Acil! Kedilerim Kavga Etmeye Başladı.

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

minikgirgir

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba. 3 yıldır iki kedimle beraber sorunsuz yaşıyoruz. Geçen ay hamile bir kediyi havalar soğuk diye odalardan birine aldım 10 gün önce de doğurdu. Diğer kedilerim ile aynı ortama hiç sokmadım. Sadece yaklaşık 1.5 ay önce karşı karşıya gelip kavga ettiler ama ondan sonra çok daha dikkatli davrandım.

5 gün önce kedilerimden adı minik olan gırgır olana durduk yere saldırdı. Hemen ayırıp uzaklaştırdık ortalıkta başka kedi kokusu vardır diye temizlik yaptık. 1 saat sonra herhangi bir sıkıntı kalmadı.

Dün yine durduk yere bu sefer de gırgır miniğe saldırmaya başladı 12 saat farklı odalarda tuttuk minik belki farklı kokuyordur diye kuru mamaya elimizi sürüp miniğe sürdük ama nafile gırgır şu an miniği gördüğünde hırlamaya ses çıkarmaya başlıyor. Bu durum beni çok üzüyor. Kaç yıldır beraber olan kediler neden aniden kavga etmeye başladılar bilemiyorum. Kedilerin ikisi de erkek ve kısır ama bazen battaniye ile çiftleşmeye çalıştıkları oluyordu. Minik bazen gırgır ile çiftleşmeye çalışıyordu.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@minikgirgir, evdeki diğer kediler duruyor mu?
Buna benzer bir durumu belalım kedimde görmüştüm. Yeniden tanışma evresine soktu programın yapımcısı. 2 hafta sonra duzelmislerdi.
Muhtemelen saldıran diğer kediler yüzünden alanının işgal edildiğini düşünüp saldırıyor. Birbirlerini unutmalarini sağlayın. Daha sonra tekrar tanistirin yavaş yavaş.

minikgirgir

Hayvansever
Kedi Dostu
@minikgirgir, evdeki diğer kediler duruyor mu?
Buna benzer bir durumu belalım kedimde görmüştüm. Yeniden tanışma evresine soktu programın yapımcısı. 2 hafta sonra duzelmislerdi.
Muhtemelen saldıran diğer kediler yüzünden alanının işgal edildiğini düşünüp saldırıyor. Birbirlerini unutmalarini sağlayın. Daha sonra tekrar tanistirin yavaş yavaş.
Evet diğer kedi ve yavruları evde şu an. Yavrular annelerinden ayrılana kadar evde tutacağız daha sonra bu evden taşınacağız. Gerçekten çok üzgünüm.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@minikgirgir, dediğimi yapın. Birbirlerini unutsunlar farklı odalarda takilsinlar. Sonra yavaş yavas ince koku ioe başlayın. Sonra yavaş yavaş birbirlerini görsünler. YouTube a belalı kedim 2.sezon 2.bolume bakın.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Evde yabancı bir kedinin varlığı diğer kedileri kendi arasında da kavgaya sevk ettirebilir

En basitinden elinize sinmiş kokuyu diğer kediye bulastirabilirsiniz ya da farklı miyavlama sesi hayvanları gerebilir.

Kalıcı bir sahiplenme olsa alıştırma yöntemlerini söylerdim ancak yavrular ve anneyi alıştırama kadar muhtemel evden ayrılmış olurlar.

minikgirgir

Hayvansever
Kedi Dostu
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Şimdilik odaları ayırdım 12 saat vardiya ile yanıma alıyorum hayvanları :) Biraz mutsuzlar fakat şuan için tek yapabileceğim şey bu. Yavrular sütten kesilinceye kadar bekleyip, sahip bulabildiklerimi sahiplendirip, anneyi de kısırlaştırdıktan sonra bu evden taşınacağım malesef.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@minikgirgir, en azından o süreçte birbirlerini unuturlar ama kesinlikle üstünüzde koku olmasın. Diğerinin yanına giderken ustunuzu degistirin.