Akvaryum taşlarındaki garip koku

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Arkadaşlar ikinci el akvaryum aldım taşları ile birlikte. Ancak taşlarında ölü balık gibi bir koku var. Sizce taşları atmalı mıyım? Yoksa tuzlu suda falan bekletsem düzelir mi? Bu koku neyden kaynaklı?

Sanki ölü balık gibi bir koku sinmiş taşlara.

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Kullanılmış akvaryum, akvaryumdaki malzemeler, ekipman vs. genelde kokar. Siz temiz sıfır kum alıp bir süre akvaryumda kullansanız, daha sonra çıkartıp yıkasanız yine kokacaktır. Muhtemelen bu kokudan bahsediyorsunuz. Bir problem olduğunu sanmıyorum. İsterseniz sirkeli su ile güzelce yıkayın, kokuyu bastırır belki.

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kullanılmış akvaryum, akvaryumdaki malzemeler, ekipman vs. genelde kokar. Siz temiz sıfır kum alıp bir süre akvaryumda kullansanız, daha sonra çıkartıp yıkasanız yine kokacaktır. Muhtemelen bu kokudan bahsediyorsunuz. Bir problem olduğunu sanmıyorum. İsterseniz sirkeli su ile güzelce yıkayın, kokuyu bastırır belki.
Akvaryumun kenardaki silikonlarındada sanki yeşil birşey birikmiş içinde. Güzelce sirkeli ve tuzlu suda beklettim. Sizce akvaryumun silikonlarındaki o birikmiş yeşil şey ve hafif koku sorun olur mu?

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Koku sorun olmaz. Yeşil şeyin bir fotoğrafını verir misiniz? İlaç kullanıldı ise boyamış olabilir veya yosun kalıntısı olabilir. İkisindende bir sorun yaşamazsınız ama yine de emin olmak için fotoğrafını verirseniz iyi olur.

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Koku sorun olmaz. Yeşil şeyin bir fotoğrafını verir misiniz? İlaç kullanıldı ise boyamış olabilir veya yosun kalıntısı olabilir. İkisindende bir sorun yaşamazsınız ama yine de emin olmak için fotoğrafını verirseniz iyi olur.
20210713_220843.jpg

İşte bu şekilde silikonda birikmiş garip şeyler var. Nasıl temizlerim bilmiyorum. Veya sorun oluşturur mu?

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Ne olduğu konudunda size birşey söylemem. Ama endişe edecek birşey olmadığını söyleyebilirim. Kullanılan akvaryumlarda zaman içinde oluyor bu. Ya sudaki maddeler rengini değiştiriyor, ya kumun içinde bakteriler etki ediyor veya başka birşey. Ama sıkıntı verecek birşey yok. Bunun için yıkamanıza, temizlemenize de gerek yok yani.:)

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ne olduğu konudunda size birşey söylemem. Ama endişe edecek birşey olmadığını söyleyebilirim. Kullanılan akvaryumlarda zaman içinde oluyor bu. Ya sudaki maddeler rengini değiştiriyor, ya kumun içinde bakteriler etki ediyor veya başka birşey. Ama sıkıntı verecek birşey yok. Bunun için yıkamanıza, temizlemenize de gerek yok yani.:)
Ben yine de temiz bir süngerle akvaryumun her yerini temizledim valla. Sizce bu silikonları söküp akvaryum silikonu alıp tazelesem mi? En azından bu iç kısımdaki silikonları. Evde silikon tabancası var. Gidip alırım nalburdan tazelerim. Olur mu sizce?

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Yani bence çok gerek yok. Silikon çekmek çok da kolay bir şey değil sonuçta. El becerdim var, yapabilirim derseniz yenileyebilirsiniz tabi. Ama ben yapmazdım, silikonlar sağlam gözüküyor fotoğrafta.

Birde akvaryum silikonu tüp içinde oluyor. Sıcak silikon gibi değil de tutkal gibi.

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yani bence çok gerek yok. Silikon çekmek çok da kolay bir şey değil sonuçta. El becerdim var, yapabilirim derseniz yenileyebilirsiniz tabi. Ama ben yapmazdım, silikonlar sağlam gözüküyor fotoğrafta.

Birde akvaryum silikonu tüp içinde oluyor. Sıcak silikon gibi değil de tutkal gibi.
Sorun olur diye endişe ettim ama bir sorun olmaz ise sıkıntı yok. Yine de ben bir sünger ile camları ve her yerini temizledim tuzlu su ve sirkede bekletmeme rağmen. O dip kısımlardan kara kara kir aktı sanki. İyi oldu.

Ayrıca kuru alan için sizce epey yüksek kayalar mı kullanmalıyım yoksa camcıda akvaryum silikonu ile belirli bir yüksekliğe cam mı taktırmalıyım? Camın üstüne silikonla çakıllar yapıştırmayı ve doğal bir görüntü vermeyi düşünüyorum.

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Benim tercihim ikincisi olur. Bu sayede hacimden çalmamış olursunuz, istediğiniz yükseklikte de kolayca yaparsınız. Suyun yükseliği olabildiğince fazla olsun, kaplumbağanın en az iki üç katı gibi düşünün. Kuru alandan kaçmaması için de başından kuyruğuna kadar olan kısmı ölçüp birkaç cm ekleyip akvaryum camında o kadar alçağa yapın.

Kuru alan görseli için bir fikir daha olsun. İnce ve geniş taş parçaları toplayıp üç beş parça seçin. Dezenfekte ettikten sonra akvaryum silikonu ile kuru alan olmasını belirlediğiniz yere yapıştırın. Yani cam yerine birbirine yapışmış iri taşlar kullanabilirsiniz. Arasına da ince kum serpersiniz. Oldukça doğal durur muhtemelen. Sağlam olmaz diye düşünürseniz uygun boyutta taşlar ayarlayıp bir zemine dizebilirsiniz. Sonra üstüne silikon döküp görülen tüm yüzeyin silikonlu olmasını sağlarsınız, o tarafı da akvaryuma yerleştirince alt kısma denk getirirsiniz.

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Benim tercihim ikincisi olur. Bu sayede hacimden çalmamış olursunuz, istediğiniz yükseklikte de kolayca yaparsınız. Suyun yükseliği olabildiğince fazla olsun, kaplumbağanın en az iki üç katı gibi düşünün. Kuru alandan kaçmaması için de başından kuyruğuna kadar olan kısmı ölçüp birkaç cm ekleyip akvaryum camında o kadar alçağa yapın.

Kuru alan görseli için bir fikir daha olsun. İnce ve geniş taş parçaları toplayıp üç beş parça seçin. Dezenfekte ettikten sonra akvaryum silikonu ile kuru alan olmasını belirlediğiniz yere yapıştırın. Yani cam yerine birbirine yapışmış iri taşlar kullanabilirsiniz. Arasına da ince kum serpersiniz. Oldukça doğal durur muhtemelen. Sağlam olmaz diye düşünürseniz uygun boyutta taşlar ayarlayıp bir zemine dizebilirsiniz. Sonra üstüne silikon döküp görülen tüm yüzeyin silikonlu olmasını sağlarsınız, o tarafı da akvaryuma yerleştirince alt kısma denk getirirsiniz.
Peki çok teşekkür ederim. Sizce camcıda 25cm boyutunda bir kuru alan yaptırmak ve silikonları yeniletmek ne kadara patlar tahminen? Akvaryum silikonunu ben kendim versem.

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Rica ederim ama sorduğunuz şey hakkında hiçbir fikrim yok gerçekten. Daha önce camcıyla bir alışverişim olmadı, camın kendisi ne kadar tutar onun hakkında da bir bilgim yok. İnternetten birkaç yer bulup telefon ile sorarsanız kesin bilgi edinebilirsiniz.

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Rica ederim ama sorduğunuz şey hakkında hiçbir fikrim yok gerçekten. Daha önce camcıyla bir alışverişim olmadı, camın kendisi ne kadar tutar onun hakkında da bir bilgim yok. İnternetten birkaç yer bulup telefon ile sorarsanız kesin bilgi edinebilirsiniz.
En yakın camcıları arayıp görüştüm ancak silikon çekemeyeceklerini söylediler. Sizce silikon alsam ve kendi tabancam ile çeksem zor mu olur? Sadece iç taraftaki silikonları söküp yenileyeceğim. Güzelce elimle veya başka bir şeyle yedirerek köşeleri halledebilir miyim acaba?

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Yapacaksanız tamamen ayırıp yapın, daha güvenli olur. Eğer silikonların yenilenmesinde kararlı iseniz deneyin tabi. Ama yapmadan önce birkaç video izleyin. Nasıl sürülüyor, nasıl yayılıyor, birleştiriliyor fikir olsun.

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yapacaksanız tamamen ayırıp yapın, daha güvenli olur. Eğer silikonların yenilenmesinde kararlı iseniz deneyin tabi. Ama yapmadan önce birkaç video izleyin. Nasıl sürülüyor, nasıl yayılıyor, birleştiriliyor fikir olsun.
Dış silikonlar gayet sağlam ve temiz. Sadece iç silikonların rengi değişmiş diye iç silikonları yenilemeyi planlıyorum. Komple söküp yapmak zahmetli olur.