Adi Kobra (Hint Kobrası ya da Gözlüklü Yılan) Hakkında Bilgiler

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,829
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,914
Puanları
113
Konum
Türkiye
Güneydoğu Asya'nın en ünlü ve en yaygın yılanı olan Hint kobrasının boyunun genişleme yeteneği, öbür türlerden çok fazladır. Pakistan, Hindistan ve .Seylan'da yaşayan türlerde, başta gözlüğe benzeyen bir işaret vardır; buna karşılık, başka yerlerde yaşayan türlerde çeşitli siyah çizgiler görülür.

Adi Kobranın diğer isimleri ile Hint Kobrası ya da Gözlüklü Yılan'ın yayılma alanının doğu sınırı, Malezya takımadası ve Filipinler'e dayanır. Ünlü Hint'li yılan oynatıcılarının yılan oynatırken en çok kullandıkları türdür. Yılan oynatıcıları bu çok tehlikeli hayvanla son derece ilgi çekici bir gösteri yaparlar; bir çeşit flütle çalınan ezgi, aslında yılanda herhangi bir etki yaratmaz; yılan, yalnızca çalgıcının ya da çalgının yavaş ve düzenli hareketlerinden etkilenir; genellikle, saklandığı sorgun ağacından yapılma sepetten çıkar; gövdesinin ön kesimini hem savunma, hem de saldırı sırasında olduğu gibi dik tutarak, esnek boynunu olabildiğince şişirerek, çalgının hareketlerini izler ve kıvrıla kıvrıla bir çeşit dans gerçekleştirir.

hint-kobrasi-adi-kobra-hakkinda.png


Hint kobrası pek saldırgan değildir ve tutsak olarak çok az yetiştirilir; ama ısırması öldürücüdür; bu nedenle çevredekilerin hemen, yılanın ısırdığı yaralıyla ilgilenerek bazı önlemler almaları gerekir. Bazen hayvanın zehiri boşalmış ya da daha önce hayvana herhangi bir nesne ısırtılarak zehirinin boşalması sağlanmış olabilir; bu durumda, yılanın ısırılan kimseye akıttığı zehir miktarı da, zehirin etkisi de çok azalır.

Erişkinlerinin boyu 1-1,5 metre olan Hint Kobrası, karanlıkta çok iyi görür; bu nedenle geceleri son derece etkilidir. Özellikle fare, kuş ve yumurtayla beslenir. Isırıp zehirini boşaltabilmesi için, mutlaka kurbanına yakın olmalıdır; yoksa avını elinden kaçırır.

Hint kobraları kışın çiftleşir, ilkbaharda 1-2 düzine yumurta yaparlar. Dişi ile erkek, yumurtalar çatlayıncaya kadar, hatta daha sonra da yavruları savunmak için bir arada kalırlar. Yavrular erişkinlerden daha saldırgandır. Daha bir günlükken dik durmayı başarabilir, başlarını şişirir ve saldırı duruşları olan dik duruma gelirler.

Hint kobraları hakkında alternatif bir düşünceye sahipseniz bu durumu mesaj olarak bizlere belirtebilirsiniz. Birçok hint dizisinde veya hint filminde bu yılanları gördüm herkes gibi fakat bu denli bir muhteşemliğe sahip olduklarının farkında değildim.