sahiplenmenin aile yada evli çiftler için daha uygun olacağını düşünüyorum.

Son olarak, etrafta dolaşan çok fazla boş boğaz insan var. Her şeyden anladığını sanan insanlar, bu tür insanlar size ''Sen ne yersen ondan ver, özel mama almana gerek yok. Sokaktakiler ne yapıyor görmüyor musun?! '', ''Aşı yaptırmana gerek yok. Zaten evin içinde hep, hasta falan olmaz'', ''Kısırlaştırma, çiftleştirirsin sürekli ne olacak'' gibi tavsiyelerde bulunurlarsa kayda almayın. Hayvanların kendi ihtiyaçları ve kişisel ürünleri var arkadaşlar.

Hayvan sahiplenmenin, bir evlat edinmekten farkı yok. Güzelliğinin yanında, küçük küçük ama bir o kadar ciddi sorumlulukta getiriyor. Bunun farkında olun.

Son düzenleme:

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
@djtuncay

yazdıklarınız gerçekten cok haklı ve mantıklı, altına imzamı atarım.

özellikle boşboğaz insanlar kısmına ekstra katılıyorum. DIşarı cıkmıyor diye aşı yaptırmayan, ensesine dış parazit diye sirke vb. damlatan, iç parazit için sarımsak yediren insanlar dolu.

Bu insanlar özellikle facebookta hayvan gruplarında iseniz "kedim hasta" diye sürekli yakınıyorlar. Aşılarını yaptırmadıkları hayvanlara dışardan hastalık taşıyorlar.

Hele ki o bahsettiğiniz 3 sıfırlı rakamları gectim 200 liralık muayane rontgen vs. bile cektirmek istemeyip hayvanı acı içinde evde yaşatıp "evde ne yapabilirim durumum yok" diyenler oluyor.

Ah işte onları ayrı dövesim geliyor.

Bundan 3-4 sene önce komşumuz (afgan idi sanırım) sokakta gördüğü cins bir kediyi eve kapatmış, 6 cocuguna oyuncak yapmıştı. (evler müstakil ev, bildiğin gecekondu) , Hayvan'ın sokakta yaşadıgı dönemden sonra 2 ay içerisinde eve geçince daha iyi hale gelmesi gerekirken çöküşünü izledim resmen. Ne yedirdiler ne yaptılar hiç bilmiyorum ancak ekmek ve su vermişlerdir en fazla.
Artık başına nasıl bir durum geldiyse ön bacağı idi sanırım patiten gövdeye kadar yarılmış ve kasları gözüküyordu hayvanın. Naptılar tahmin edersiniz. SOKAGA BIRAKTILAR.

Annem evcil hayvan istemiyordu, ancak bir sürü sokak hayvanına bakar. Hayvan bizim bahceye girmiş ben yaklasık 2 gün sonra fark ettim. Kaptıgım gibi veterinere. Bacağını ampute etmek zorunda kaldılar. İnanın bir sürü para harcadım o yok dönemimde.

Cins kedi oldugundan sahiplendirilmesi kolay fakat bu seferde cins takıntılı birisi mi emin olmak gerekiyor. Tek şart ikinci kedi oalrak alınmasını şart koştum, ilk kedisi cins kedi olanları muhattap bile almadım , sokak kedisi sahiplenmiş birisine verdim.

2 hafta sonra komsum kediyi geri istedi.

Bende polisi aradım.

Başka mevzuları ortaya cıktı , ve curcuna.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Bence hata tamamen ailelerde, lütfen burda küçük çocuklarımız varsa yanlış anlamasın. Çocuk 15 yaşında bir hevesle kedi köpek istiyor ailede onun söylenmesini, dırdırını çekmemek için tabi hemen istediğini yapıp alıyor araştırıp sormadan, sonra tabi bilmedikleri hesaba katmadıkları birsürü şey çıkıyor kısırlaştırma, aşılar gibi. Sonra ya sokağa atıyorlar ya da barınağa veriyorlar. Bu daha çok köpeklerde oluyor köpekler daha çok bakım ve ilgi ister çünkü.

ydnydn

Hayvansever
Kedi Dostu
Köpek bakımı gerçekten çok vakit istiyor. Geçtiğimiz yıl çocukluğumdan bu yana istediğim bir Alman kurdu sahiplenmiştim. Çok mutluydum fakat sonra fark ettim ki yeteri kadar vakit ayıramıyorum. Üniversitenin son senesiydi, hem okuyor hem çalışıyordum. Çocuğu günde belki 1.5 saat dışarı çıkarabiliyordum. Bu bir köpek için nereden baksanız işkence. Neyse ki sınıfımda ailesi de ciddi derecede hayvansever olan ve büyükbaş çiftliğine sahip arkadaşım vardı. Ona sahiplendirdim. Halen aldığı mamanın markasına kadar her detayı benimle paylaşır. Düzeniniz oturmadan köpek sahiplenmemenizi tavsiye ederim. Köpekle yeteri kadar bağ kurabilecek vaktiniz olmuyor. Kedi bakımı bir nebze daha kolay ancak kediler de her canlı gibi hastalanabilen, psikolojisi bozulabilen, iyi ve kötü zamanları olan hayvanlar. Bu durumlarda onların yanında olup olamayacağınızı düşünmelisiniz. Biri 5 diğeri 3 yaşında kedi sahibiyim. Evde bir kız çocuğu bir erkek çocuğu varmış gibi yaşıyorum. Birine bir şey olacak, yediği mama dokunacak, elini kolunu bir yere sıkıştıracak diye ödüm kopuyor.

Elif çomruk

Hayvansever
Kedi Dostu
Gerçekten dış parazit için sirke damlatan mı var?Sirke parazitleri uzak tutar ama kokusu hayvanın üstünden hemen uçar!Sarımsak hem kedi hem köpeklere çok zararlı :( Kendimiz de parazitten korumak adına birtakım uygulamalar yapabiliriz(sırtına sirke damlatmaktan değil uzun süre kokusu geçmeyen yağlarla pire tasması yapmak iç parazit için bazı ilaçlar alıp uygulamak vs)Bizim de bir akrabamız var ve hamile bir kedi sahiplenmişti.Ne yavrularına aşı yaptı ne annelerine.Yavruların birisi herpes virüse yakalandı o yüzden tedavisini yaptırdık ve karma aşısını da.(Allahtan ilçede oturuyoruz 5 kullanımlık aşıya 35 tl verdim).Yavrunun birini birine verdiler diğeri ise araba kaputunda gitti.Anne kedinin de karnı hamile gibi şişti-ki kızgınlık belirtisi göstermemişti-ve öldü.Islak fipin belirtisiymiş bu.Aşısız olduğundan öldü :( en azından yılda bir karma aşısını yaparsın be!

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Gerçekten dış parazit için sirke damlatan mı var?Sirke parazitleri uzak tutar ama kokusu hayvanın üstünden hemen uçar!Sarımsak hem kedi hem köpeklere çok zararlı :( Kendimiz de parazitten korumak adına birtakım uygulamalar yapabiliriz(sırtına sirke damlatmaktan değil uzun süre kokusu geçmeyen yağlarla pire tasması yapmak iç parazit için bazı ilaçlar alıp uygulamak vs)Bizim de bir akrabamız var ve hamile bir kedi sahiplenmişti.Ne yavrularına aşı yaptı ne annelerine.Yavruların birisi herpes virüse yakalandı o yüzden tedavisini yaptırdık ve karma aşısını da.(Allahtan ilçede oturuyoruz 5 kullanımlık aşıya 35 tl verdim).Yavrunun birini birine verdiler diğeri ise araba kaputunda gitti.Anne kedinin de karnı hamile gibi şişti-ki kızgınlık belirtisi göstermemişti-ve öldü.Islak fipin belirtisiymiş bu.Aşısız olduğundan öldü :( en azından yılda bir karma aşısını yaparsın be!

Dünya genelinde kabul gören aşılar ve ilaçlar var iken kocakarı ilacı ile ilerlemek bence hatalı.