Akıllı Telefonlar Söylediklerimizi Reklamlarda Çıkartıyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba değerli hayvansever dostlarım, bugün farklı bir konuya değineceğim. Bildiğiniz üzere Google'nin yapay zekası ve algoritmaları muhteşem. Mühendisleri ise Dünya genelinde en iyi mühendisler diyebiliriz.

Akıllı telefonların yanında (Apple için söylüyorum bunu) özellikle siri açık iken yanında konuştuğumda o konuştuğum kelimeyi Google üzerinde reklamlarda görüyorum. Örneğin; adidas ayakkabıdan bahsediyorum? Google'de spor ayakkabı yazdığım vakit sürekli Adidas ayakkabı modelleri geliyor. Aynı şekilde Youtube'de de var diye düşünüyorum.

Ufuk Beydemir'in Ay Tenli Kadın parçasını mırıldanıyordum, normal de hiphop kültürünü severim Youtube anasayfamda o şekildedir. Mırıldandıktan sonra Youtube giriş yaptım ilk sayfada bu adamın şarkısı çıktı. Sizce de muhteşem bir algoritma değil mi?

Aynı durumlar sizlerde de oluyor mu? Çok merak ediyorum.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Olmaz olur mu? İnternette bir şeye bak anında reklamı çıkıyor her yerde. Ya da alışveriş uygulamalarında. Mesela ben bugün uygulamadan polo elbiselere baktım. Şu an reklamlarda polonun elbiseleri var. 😆

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@sinemelawen, kesinlikle adamlar bu işi ehli :)
@mdemir, inan ne olduğunun ismini bilmiyordum, bilmem iyi oldu. Peki bu durum ne kadar yasal?

mdemir

Hayvansever
Kedi Dostu
@mdemir, inan ne olduğunun ismini bilmiyordum, bilmem iyi oldu. Peki bu durum ne kadar yasal?

Örneğin bir gmail açıyorsunuz ve sözleşmede; "Google LLC. bu sözleşmeyi değiştirme hakkını gizli tutar" şeklinde veya benzeri bir madde var. Çoğumuz bu sözleşmeleri okumuyoruz bile. Yasal olmasa şirket neden kendini riske atsın ? Genellikle reklamlarda kullanılıyor veri işleme modeli. Daha önce bir kaç kişi deney yaptı sonuç başarılı :) Reklam iyileştirmeleri tarzı bir ibare ile bu veri işleme modelini belirtirler. Ayrıca, Google ve Facebook gibi şirketlerin inanılmaz bir big data'sı bulunuyor.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@mdemir, daha önce kredi kartlarının bir veri depolama yeri olduğunu duymuştum, en çok nerede alışveriş yapılıyor ise Dünya sisteminde o geliştiriliyormuş. Bana çok mantıklı gelmişti ama şu an söylediğiniz daha mantıklı gelmeye başladı. Öğreneceğimiz yeni Dünya düzeninde çok fazla şey var demek ki.

mdemir

Hayvansever
Kedi Dostu
@mdemir, daha önce kredi kartlarının bir veri depolama yeri olduğunu duymuştum, en çok nerede alışveriş yapılıyor ise Dünya sisteminde o geliştiriliyormuş. Bana çok mantıklı gelmişti ama şu an söylediğiniz daha mantıklı gelmeye başladı. Öğreneceğimiz yeni Dünya düzeninde çok fazla şey var demek ki.

Kim bilir daha bizim bilmediğimiz neler var bu şirketler içerisinde. "Veri" çağında yaşadığımızı unutmamak gerek. Kapitalist sistem dediğim zaman çoğu kişi bana kızıyor ama öyle değil mi ? Ne kadar kazanmışız, ne kadar harcamışız neler satın alacağız... Bilgisayar mühendisi adayı olduğum için çok fazla ilgimi çekiyor bu tarz konular, big data muazzam bir şey, araştırmanızı tavsiye ederim. Bu güzel sohbet için teşekkür ediyorum.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@mdemir, asıl ben teşekkür ederim, bayağı detaylı araştıracağım bakalım daha neler öğreneceğim. Kapitalist düzeni savunan kişinin karakterinden şüphe ederim, isterlerse kusura baksınlar. İnsanları sömürme amacı sağlayan bir sisteme köle olmuş kişilerin bu durumu savunmaları ahmaklıktır.

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
@Tevfik hocam yazdıklarınıza artık insanlar alıştı bu üzden pek takmıyorlar. Genelde zaten herşeyimizi biliyorlar dedikleri için kimsenin umrunda olmuyor pek. Bu tarz veri toplama ile ilgili olarak öğrendiğimde şok olduğum bir şeyi söyleyeceğim. Üstelik Bilgisayar programlama konusunda okul bitirdiğim halde şaşırmıştım.

Vakt-i zamanında eski elektrik sayaçlarını atıp yerine elektronik olanları takmamız için kampanyalar olurdu. Misal olarak benim hatırladığım, Elektronik sayaçlar Gece 22:00 ile sabah 10:00 arasında yüzde 25 az yazıyor (daha doğrusu az fiyattan faturalanıyordu) diye bizim çamaşırlar evde genelde bu saatlerde yıkanırdı. Gece makine sesiyle uyurduk :D

Gelelim öğrendiğim şeye. Eski sayaçların herhangi bir veri gönderme olanağı yoktu, yeni sayaçlar elektrik kabloları, evet yanlış duymadınız, elektrik kabloları üzerinden kendine has basit dataları önce yakındaki trafoya, Trafodaki sistem de internet üzerinden sunucularına veri gönderiyor.

Gönderdiği veri belki çok dikkate değer bir şey gibi gözükmüyor, sonuçta anlık olarak ne kadar elektrik çektiğin, ortalama olarak günde ne kadar elektrik çektiğin, eğer bir iki gün evde yoksun ve nispeten daha az elektrik çekiyorsun falan filan bu basit dataları alıyorlar.

Bunların bilinen kullanım yeri aslında verimlilik için. Herkesin anlık olarak çektiği elektriği ve geçmişte benzer dönemlerde çektiği elektriği bilen, anlık olarak ortalama ne kadar elektriğe ihtiyaç duyacağını bilir ve santrallerini ona göre çalıştırır. Fazla üretilen elektriğin bir kısmı depolanıyor, fazlası depolanamıyor ve o depolanamayan kısım için boşuna maliyet yapıp santral çalıştırıyorsunuz.

Bir de benim aklıma gelen bir şey var. Belki biraz futuristik olacak ama gelecekte hatta şu anda bile kullanılabilir.

Diyelim ki kış vakti ve çok ta kameraların olmadığı bir muhitte arkadaşınıza kalmaya gittiniz. Sabah çıkıp eve geldiniz ve akşam polis kapınıza gelip arkadaşınızın öldüğünü söyledi.
Korkudan şöyle bir cevap verseniz ; Her zaman gidip geliyorum ama dün akşam gitmedim. en son bir kaç gün önce gördüm.

Normal şartlar altında görgü tanığı da yoksa bunu kimse kanıtlayamaz. Ama yanından geçerken bile bakmadığımız elektrik sayacı verisinden o akşam dairenizden çekilen elektriğe bakılsa, Evinizde belkide o akşam kombiyi çalıştırıp, televizyonun karşısında film izlemediğiniz bariz ortaya çıkacak.

Yani anlayacağınız dostlar, evde olup olmadığımızın bilinmesi ile karşımıza bize göre reklam çıkmasını pek farklı bulmuyorum.
Benim sürekli kameradan Dochkayı izlediğim gibi izleniyormuş hissi doğuyor bende. Kamera sürekli sana bakıyor, belki kimse izlemiyor ama bir gün izleyebilirler ya da geçmiş kayıtlara ulaşabilirler.

Eğer yazıyı buraya kadar okuduysanız helal olsun diyorum. Çok uzatmışım :)

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@SANCAKTAR, sonuna kadar okudum, ben severim böyle akıcı ve ilginç yazıları. Evet bayağı ilginç geldi bana şu an ve muhteşem derece şaşkınım, bu teknolojiye ne kadar yakın olursam olayım insan yine de şaşırıyor, bu bir gerçek. Elektrik sayaçlarından artık uzak duracağım, ben mumla yaşamaya çalışacağım. Telefonu ve bilgisayarı da komşularda şarj ederim artık, kimse izleyemez beni :)

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
@Tevfik hocam okul okurken internet üzerinde ismim soyismim geçen sosyal medya gibi herşeyden uzak duruyordum. Ancak banka işlemi ya da online alışveriş yapardım. Şu anda düşünüyorum da o kendimi yabancı gözüyle araştırsam sıfırdan herşeyimi öğrenirim gibi geliyor

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@SANCAKTAR, maalesef sayın hocam kaçamıyoruz. Kredi kartlarının veri topladığını ve bu verilerle de insanların alışverişlerini dizayn ettiğini duyduğumdan beri herşeyin olma ihtimalini düşünüyorum açıkçası.

hmk

Hayvansever
Kedi Dostu
Aslında bu çok tehlikeli bir durum ama insanlar bunlara aldırış etmiyor, artıkk her şeye alıştığımız için hem duyarsız hem de bilinçsiz hareket ediyoruz. Mesela son zamanlarda kullanılan faceapp uygulaması da tehlike saçıyor ama kimse farkında değil ilerleyen zamanlarda savaşlar olduğunda devletlerin silah kullanmasına gerek kalmayacak zaten bu şekilde bizi bizden iyi tanıyıp en kolay şekilde yok edeceklerdir ben böyle düşünüyorum.