Acil Yardım - Kanlı Dışkılama

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

sage

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba. Kedi ve köpek hiç bakmadım. Bana adım adım anlatacak birine ihtiyacım var.

Apartmanda bir kedi vardı, üç aylık yaklaşık. Annesi istemiyor, dövüyor yanaşınca. Apartman olarak besliyorduk ki yem yemediğini, temizlenmediğini ve en önemlisi de kanlı dışkıladığını gördük. İki gün öncesine kadar kanlı dışkı yoktu.

Veterinere götürdüm. Erkek kediler tecavüz etmiş, makatında genişleme var dedi. Bir ay kadar sende kalsın, irileşince doğaya sal dedi. Adapte olabilirmiş. Antibiyotik verdi, Beş gün boyunca vereceğim, vitamin iğnesi yaptı.

Kedi evimde. Ona yer yaptım, uyudu. Ama bazı sorunlarım var.

1- Çok pis. Arkası kanlı, kakalı. Kendini yalamıyor. Nasıl temizlerim ?

2- Yemek yemiyor. Yaş mama aldım. Su ve yem hazır duruyor. Ama yediğini görmedim. Biraz daha gözlemleyeceğim.

3- Pansuman vs yapmadı veteriner. Bitkisel vs tavsiyesi olan var mı? Mesela sirkeli su ile sprey yapsam olur mu?

4-Ne yapabilirim? Ölmesinden korkuyorum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bebek ıslak mendilleriyle veya hafif ıslattığınız nemli bir bezle temizliğini yapabilirsiniz. Bir süre iştahsız olması oldukça normal, yemek yemese bile su içmesini sağlamanız çok önemli. Poposuna tahriş edecek hiçbir sürmeyin. Yalnızca temizlik amaçlı nemli bez kullanmanızı tavsiye ederim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yemek yemesi için devamlı farklı besinler denetebilirsiniz. Peynir, yoğurt, yumurta, kefir de denetebilirsiniz.

sage

Hayvansever
Kedi Dostu
Tamam teşekkür ederim. Hemen temizlemek zorunda mıyım ? Yada kendi temizlemesini beklesem olur mu? Çünkü normalde hayvan bakan biri değilim, biraz iğrenç geliyor bana.

Birde devamlı olarak bir yerlere sürtünüyor. Sandalye ayaklarına, duvarlara, ayakkabıma falan gelmeye çalışıyor. Bunun anlamı nedir ?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Poposunu mu sürtüyor kendi mi sürtüyor?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Temizlemesini bekleyebilirsiniz. Temizlemeye teşvik etmek için poposuna yakın bölgelerdeki tüyleri hafif ıslatabilirsiniz.

Kullanılmıyor

Hayvansever
@socrabbit e ek olarak imkanınız varsa kısırlaştırıp o sekilde sokaga salabilsenız ne guzel olur :) Kücücük halleriyle hamile kalıyorlar sokakta, erkek kediler malesef kızgınlık dönemınde cok cıddı zarar verıyorlar dısılere özellikle kucuk dısıler cok etkileniyor

sage

Hayvansever
Kedi Dostu
@socrabbit e ek olarak imkanınız varsa kısırlaştırıp o sekilde sokaga salabilsenız ne guzel olur :) Kücücük halleriyle hamile kalıyorlar sokakta, erkek kediler malesef kızgınlık dönemınde cok cıddı zarar verıyorlar dısılere özellikle kucuk dısıler cok etkileniyor

bu kedi malesef ki erkek. ama doğru kısırlaştırmayı düşünüyorum bende.

sage

Hayvansever
Kedi Dostu
Kendını sevdırmek amaclı yapıyorlar o sürtünmeyi mutlaka onu eve alıp güvende tuttugunuzu anlamıstır

biraz hırçınlaşmasını sağlamak istiyorum. çünkü sahiden de saftirik bir kedi. sevmiyorum yada ağlayınca bakmıyorum. ama başka ne yapabilirim, azıcık kedi gibi olsun istiyorum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
biraz hırçınlaşmasını sağlamak istiyorum. çünkü sahiden de saftirik bir kedi. sevmiyorum yada ağlayınca bakmıyorum. ama başka ne yapabilirim, azıcık kedi gibi olsun istiyorum.
Oyun oynatabilirsiniz. İple veya evinizde varsa küçük toplarla oynatabilirsiniz. Kullanmadığınız çorabınızdan top da yapabilirsiniz :) Karakteristik özellikleri değişmese de iple oynayıp ipi yakaladıkça cesareti artacaktır.

sage

Hayvansever
Kedi Dostu
Tekrar merhaba.

Kediye ne sıklıkla yem vermeliyim. Kaç öğün yemek yemeli.

Kabız, ishal vs olmasını istemiyorum. Düzgün neler yedirebilirim? Aklınıza gelen yiyecekleri sayar mısınız? Hiç bilgim yok çünkü.

Üç aylık olması durumu var birde, süt vermeli miyim ? Doğru dürüst ememedi bildiğim kadarıyla, annesi düzgün muamele etmedi.

Kullanılmıyor

Hayvansever
Tekrar merhaba.

Kediye ne sıklıkla yem vermeliyim. Kaç öğün yemek yemeli.

Kabız, ishal vs olmasını istemiyorum. Düzgün neler yedirebilirim? Aklınıza gelen yiyecekleri sayar mısınız? Hiç bilgim yok çünkü.

Üç aylık olması durumu var birde, süt vermeli miyim ? Doğru dürüst ememedi bildiğim kadarıyla, annesi düzgün muamele etmedi.
Suan ıcın kuru mama ile baslayın bence ilk olarak cunku bilmiyorsunuz dıskısı ne alemde gözlemek gerek duruma göre yas mama da verilebilir

sage

Hayvansever
Kedi Dostu
yaş mama seviyorlar diye yaş mama aldım ama hiç yemedi. bende yumurta haşladım. baya hoşuna gitti.

yaş mama ve kuru mamanın ne farkı var? kuru mama yerse kabız olur mu