8 yaşındaki sultan papağanım dengede duramıyor.

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

yusuf_

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba arkadaşlar. Abimin sultan papağanına yurt dışına çıktığı için ben bakıyorum. Eskiden 5 6 tanr papağanımız vardı ama çoğu vefat etti. Aralarından en yaşlı olan çapkın 8 yaşında şuan. Tek kaldı ve şuan ben bakıyorum. Abim kuşu bana bıraktığında çok kısa mesafe uçabiliyordu ama başka bir sorunu yoktu. Aradan birkaç ay geçti ve 1 hafta önce kuşu uçması için bıraktığımda hiç havalanamadığını ve dengede duramadığını farkettim. Yaklaşık 4 gün abimin dediği bir ilacı kullandım. 1 günde sarımsaklı su verdim. Şuan normal suyuna döndüm. Farkettiğim gün dışkıları olması gerekenden çok küçük ve sıvımsıydı. Şuan dışkılamasının düzeldiğini söyleyebilirim ama kuş kafeste dengede duramıyor. Enerjisinde çok bir değişme yok ama çok hafif hareket etse yere düşüyor. Uçmaya çalışıp bir tur dönebiliyor havada ama yere düzgün inemeyip çarpıyor. Durum bu olunca gagasına zarar gelir diye dışarı da salamıyorum. Düz bir yere koyunca yerde duramıyor ve kanat açıyor sürekli ayaklarına basamıyor gibi. Ama elime alınca ayaklarında az da olsa sıkma hissi var. Biliyorsunuz ki tam kapanma halindeyiz ve derslerim vizelerim de var. Yarın yakınımdaki veterineri arayıp götürmeye çalışacağım. Şuan resim yükleyemiyorum ama daha önce böyle bir durum yaşayan tecrübeli arkadaşlar yardım ederse sevinirim. Kafesinde kuş kumu, kömürü var. Çok büyük kafesten küçük bir kafese yanıma aldım daha iyi takip edebilmek için. Teşekkür ederim şimdiden.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Öncelikle çok ama çok geçmiş olsun. Aşağıdaki soruları cevaplayabilirseniz birşeyler söyleyebilirim;
•Kuşunuz son dönemlerde bir hastalık geçirdi mi?
•Şu an yem yemesi ve su içmesi nasıl?
•Verdiğiniz ilaçlar nedir? Markaları neler?
•Sultanınıza düzenli olarak verdiğiniz şeyler (mama, vitamin, meyve, kuruyemiş v.s.) neler? Ne sıklıkla hangi miktarda veriyorsunuz?

Bir de en kısa sürede kuşunuzun, kafesinin ve yeni yaptığı bir dışkının fotoğrafını atabilir misiniz.