Akvaryum Temizleme Nasıl Yapılır

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
akvaryum-temizligi-nasil-yapilir.png
Akvaryum temizliği nasıl yapılır? Akvaryum temizleme esnasında dikkat edilmesi gereken nelerdir? Bu yazımızda evinde balık besleyen hobiciler için akvaryum temizleme nasıl yapılır sorusunu cevaplandırdık. Akvaryum temizliğinin önemi balıklarınız için son derece dikkate alınması gereken bir konudur, steril olmayan kirli akvaryumlarda balıkların hayatlarını kaybetme olasılıkları çok daha yüksektir. Yapmış olduğunuz temizliği stabil bir hâle getirirseniz eğer, hem sizler için daha kolay bir hâl almış olur, hem de balıkların sağlıkları yerinde olduğundan dolayı uzun yaşamaları çok daha fazla olur.

Akvaryum hobisi ile ilgilenen veya bu ilgiye meraklı olan kişilere tavsiyemiz, akvaryumlarınızın olabildiği kadar büyük olması. Elbette büyük bir akvaryuma sahibim ve dilediğim kadar balık koyabilirim içine demek değildir bu durum. Balıkların stressiz, rahat büyümeleri ve sağlıklı yavruların alınabilmesi için akvaryum boyuna ve tipine çok dikkat edilmesi gereklidir. Örneğin: bir deniz akvaryumunda, tropheus balıklarının yaşaması çok daha zor olur.

Akvaryum Suyunu Hazırlayın​

Akvaryumu temizleyeceğiniz günün öncesinde boş bir sürahi ya da benzeri bir kabı musluk suyuyla doldurun. Suyun içerisinde bulunabilecek klorun buharlaşıp çıkması için kabın üzerini açık bırakmayı ihmal etmeyin. Ayrıca yeni suyun eski su ile aynı sıcaklıkta olması için aynı ortamda en az bir gece bekletmeyi unutmayın.

Akvaryum Temizlik Malzemelerini Hazırlayın​

İşinizin kısa sürede ve problemsiz bir biçimde bitmesi için bazı araç-gereçlerinizi el altında bulundurmanızda fayda var, bunlar:
  • Sifon
  • Kova
  • Sünger(Mutfaktaki eski süngeri kullanmayınız, daha önce deterjan bulaşmamış yeni bir sünger olmalı)
  • Saf su
  • Akvaryum Vakumu
  • Nitratları tespit etmek amaçlı bir akvaryum test kiti

Akvaryumdan Balık Çıkartma Kontrolü​

Tankınızı her hafta temizliyor, gereğinden fazla yem vermiyor ve bu konularda özen gösteriyorsanız çoğu zaman balığı çıkarmaya ihtiyacınız olmayacaktır. Öte yandan akvaryum suyu fazla kirliyse balığı kısa süreliğine çıkarmanız daha iyi olacaktır. Küçük dostunuzu çıkarırken balık ağı kullanabilirsiniz ama daha önce bahsettiğimiz noktalara dikkat etmenizde fayda var.

Akvaryumdan Suyun Bir Kısmını Çıkartma​

Her zaman yaptığınız sıradan bir temizlik için akvaryumdaki suyun %20’sini çıkarmanız kafidir. Kirli ya da nitrat seviyesi yüksek bir tankı temizlerken ise suyun yarısını çıkarmanız gerekecektir. Sifonu kullanarak suyu boş bir kovaya aktarabilirsiniz. Ama bu işlem esnasında balığınızı çekmemeye dikkat etmenizde fayda var.

Akvaryum Kenarlarını Temizleme İşlemi​

Bir sünger yardımıyla kenarları temizleyebilirsiniz. Ama unutmayın, herhangi bir deterjan ya da temizlik malzemesi kullanmadan, yalnızca süngerle temizlemeniz gerekiyor. Aksi hâlde deterjan veya temizlik ürünlerini kullanmanız, sizin görmediğiniz veya kokusunu almadığınız maddeler balıklarınızın ölümüne sebebiyet verebilir. Temizleme işlemini ise tuz (kaya tuzu) ile yapabilirsiniz.

Çakıl ve Misketleri Akvaryumda Vakumlama​

Akvaryum vakumunuzu kullanarak taş ve misketleri temizleyiniz. Vakumu taş ve çakılların arasına sokarak dipte bulunan tortu ve atıkları vakumlayabilirsiniz. Eğer akvaryum taşları ve misketler çok küçük olup vakuma kaçma ihtimali varsa parmağınızla hareketlendirdikten sonra dipte bulunan tortu ve atıkları hareketlendirip 1-1.5 cm yukarıdan vakumlayabilirsiniz.

Akvaryum İçerisinde Bulunan Aksesuarların Temizlenmesi​

Akvaryumda bulunan bitki ve mağara gibi dekorasyonları çıkarıp musluk suyunda temizlik malzemesi kullanmadan yıkayınız. Ardından saf suyla durulayınız. Bu işlemi her akvaryum temizliğinde yapmanız, balıklarınızın daha sağlıklı ve temiz bir ortamda yaşamasına neden olur.

Akvaryuma Yeni Su Ekleyebilirsiniz​

Akvaryumu tamamen temizledikten sonra önceden hazırlamış olduğunuz suyu dikkatlice ekleyiniz. Önceden hazırlanmış su ise dinlendirilmiş olur ise çok daha faydalı olacaktır. Çeşme suyunu direkt olarak eklemek istemeyen kişiler önce suyu dakikalarca kaynatıp, tüm zararlı bakterilerin kaybolmasından sonra minimum 24 saat dinlendirip bu şekilde ilave etmektedir akvaryuma.

Suyu Test Ettikten Sonra İhtiyaca Göre İlave Ediniz​

Nitrat seviyesinin yüksek olmadığından emin olmak için işlem tamamlandıktan sonra suyu test ediniz. Nitrat seviyesi yüksek çıkarsa önce akvaryumdan bir miktar su çıkarıp ardından tekrar su eklemelisiniz.

Siz de bir akvaryum balığı besliyorsanız veya bu hobiye ilgi duyuyorsanız, kendi gözlemlerinizi ya da varsa sorularınızı yorum yaparak ekleyebilirsiniz.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Akvaryum olmasada kucukken annem fanusu temizlerken balıgı yanlıslıkla lavabo deliğinden düşürmüştü :(

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Akvaryum olmasada kucukken annem fanusu temizlerken balıgı yanlıslıkla lavabo deliğinden düşürmüştü :(

Aslında bunu geçmişte ben de yapmıştım ve çok fazla üzülmüştüm. Çocukluğumda internette bu kadar geniş bilgi yelpazesi veya araştırma yapabileceğim alternatif bloglar yoktu maalesef. Bana tecrübe olmuştu ama çok kötü bir tecrübe... şimdi insanların çoğu hayvan sahiplenmeden önce çok daha detaylı araştırmalara giriyor.

Japon Balıkları fanusta yaşar diye oraya mahkum ediyoruz, aslında bu da doğru değil. Geçmiş zamanda yurtdışı youtuberlar vardı ve japon balıkları için öyle akvaryum hazırlıyorlardı ki, ağzım açık kalıyordu. Bizim burada bardakta bile yaşatmaya çalışıyorlar :(

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Insanlar artık biraz daha bilinçli, en azından foruma gelip almadan önce soru soranlar oldugunda en azından ilgileneceklerini bildiğimden mutlu oluyorum.

Balıklarda en az diğer hayvanlar kadar canlı ve mutlu olma hakları var.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Insanlar artık biraz daha bilinçli, en azından foruma gelip almadan önce soru soranlar oldugunda en azından ilgileneceklerini bildiğimden mutlu oluyorum.

Balıklarda en az diğer hayvanlar kadar canlı ve mutlu olma hakları var.

Kesinlikle, balıklar anında strese girerler. Kriza gold besliyordum 300 litre tank içerisinde, ilk zamanlar ışığı açtığımda aşırı şok oluyorlardı. Kumandalı özel kapak yaptırmıştım ve 3 ışık vardı, bir tanesini yakıyordum 10 dakika sonra 2. yakıyordum, daha sonra 3. yakıyordum. Zaman ilerledikçe balıklarda alışmaya başladı, tabii belirli saatler dışında yaktığım vakit şaşırıyorlardı bayağı :)

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Çok eskiden ayrı zamanlarda lepistes, japon balığı ve molly beslemiştim. Ama o zamanlar küçük olduğumdan kırk yılda bir temizlerdim akvaryumu. Şimdi düşününce özlemişim balık beslemeyi, senelerdir akvaryum bile görmedim :)

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@ofurkanak, benim de aklımda güzel bir akvaryum dizilimi yapmak :) muhteşem oluyor, insanı harika derece sakinleştiriyor, tüm yorgunluğunu alıyor. İşten geldiğimde ışıklandırmayı açardım, yemeğimi yedikten sonra beslemeye başlardım. Sonra çayımı veya kahvemi alır, güzel bir klasik müzik açarak karşısında saatlerce otururdum :)