Afrika Çiklitleri (Cichlid) - Malavi Gölü ve Victoria Gölü

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
312
Puanları
63
Konum
İstanbul
  • Menşei: Malawi Gölleri ve Victoria (Güneydoğu Afrika)
  • Tür: Işınsal yüzgeçliler
  • Tank Sıcaklığı: 75-82 ° C
  • pH değeri: pH 7.8-8.5; sert su (8-12dKH)
  • Tank Gereksinimleri: Akvaryum için çok sayıda taş sağlayın; keskin kenarlı taşlar kullanmaktan kaçının.
Afrika Çiklitleri Besleme
Afrika Çiklitleri omnivordur; pulları, peletleri ve etli dondurulmuş gıdaları; ayrıca bazı böcekleri, salyangoz ve spirulinaları yiyebilirler. Ancak dikkat edilmesi gerekir. Protein ve etli ürünler açısından çok zengin bir diyet, baş ve yanal çizgi erozyonu ve Malawi Bloat gibi hastalıklara neden olabilir.

Afrika Çiklitlerinde Davranış
Yaşadıkları bölgeyi koruma davranışı sergilerler ve agresiftirler. Saklanmak için kayaların arasına dalarlar. Bazı türler üretken kazıcılardır. Bitki köklerini yerinden çıkarabilir ve dengesiz taşları devirebilirler.

Afrika Çiklitlerinde Uyumluluk
Genellikle diğer türlerle beraber beslemek için güvenli değildir. Bazı türler diğerlerini tolere etmeyeceği için diğer türlerin dikkatle seçilmesi gerekir. Benzer görünen türlerden kaçının ve tüm alternatiflerinizi dikkatli bir şekilde araştırın.

Afrika çiklitleri, akvaryumla uğraşanlar arasında cesur mizaçları ve parlak renkleri ile popülerdir. Kökenleri Güneydoğu Afrika'daki Büyük Yarık Vadisi'ndeki göllerden gelmektedir. Öncelikle şu üç büyük gölde rastlanabilir: Victoria Gölü, Malawi Gölü ve Tanganika Gölü.
Afrika Çiklitleri (Cichlid) - Malavi Gölü ve Victoria Gölü.jpg


Malavi Gölü ve Victoria Havzası çiklitler bakım ve mizaç bakımından benzerdir. İki gölün balıkları genellikle birlikte gruplandırılır. Malavi Gölü'nde yüzlerce çiklit türü bulunur, bunların birçoğu çeşitli bölgesel renk varyasyonlarına sahiptir. Ancak Victoria Gölü’nde tür sayıcı, istilacı yırtıcıların varlığı nedeniyle çok daha azdır. Her iki göldeki çiklitlerin çoğu da kayaların içinde yaşarlar. Nadiren gölün kayalık alanlarından uzaklaşırlar. Korkarlarsa gizlemek için kayalara hızla dalarlar. Tüm çiklitlerde olduğu gibi, yaşadıkları bölgeyi korumaya eğilimlidirler ve etraflarındaki diğer çiklitlere tahammül edemezler.

Bu çiklitlerin en popüler gruplarından ikisi "Tavus Kuşu" (çoğunlukla Aulonocara cinsi) ve Pseudotropheus, Labidochromis, Maylandia, Melanochromis ve diğerleri de dahil olmak üzere "Mbuna"dır. Tavus kuşlarının çoğu 10 – 15 cm ve Mbuna'ların çoğu 13 – 15 cm civarında büyür. Saldırganlık ve uyumluluk türden türe değişiklik gösterse de, Mbuna ve Tavus Kuşu çiklitlerinin karıştırılması genellikle önerilmez.

Mbuna çiklitleri daha agresif olma eğilimindedir ve genellikle daha pasif Tavus Kuşlarını zorlayabilirler. Ancak bazı Mbuna çiklitleri diğerlerinden çok daha agresiftir.

Afrika Çiklitleri İçin Dekor Seçimi
Malavi / Victoria akvaryum ortamı olabildiğince kayalık olmalıdır. Kaya yığınlar ve raf benzeri yaygın tasarımları kullanabilirsiniz. Yığınlar tüf kayası, lav kayası veya arduvazdan yapılabilir. Yüzeyler tuzlu su akvaryumlarında kullanılan beyazımsı mercan kumundan siyah tatlı su kumuna ve hatta düzenli dekoratif çakıllara kadar değişebilir. Ahşap pH'ı düşürme eğiliminde olduğu için genellikle Afrika çiklit akvaryumları için önerilmez.
 
Benzer konular Forum Tarih
T Egzotik Hayvan Türleri / Cinsleri 0 399

Benzer konular