Pomeranian Boo

Akvaryum İçin Tercih Edilebilecek Balık Türleri

1180x200 Reklam Alanı

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
2,846
Çözümler
11
Tepkime puanı
1,314
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Akvaryum hobisi güzel bir dekorasyon oluşturmakla birlikte günün stresini azaltır, kan basıncını düşürerek sakinleşmeyi sağlar. Akvaryumda beslenecek balık türleri düşünüldüğünde bakımı en kolay yapılan balıklar tatlı su balıklarıdır. Tatlı su akvaryumu kurarken akvaryum için tercih edilebilecek balık türleri arasında popüler birkaç tür bulunur. O türlerden bazıları şunlardır:

  • Neon Tetra Balığı
  • Lepistes
  • Moli Balığı
  • Beta Balığı
  • Japon Balığı
  • Melek Balığı

Neon Tetra
Neon Tetra balıkları akvaryumseverler arasında oldukça popular ve tanınmış türlerden bir tanesidir. Neon Tetra akvaryumu kurulacağında mutlaka hangi balıklarla anlaşabildiği öğrenilmelidir. Bu balıklar çok küçük boyutlarda olduğundan, büyük balıklarla aynı akvaryumda beslenmeleri tehlikeli olabilecektir. Neon Tetra balığı ortalama 2-2.5 cm boyutundadır. Neon Tetra balıkları oldukça sakin ve uyumludur. Parlak kırmızı desenlere ve mavi vücut rengine sahiplerdir.

Lepistesler
Lepistes akvaryum kurulumu akvaryuma yeni başlayacak olan kişiler için bakımı en kolay balıklardan bir tanesidir. Lepistes akvaryumu için bitki ve dekor seçiminin doğru yapılması durumunda balıklar sağlı bir şekilde yaşayabilirler. Her balık türünün su gereksinimi farklıdır. Bazı balıkların su gereksinimleri oldukça fazla ve dikkat gerektiren bir işlemken, Lepistesler için bu durum söz konusu değildir. Lepistesler çoğu su koşulunda hayatta kalabilir ve akvaryuma çabuk uyum sağlayabilirler. Lepistes hakkında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri çok hızlı ürüyor olmalıdır. Nüfus kontrolünün sağlanmaması durumunda akvaryum gereğinden fazla kalabalık olabilecek ve balıkları mutsuz edecektir.

Akvaryum İçin Tercih Edilebilecek Balık Türleri.jpg

Akvaryum İçin Moli Balıkları
Moli balıkları basit bakıma sahip tatlı su balık türlerinden bir tanesidir . Moli balıkları akvaryumu kurarken çok küçük balıklarla bakılmamasına özen gösterilmelidir. Moli balıkları ortalama 8-12 cm boyutundadır. Moli balıkları özellikleri ile ilgili bilenen en belirgin özellik yavrularını doğurmalarıdır.

Beta Balıkları
Beta balık bakımı akvaryumseverler arasında oldukça popülerdir. İlginç renkleri ve zekalarıyla tanınırlar. Beta balıkları sahiplerini tanıyabilir ve isimlerini öğrenebilirler. Aynı zamanda sahiplerine bağlanır ve sevgi gösterirler. Akvaryum hobisine yeni başlayanların da tercih edebileceği türlerden bir tanesidir. Erkek beta balıkları agresif olabileceğinden farklı balıklarla bakılması sakıncalı olacaktır. Beta balık akvaryumu kurarken mutlaka tür araştırması yapılmalıdır. Birbiriyle anlaşamayan iki tür balık aynı akvaryuma konduğunda balıklar birbirine ciddi zarar verme ihtimali oldukça yüksektir.

Japon Balığı
Japon balığı ülkemizde ve dünyada oldukça popüler balık türlerinden bir tanesidir. Düzenli su değişimi ve iyi bir bakım ile uzun yıllar yaşayabilirler. Japon balıkları farklı renklerde boyutlarda gözlemlenebilirler.

Melek Balığı
Melek balığı bakımı çok zor görünmese de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Su sıcaklığı, pH aralığı, su sertliği gibi noktalara dikkat edilmesi durumunda Melek balıkları uzun yıllar sağlıklı yaşayacaktır. Akvaryum için tercih edilebilecek balık türlerinden bir tanesi de Melek balığıdır. Melek balığı akvaryumu hazırlarken akvaryum içerisinde fazla balık olmamasına dikkat edilmelidir. Bazı durumlarda Melek balıkları da agresif tavırlar sergileyebilirler. Özellikle küçük balıklarla aynı akvaryuma konduklarında küçük balıkları yiyebilirler. Melek balıkları ortalama 15 cm uzunluğundadır. Birçok hobici tarafından tercih edilen popüler büyük tatlı su balıklarından bir tanesidir.

@Gülce tarafından düzenlenmiştir.
 
Son düzenleme:

Beyzpl

Moderatör
Balik Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
205
Tepkime puanı
131
Puanları
43
Yaş
15
Konum
İstanbul
Güzel bir makale olmuş. Emeğinize sağlık. :)
Yalnız bir şeyler eklemek istiyorum izninizle.
Lepistes her ne kadar kolay bir tür olsa da ilk kez balık besleyenlere yavru bakımı zor gelebilir. Anne balığı takip etmek, yavruları yaşatmaya çalışmak, yemlemek vb. Bu yüzden balık beslemeye yeni başlayanlar bu tarz hızlı üreyen balıklar yerine daha yavaş üreyen yada üremeyen türler daha gun gibi geliyor bana.

Molilerin doğurduğunu söylemişsiniz, aslında doğurmak değildir bu tam olarak. Yavru gelişimi ovovivipar denilen şekilde olur. Yumurta balığın vücudunda gelişir. Lepistes, kılıçkuyruk, plati gibi türlerde de bu gözükür ve bu balıklara "canlı doğuran" denir.

Beta balıkları sizin de söylemiş olduğunuz gibi agresif yapıdadır genellikle. Ama kişilikli balıklar oldukları için aralarından karma tanklarda bakılabilecek olanları da vardır. Böyle bir betayı bütün balıklar ile bakamazsın tabikide. Özellikle kuyruk yiyen ve agresif yapıda olan türlerden kaçınılması gerekir. Karma bir tankla bakmak istediğiniz zaman neon tetra, kardinal tetra, çöpçü, vatoz, kuhli balıkları en uygun türlerdir.
(Ayrıca dişileri de hafife almamak gerekir. Erkekleri kadar agresif ve avcı olabilirler. Ama 70-80 litrelik bir akvaryumda, bol bitki ile birden fazla dişi beta bakılabilir)

Melek balığı konusunda benim kafanda birkaç soru işareti var açıkçası. Dediğiniz gibi kendinden küçük balıkları yiyebilen bir tür. Ama doğada neon tetra ile aynı yerde yaşıyorlar. Akvaryum ortamı tabikide doğa gibi olmaz ama, bence iyi bitkilendirilmiş ve uygun hacimli bir tankta bazı minik tetra türleri ile bakılabilir. :))
 

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
310
Puanları
63
Konum
İstanbul
@Beyzpl Çok teşekkürler eklemeleriniz için.

Şimdiye kadar beslediğim balıklar arasında lepistesler en dayanıklı türlerden biriydi. Bu yüzden gerçekten bakımları kolay. Akvaryum işine yeni girişecek birinin zaten iyice düzen oturtmadan yavru almasını doğru bulmuyorum. O yüzden belki sadece aynı cinsiyet beslenebilir.
 

Beyzpl

Moderatör
Balik Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
205
Tepkime puanı
131
Puanları
43
Yaş
15
Konum
İstanbul
Rica ederim.
Benim lepisteste bir tecrübem olmadı ama yavru ilk başlayanları zorlayabilir, daha narin oluyorlar sonuçta. O zaman sizin de dediğiniz gibi sadece erkek yada sadece dişi beslenebilir.
 

Benzer konular