9 Aylık Muhabbet Kuşu Korkuyor? Ne Zaman Alışır?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Faruk

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba herkese.
Bir tanıdığımızın bakamadığı için muhabbet kuşunu aldık. 9 aylık bir kuş. Eşi de gelmeden önce ölmüş. Anladığım kadarıyla hep eşine alışık bir kuşmuş. Yaklaşık bir aydır bizimle. İlk geldiğinde hiç ötmüyor hatta hareket bile etmiyordu. Sonrasında açıldı yemini , suyunu yemeye ve ötmeye başladı. Hatta rengi bile canlandı sanki. Artık dışardan gelen kuş seslerine cevap veriyor , kafeste bir sağa bir sola koşuyor ama her şeye rağmen bir ses duyunca duruyor etrafına bakıyor, biz yaklaşınca kaçıyor sadece yanından geçsek bile kaçıyor ve titriyor. Aldığımız kişinin ufak bir kızı vardı, onun bu kuşu bu kadar korkutmuş olabileceğini düşünüyorum. Sizce nasıl yaklaşmalıyım alışması için veya 9 ay çok mu geç? Hiç mi şansım yok bize ve eve alışması için eğer öyleyse en azından yanına bir eş alayım canı sıkılmasın :/ . Teşekkür ederim cevaplarınız için şimdiden

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Merhaba hoşgeldiniz,

Direk yavru almak daha iyi ama sizin için durum biraz farklı. Çok geç değil bence. Muhabbet kuşları aynı odadaki mekan değişikliğinde bile strese girebilir. Kafes yakınlarında ani hareketler yapmamaya çalışın. Zaman geçtikçe el alıştırması yapmaya başlayabilirsiniz. Önce kafes dışından çok yavaş hareketlerle yanaşıp sevmeye çalışın. Zamanla size güvenecektir. Daha ilerleyen zamanlarda kafes içine elinizi sokarak ürkütmeden yavaş hareketlerle sevmeye çalışın. Dediğiniz gibi önceki evdeki çocuklar korkutmuş olabilir ama zamanla alışacaktır bence sıkıntı olmaz. Yemini suyunu her gün tazelemeyi unutmayın.

ErdemYay

Hayvansever
Kus Dostu
Avuç içinize yem koyup beslemeyi deneyebilirsiniz ben 1 yaşında muhabbet kuşunu ele alıştırmıştum bu yöntemle.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Her yaşta kuş eğitilir, sadece yeteri kadar ilgi ve sabırla yaklaşmanız gerekli. Size alışması için en başta korkmaması lazım, kafesi sakin bir odada dursun ve etrafında ani haraketler veya yüksek sesler yapmaktan kaçının. Bazıları kuş ev içinde dolaşırken geri kafese koyacağı zaman eliyle yakalayıp koyar. Bu, size karşı oluşturduğu tüm güveni sıfırlayacaktır, bu tarz davranışlardan kaçının. Kafes içine de fazla müdahale etmeyin, kafes tellerinden sevdiği şeyleri uzatarak yemesini sağlayabilirsiniz. Zamanla size alıştıkça kuşa dokunmaya ve parmağınıza almaya çalışabilirsiniz.

Faruk

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba tekrardan, kuşuma elimle yem yedirmeye başladım fakat elimi kafesin içine sokunca bile korkuyor. Korkusu geçmedi hatta yem yemeye başlamadan önce 1 dakika falan titriyor. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Şaşırmış haldeyim. Bana alışmadığı halde kafesinin kapısını açıp odada gezinmesine izin vereyim mi? Geri kafese kendisi girer mi peki? Yoksa bana alışana kadar salmayayım mı dışarı?

Ekli dosyalar

• IMG20220807070826.jpg
    IMG20220807070826.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Elinizle yem yedirmeye başlamanız oldukça güzel gelişme bence doğru yoldasınız. Elinizle yemi tam olarak nasıl yediriyorsunuz?

Faruk

Hayvansever
Kus Dostu
Elinizle yem yedirmeye başlamanız oldukça güzel gelişme bence doğru yoldasınız. Elinizle yemi tam olarak nasıl yediriyorsunuz?
Yani sol elime yem alıp kafese sokuyorum . Kuşum elimin sağına geçiyor ve o andan sonra kol ağrım başlıyor çünkü hemen yemeye başlamıyor. Ben bekliyorum o bekliyor kolumu hissetmiyorken yemeye başlıyor. Yiyince de elimin kenarıyla hafifçe okşuyorum. baktım kaçacak gibi oluyor elimi çekip kafesi kapatıyorum. Dışarı çıkarma mevzusunda ne düşünüyorsunuz ?

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
El alışkanlığı yoksa dışarı çıktığında kaçma isteğiyle birlikte biryerlere çarpabilir. Geri kafese sokmak için yakalama çabasına girerseniz daha çok korkacaktır. Odada kafesten dışarı çıkarırsanız kendisinin girmesini bekleyin. Net olarak çıkarın veya çıkarmayın diyemiyorum.