Akita Inu Cinsi Köpek ve Özellikleri

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Muhammet Çelik

Hayvansever
Katılım
6 Mar 2019
Mesajlar
21
Tepkime puanı
14
Puanları
3
Yaş
34
Konum
Ankara
qdayRd.jpg

Çocuklarla Arası - 6/10

Eğitilebilirlik - 5/10

Egzersiz İhtiyacı - 5/10

Enerji Seviyesi - 6/10

Oyunculuk - 5/10

Diğer Köpeklerle Arası - 1/10

Diğer Hayvanlarla Arası - 1/10

Korumacılık - 9/10

Ortalama Yaşam Süresi - 6/10


Özet

Feodal Japonya’da koruma köpeği olarak kullanılan Akita Inu ırkı fazlasıyla güçlü ve yetenekli.

Tarihi
İsmini Japonya’nın Akita bölgesinden alan bu ırk, hem Akita hem de Akita Inu adıyla tanınmakta. Geçmişi 1600’lü yıllara dayanan bu ırk, Japonya’da koruma köpeği olarak, saraylarda kullanılmaktaydı. Güçlü bir bedene sahip olması sayesinde bu görevi hakkıyla yerine getirebiliyor.

Akita Inu ırkı, Japonya dışına ilk kez ABD vatandaşı bir kadının çabası ile çıkarıldı. Japonya’dan çıktıktan sonra, tüm dünyada kısa sürede yaygınlaşan bu ırk, 1920’li yıllardan itibaren tüm dünyada tanınmaya başladı. Özellikle çok sadık olması sayesinde ilgi çeken Akita Inu köpekleri, Japonya’da olduğu gibi, tüm dünyada da koruma köpeği olarak kullanılıyor.

Koruma görevi dışında, aileler ile gayet iyi anlaşabilen Akita Inu ırkı, üzerine düşen her şeyi fazlasıyla yerine getirecektir.

Ağırlığı – Boyutları
Dişilerin boy 54-64 cm, ağırlık 34-50 kg arasında olabiliyor. Erkeklerde ise, 71 cm ve 59 kilograma kadar çıkabilen boyutlara sahip.

Yaşam Süresi
Bu ırk ortalama 10-15 yıl arası yaşamakta.

MVbRW1.jpg
Karakteri
Akita Inu ırkı, diğer köpeklere karşı agresif olmakla tanınıyor. Özellikle aynı cinsiyette ise, diğer köpeklerle anlaşması pek mümkün değil. Bu nedenle eğer farklı bir köpekle bir arada beslemeyi düşünüyorsanız tavsiye edilmiyor. Karakter olarak oldukça sevecen olan Akita Inu köpekleri, küçüklükten itibaren insanlara ve sosyalliğe alıştırılmak zorunda. Eğer uygun şekilde sosyalleştirilmezse veya kötü muamele görürse agresifleşebiliyor. Aynı şekilde, ev içerisindeki diğer evcil hayvanlara karşı da agresif olabilir. Akita Inu köpekleri, ilk kez köpek besleyecekler için uygun bir tercih olmayacaktır. İçgüdüleri çok baskın olan bu ırk, farklı bir karaktere sahip olması nedeniyle problem yaratabilir. Akita Inu köpeklerinin eğitimi de oldukça zahmetli.


Bakımı
Akita Inu ırkı insanlarla vakit geçirdiği sürece kendini çok mutlu hissedecektir. Her zaman sahibi ile birlikte olmak isteyen bu köpeklere günlük 20 dakikalık bir yürüyüş yetiyor.

Açık havada olmaktan hoşlanan bu ırk, apartman dairelerinde beslenmeye pek uygun değil.
Tüy dökme konusunda kötü bir şöhrete sahip olan Akita Inu köpekleri çok fazla tüy dökmekte.

Çocuklarla İlişkisi
Eğer küçüklükten alıştırılırsa, çocuklarla çok iyi geçinebiliyor. Ancak kötü davranılması veya düzgün alıştırılmaması halinde, Akita Inu köpekleri çocuklar için tehlikeli olabilir.


Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın
 
Son düzenleme:

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,932
Puanları
113
Konum
Türkiye
Çok güzel bir yazı olmuş kardeşim emeğine sağlık, aynısı komşumda da var ama havlamıyor köpek çok garip. Hiçbir şeye tepki vermiyor.
 

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
447
Tepkime puanı
231
Puanları
43
Konum
İzmir
daha önce hiç beslemedim, açıkçası çok fazla da görmedim bu köpeği ama çok sevimli duruyor. güzel bir paylaşım olmuş teşekkür ederim :)
 

Benzer konular