Akrepler Ne Yer ve Tam Olarak Nasıl Beslenir

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,931
Puanları
113
Konum
Türkiye
Doğada yaşayan pek çok canlı, yaşamını sürdürebilmek için beslenmek zorundadır. Bazı canlıların yaşam koşullarını sağlayabilmesi için çeşitli ortamlara ve besinlere olan ihtiyaçları onların yaşam alanlarını belirler. Akrepler de etçil türde beslenme gerçekleştiren canlı grupları arasında yer alır. Bir akrep besin ihtiyacını kırkayak, örümcek veya keneler vasıtasıyla karşılarken Akrepler Ne Yer ve Tam Olarak Nasıl Beslenirler? Sorusuna verilecek yanıtlar arasında küçük kertenkele ve fareleri de eklemek mümkündür.

Akreplerin Biyolojik Özellikleri Nelerdir?

Akrepler,
milyonlarca yıldır yeryüzünde yaşam süren ve başkalaşım geçirmemiş canlılar olarak tanımlanabilirler. Bugüne kadar ulaşan akrep türlerinin yaklaşık 1500 adet olduğu düşünülmektedir.

Akrepler Nerelerde Yaşar?

Dünya üzerinde yaşayan akrep türleri yaşam alanı olarak genellikle nemli ve ılık ortamları tercih ederler. Ekvator bölgesinde yaşayan türlerin büyüklükleri diğer bölgelere oranla biraz daha büyüktür. Bazı türler ağaç kabuklarında ve ağaçların yarık bölümlerinde yaşamayı tercih ederken bazı türler toprakta ve yer altında yaşarlar. Her koşulda aradıkları ortam nemli alanlar olmaktadır.

Yaşadıkları ortama uyum sağlama konusunda son derece gelişmiş yeteneklere sahip olan akrepler insan yaşamının olduğu yerlerde de bulunabilmektedir. Bu tür alanlarda ise çeşitli eşyaların içine konumlanma konusunda ustadırlar. Ayakkabı içleri, halıların altları tercih ettikleri alanlardan bazılarıdır.

Akrepler Nasıl Beslenir?

• Akreplerin biyolojik oluşumları arasında uzun süre açlığa dayanıklı bir yapıda olmaları yer alır. Bazen bir akrep iki yıl ve daha fazla sürelerde bir şey yemeden de yaşayabilmektedir. Susuzluğa karşı da uzun süre dayanabilen bir canlı türüdürler.

• Nemli ortamlar onlar için ideal alanları oluşturduğundan kıskaçlarından yardım almak koşuluyla çukur kazabilirler. Çukurun içinde saklanarak ve avını bekleyerek uzun bir zaman kalabilirler. Yamyamlık özelliğine sahip bir türdürler ve besin olarak da böcekler, örümcekler ve kırkayakları tercih ederler.

• Kuyruk bölgelerinde yer alan zehirleri, avlarının yakaladıktan sonra sokarak kullandıkları silahlarıdır. Tehlikede olduklarını hissetmedikleri sürece insanları sokmazlar. Ancak üzerlerine basılırsa ya da tehlike algılarlarsa zarar verirler.

• Geceleri daha aktif halde bulunurlar

akrepler-ne-yer-ve-tam-olarak-nasil-beslenirler.png


Akrepler Ne Kadar Yaşar?

Akrepler,
doğdukları andan itibaren annelerinin sırtında bir süre zaman geçirirler. Daha sonra annelerinin peşinde uzun bir süre dolaşırlar. Bu süre yaklaşık olarak 66 aya tekabül eder. Daha sonraki yaklaşık 12-13 yıl erginlik süreci geçirirler. Ardından gelen yaklaşık 13 yıllık süreyi ergin olarak tamamlayabilirler. Bir akrebin ortalama ömrü yaklaşık olarak 25 yıl kadardır.

Akrepten Korunma Yolları Nelerdir?

Akrepler,
zehirli canlılardır ve hayatlarını insan yaşam alanlarının dışında sürdürürler. Buna rağmen bazen insanların bulunduğu alanlarda da görülmeleri mümkündür. Akrep kuyruğundaki zehri enjekte ettiğinde oluşabilecek durumlar insanın yaşı, kilosu ya da zehrin etki gücüyle orantılı olarak şekillenir.

Yaşanılan yerde yoğun olarak akrep bulunması durumunda dikkat edilmesi gereken bazı durumlar olacaktır. Akrepten korunma yolları arasında yaşanılan alanlarda dağınık tahtalar, taşlar bulundurulmaması yer alır. Evlerin ya da bahçelerin duvarlarında meydana gelen çatlaklar, yarıklar yok edilmelidir. Giysiler kontrol edilerek giyilmeli ayakkabı içleri ve yatak içleri kontrol edilmelidir. Nemli ortamları çok sevdikleri için evin güneş alması bu noktada önemli olacaktır.

Akrepler Ne Yer ve Tam Olarak Nasıl Beslenirler? Sorusuna yönelik bazı bilgileri sizler için bir araya getirmeye çalıştık. Yaşadığımız alanlarda akrepler her zaman karşımıza çıkmasa da bazen onların bulunma ihtimali olan yerlere gitmek durumunda kalabiliriz. Doğada bulunduğumuzda, piknik alanlarında ya da bahçe içinde yer alan evlerde bu tür canlılarla karşılaşabiliriz. Yaşam koşullarını bildiğimiz takdirde nerelerde olabileceklerini tahmin edebilir ve kendimizi tehlikeli bir durumla karşılaşmaktan koruyabiliriz.
 

Benzer konular