5 senelik stres altında bir muhabbet kuşum var

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Negatif

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba, 5 sene önce 7-8 aylık bir muhabbet kuşum oldu. O zamanlar küçük olduğum için bakmayı bilmiyordum. Yeterince ilgi göstermedim. 2 sene boyunca her hafta çarşamba günü farklı bir ile gidip geldiğimden dolayı saat 09.00'dan 23.00'a kadar yalnız kalıyordu. Bazen bize gelen misafirler ani hareket yapıp korkutuyordu. Korktuğum için hiç kafesini açmadım uçurmadım sadece bazen müzik dinlerken benle beraber otuyordu. Şimdi öğrendim ki tamamen yanlış bakıyormuşum. Kuşum sürekli tüylerini yoluyor çok zayıf veya tüylerini yoldugu için zayıf gözüküyor, sürekli kafesinin açma yerini kemiriyor. Kafesini açtığımda tepkisiz kalıyor, elimi uzattığımda hızla parmağımı ısırmaya çalışıyor, acır diye korkuyorum. Elim yerine farklı bir şey uzattığımda ısırmak yerine geri çekiliyor. Kafesi biraz küçük ve tek bir cubuktan hiç ayrılmıyor sadece yemek yemek için tedirgin bir şekilde yemek kabına iniyor ve inmeden önce sürekli etrafı gözlemliyor yemek yerken bir ses esnasında hemen hızla yukarı çıkıyor.
Hiçbir oyuncağı yok fakat bu hafta daha geniş bir kafes ve oyuncaklar alacağım ona artık daha iyi bakmak istiyorum onu nasıl mutlu edebilirim

Çözüm
Her Gün Yapılacaklar
•Yemin üstünde kabuk varsa al
•Suyu tazele, suyu yıka
•Kafesin tabanını temizle
•Kuşu en az 4 saat uçur
•Kuş ile en az 1 saat vakit geçir
•Kuşun kafesini 10 dk kadar balkona koy​

Kuşun uçacağı yerde kesinlikle pencere yada perde açık olmamalı. Perde açık olursa dışarıya çıkmak isteyeceğinden cama çarpabilir.
Kuşunuz ile ilgilenirken sadece onun yanında sakin bir tonda konuşmanız bile yeterli olacaktır. Size gelmesi için uğraşmayın, ilk başlarda sadece konuşun. Böylece size güvenmeye başlayacaktır.
Ve kuşunuzu 10 dk balkona koymanız gerektiğini söylerken şu kastetdim; temiz hava ve güneş alabileceği ama kesinlikle rüzgara veya ceyrana maruz kalmayacağı herhangi bir yer.

Haftada Bir Yapılacaklar...​

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Çok uzun süre yanlış bakım görmüş. Hem psikolojik, hemde fiziki anlamda zarar görmüştür muhtemelen. Stersten dolayı, kafesinden dolayı, beslenmesinden dolayı zor bir yaşamı olmuş. Ve doğrusu hala kısmende olsa sağlıklı olması şaşırtıcı. Ama zararın neresinden dönerseniz kârdır ☺. Siz yanlışınızı anlayıp bunu düzeltmeye hazırsanız bende yardım etmeye hazırı.
Öcelikle net bir şekilde kuşunuzun bir fotoğrafını, kafesin fotoğrafını, kafesin bulunduğu ortamın ne kadar sesli, ne kadar haraketli olduğunu, ne sıklıkla neler verdiğinizi, kafes ve aksesuar temizliğini nasıl ve ne sıklıkla yaptığınızı, şuanda kuşunuz ile hangi saatlerde ne kadar ilgilendiğinizi yani kısaca kuşunuz hakkındaki tüm bilgileri kısaca yazabilir misiniz.

Negatif

Hayvansever
Kus Dostu
Çok uzun süre yanlış bakım görmüş. Hem psikolojik, hemde fiziki anlamda zarar görmüştür muhtemelen. Stersten dolayı, kafesinden dolayı, beslenmesinden dolayı zor bir yaşamı olmuş. Ve doğrusu hala kısmende olsa sağlıklı olması şaşırtıcı. Ama zararın neresinden dönerseniz kârdır ☺. Siz yanlışınızı anlayıp bunu düzeltmeye hazırsanız bende yardım etmeye hazırı.
Öcelikle net bir şekilde kuşunuzun bir fotoğrafını, kafesin fotoğrafını, kafesin bulunduğu ortamın ne kadar sesli, ne kadar haraketli olduğunu, ne sıklıkla neler verdiğinizi, kafes ve aksesuar temizliğini nasıl ve ne sıklıkla yaptığınızı, şuanda kuşunuz ile hangi saatlerde ne kadar ilgilendiğinizi yani kısaca kuşunuz hakkındaki tüm bilgileri kısaca yazabilir misiniz.
Odamda duruyor, odamda pek ses yok, olan tek ses ben her gün bazı saatlerde müzik açıyorum onu dinliyor ve ötüyor. Önündeki açma demirini sürekli kemiriyor. Fotoğrafta da olduğu gibi o cubuktan hiçbir zaman ayrılmıyor, eskiden geceleri kafesin duvarına tirmanirdi artık onu da yapmıyor. Annem en az 2 günde bir onu balkona çıkarıp birkaç saat güneş ışığında tutuyor. Her hafta altındaki kağıdı temizliyor yemini yeniliyor ve suyunu tazeliyorum maydanoz yemeyi seviyor ondan veriyorum. Geçen hafta onun kafesini açtım uçması için kendisi çıkmayınca elimi soktum ve korktuğu için kendi çıktı, uçmaya başladı, her konduğunda arkasından yavaş yavaş elimi uzatarak uçurmaya devam ettim. Yorulunca elime almaktan korktuğum için kafesi önünde koydum kendisi girdi. Bu hafta çift haneli kafeslerden alacağım ve kafesini genişletmiş olacağım küvet salıncak ve ayna almayı düşünüyorum fakat diğer kafese nasıl geçireceğim bilmiyorum orada oyuncaklarını sevecek mi ortamini beğenecek mi onu da bilmiyorum arkadaş almalı mıyım diye düşündüm fakat stres altında olduğu için saldırgan veya korkak davranabilecegi için vazgeçtim.

Ekli dosyalar

• 16184036081558503587697367751869.jpg
    16184036081558503587697367751869.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 53
  • 16184036555743753325749571413994.jpg
    16184036555743753325749571413994.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 50
  • 16184036779056413304014749338459.jpg
    16184036779056413304014749338459.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 49
  • 16184042862742282856927911472531.jpg
    16184042862742282856927911472531.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
@Negatif, kafesin komple bir fotoğrafını atabilir misiniz.
Birde buradaki soruları kısaca ama açıklayıcı bir şekilde analatabilir misiniz.

Negatif

Hayvansever
Kus Dostu
@Negatif, kafesin komple bir fotoğrafını atabilir misiniz.

Birde buradaki soruları kısaca ama açıklayıcı bir şekilde analatabilir misiniz.
Ortam müzik açmadım sürece sessiz ve hareket çok yok. her gün müzik açarım, öter her hafta yemini değiştiririm suyunu tazeler kakasını yaptığı yeri değiştiririm bazen maydanoz veririm. (çok sever) kuşumla her gün konuşurum parmağımı uzatırım fakat kafesin içine sokmam çünkü ısırıyor ve her gün kafesini açıp uçmasını beklerim ama uçmuyor geceleri (12.30) gibi ortam ışıksız ve sessiz olur ilgilenmedigim sürede sadece kafesinin kapağını kemirir başka hiçbir şey yapmaz

Ekli dosyalar

• IMG_20210414_191638.jpg
    IMG_20210414_191638.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 45
  • IMG_20210414_191625.jpg
    IMG_20210414_191625.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 47

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Öncelikle daha büyük bir kafes almanız daha iyi olur. Kafeste ızgara bulunmalı, mümkünse teller galvaniz yada pirinç telli kafeslerden kullanın, boyalı olanları değil. Tünek olarak kesinlikle plastik tünek kullanmayın, ahşap tünekleri yada doğal ağaç dallarını kullanın. Kafeste kalamar kemiği, kalsiyum taşı, kuş kumu bulunmalı. Bu saydıklarım kuşunuzun sağlığı için gerekli, ayak, gaga, sindirim v.b. sağlığı için. Ayrıyeten kafeste aynasız ve plastik olmayan oyuncaklar bulunmalı. Köprü, salıncak, hamak, kemirme oyuncağı v.b. oyuncaklar kuşunuzun stresini atmasına, gagasını ve tırnaklarını törpülemesine, canının sıkılmasına ve oyun oynamasını sağlar. Bunun dışında stresini engelleyecek, hareketli, neşeli ve canlı bir kuş olmasını sağlayacak önerilerde bulunmama için aşağıdaki soruları cevaplamanız gekeriyor;
•Kuşunuza şu anda neler veriyorsunuz
•Kuşunuz kafesi hangi odada bulunuyor
•Kafes ve aksesuar temizliğini ne sıkla ve nasıl yapıyorsunuz
•Kuşunuzla gün içinde ne kadar ilgileniyorsunuz

Negatif

Hayvansever
Kus Dostu
Öncelikle daha büyük bir kafes almanız daha iyi olur. Kafeste ızgara bulunmalı, mümkünse teller galvaniz yada pirinç telli kafeslerden kullanın, boyalı olanları değil. Tünek olarak kesinlikle plastik tünek kullanmayın, ahşap tünekleri yada doğal ağaç dallarını kullanın. Kafeste kalamar kemiği, kalsiyum taşı, kuş kumu bulunmalı. Bu saydıklarım kuşunuzun sağlığı için gerekli, ayak, gaga, sindirim v.b. sağlığı için. Ayrıyeten kafeste aynasız ve plastik olmayan oyuncaklar bulunmalı. Köprü, salıncak, hamak, kemirme oyuncağı v.b. oyuncaklar kuşunuzun stresini atmasına, gagasını ve tırnaklarını törpülemesine, canının sıkılmasına ve oyun oynamasını sağlar. Bunun dışında stresini engelleyecek, hareketli, neşeli ve canlı bir kuş olmasını sağlayacak önerilerde bulunmama için aşağıdaki soruları cevaplamanız gekeriyor;
•Kuşunuza şu anda neler veriyorsunuz
•Kuşunuz kafesi hangi odada bulunuyor
•Kafes ve aksesuar temizliğini ne sıkla ve nasıl yapıyorsunuz
•Kuşunuzla gün içinde ne kadar ilgileniyorsunuz
Maydanoz veriyorum çok seviyor diye birde yem veriyorum benim odamda bulunuyor her hafta temizliyorum günde 1 saaat

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Sadece maydonoz kesinlikle yetmez. Muhabbet kuşları da dahil tüm papağan türleri çeşitli beslenen canlılar. Evde vereceğimiz besinler ile protein, vitamin, minarel, kalsiyum ve geri kalan ihtiyaçlarını karşılamamız gerekir. Bunun için;
Haftada bir kere meyve, bir kere sebze ve yeşillik vermeniz gerekir. Her hafta çeşitli meyveleri sebzeleri ve yeşillikleri tercih etmelisiniz. Muhabbet kuşunuza verebileceğiniz meyve, sebze ve yeşillikler;
•Elma
•Armut
•Kiraz
•Muz
•Kavun
•Karpuz
•Üzüm
•Portakal
•Mandalina
•Ananas
•Mango
•Erik
•Vişne
•Domates
•Salatalık
•Biber
•Ispanak
•Brokoli
•Turp
•Pancar
•Balkabağı
•Patates
•Maydonoz
•Roka
•Tere
•Kıvırcık
•Lahana
•Semizotu
Bu listede olan tüm meyvelerin çekirdeklerini ve çukur kısımlarını ayıklayın. Maydonozun yaprağını kesinlikle vermeyin, sap kısmını verin. Patateside çiğ değil haşlanmış olarak vermelisiniz.
Bunlar dışında haftada bir kere yumurta yada yumurta maması vermelisiniz. Yumurta verecekseniz 8-10 dk kadar haşladınız yumurtanın yarısını verin. Yumurta maması verecekseniz bir yemek kaşığı kadar verin, kendiniz de yapabilirsiniz hazır da alabilirsiniz.
Bunun dışında haftada bir kere multivitamin, iki kere probiyotik verin. Vitamin için önerebileceğim markalar şunlar;
•Röhnfried
•Versele laga
•Avit-vit
•Supravit
•Polivit
Probiyotik için ise şunlar;
•Röhnfried
•Versele laga
•Enterograminay
•Probiacti-bird
(seçtiğiniz markayı söylerseniz kullanım şeklini de söylerim)
Meyve, sebze, yeşillik, yumurta/yumurta maması, probiyotik, vitamin şu anlık yeterli olacaktır. Sonra ben size yeni bir program daha vereceğim.
Yem olarak hangi markayı kullanıyorsanız tavsiye etemem, içerisinde muhabbetler için sakıncalı olan şeyler var.
Muhabbet kuşunun suyu her gün değiştirmeniz gerekiyor. Suyu döküp suluğu su ile çalkalayarak yıkamalısınız. Yemlik olarak akıllı yemlik kullanmanızı tavsiye ederim. Her iki günde bir yemlikteki yeme yem eklemelisiniz. Kafesin tabanını her gün temizlemelisiniz. Haftada bir kere yemlik, suluk, tünek ve oyuncakları güzelce yıkayın. Ayda bir komple tüm kafesi yıkayın.
Günde en az 3 saat kafesin kapısı açık olsun, dışarıda yani evin içerisinde dolaşmasına izim verin.

Negatif

Hayvansever
Kus Dostu
Sadece maydonoz kesinlikle yetmez. Muhabbet kuşları da dahil tüm papağan türleri çeşitli beslenen canlılar. Evde vereceğimiz besinler ile protein, vitamin, minarel, kalsiyum ve geri kalan ihtiyaçlarını karşılamamız gerekir. Bunun için;
Haftada bir kere meyve, bir kere sebze ve yeşillik vermeniz gerekir. Her hafta çeşitli meyveleri sebzeleri ve yeşillikleri tercih etmelisiniz. Muhabbet kuşunuza verebileceğiniz meyve, sebze ve yeşillikler;
•Elma
•Armut
•Kiraz
•Muz
•Kavun
•Karpuz
•Üzüm
•Portakal
•Mandalina
•Ananas
•Mango
•Erik
•Vişne
•Domates
•Salatalık
•Biber
•Ispanak
•Brokoli
•Turp
•Pancar
•Balkabağı
•Patates
•Maydonoz
•Roka
•Tere
•Kıvırcık
•Lahana
•Semizotu
Bu listede olan tüm meyvelerin çekirdeklerini ve çukur kısımlarını ayıklayın. Maydonozun yaprağını kesinlikle vermeyin, sap kısmını verin. Patateside çiğ değil haşlanmış olarak vermelisiniz.
Bunlar dışında haftada bir kere yumurta yada yumurta maması vermelisiniz. Yumurta verecekseniz 8-10 dk kadar haşladınız yumurtanın yarısını verin. Yumurta maması verecekseniz bir yemek kaşığı kadar verin, kendiniz de yapabilirsiniz hazır da alabilirsiniz.
Bunun dışında haftada bir kere multivitamin, iki kere probiyotik verin. Vitamin için önerebileceğim markalar şunlar;
•Röhnfried
•Versele laga
•Avit-vit
•Supravit
•Polivit
Probiyotik için ise şunlar;
•Röhnfried
•Versele laga
•Enterograminay
•Probiacti-bird
(seçtiğiniz markayı söylerseniz kullanım şeklini de söylerim)
Meyve, sebze, yeşillik, yumurta/yumurta maması, probiyotik, vitamin şu anlık yeterli olacaktır. Sonra ben size yeni bir program daha vereceğim.
Yem olarak hangi markayı kullanıyorsanız tavsiye etemem, içerisinde muhabbetler için sakıncalı olan şeyler var.
Muhabbet kuşunun suyu her gün değiştirmeniz gerekiyor. Suyu döküp suluğu su ile çalkalayarak yıkamalısınız. Yemlik olarak akıllı yemlik kullanmanızı tavsiye ederim. Her iki günde bir yemlikteki yeme yem eklemelisiniz. Kafesin tabanını her gün temizlemelisiniz. Haftada bir kere yemlik, suluk, tünek ve oyuncakları güzelce yıkayın. Ayda bir komple tüm kafesi yıkayın.
Günde en az 3 saat kafesin kapısı açık olsun, dışarıda yani evin içerisinde dolaşmasına izim verin.
Isırma ve kafesten çıkmama gibi sorunlar ne olacak kalıplaşmış olduğu için hiçbir zaman duzelemez eş alın diyenler oldu ne yapacağım

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Öncelikle dediğim bu şeyleri uygulayın, yeni kafesine ve aksesuarlarına alışsın. Yaklaşık 2 hafta sonra bu sorunları için de size tavsiyelerde bulunacağım. Şu anlık eş almayın, önce sağlığına kavuşması ve size alışması lazım. Ben şimdi sizin için bir program hazırlayacağım, ona uymaya başlarsınız. Ve dediğim vitamin ve probiyotiklerden birer marka seçip bana söyleyebilir misiniz.

Negatif

Hayvansever
Kus Dostu
Öncelikle dediğim bu şeyleri uygulayın, yeni kafesine ve aksesuarlarına alışsın. Yaklaşık 2 hafta sonra bu sorunları için de size tavsiyelerde bulunacağım. Şu anlık eş almayın, önce sağlığına kavuşması ve size alışması lazım. Ben şimdi sizin için bir program hazırlayacağım, ona uymaya başlarsınız. Ve dediğim vitamin ve probiyotiklerden birer marka seçip bana söyleyebilir misiniz.
Az önce meyve vermeyi denedim elma ve portakal yemedi aksine korktu ve geri çekildi tad almasına izin verdim fakat tadını beğenmedi gibi

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Bu tepkisi gayet normal, daha önce hiç yemediği için korkması, çekinmesi yada yemek istememesi normal.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Her Gün Yapılacaklar
•Yemin üstünde kabuk varsa al
•Suyu tazele, suyu yıka
•Kafesin tabanını temizle
•Kuşu en az 4 saat uçur
•Kuş ile en az 1 saat vakit geçir
•Kuşun kafesini 10 dk kadar balkona koy​

Kuşun uçacağı yerde kesinlikle pencere yada perde açık olmamalı. Perde açık olursa dışarıya çıkmak isteyeceğinden cama çarpabilir.
Kuşunuz ile ilgilenirken sadece onun yanında sakin bir tonda konuşmanız bile yeterli olacaktır. Size gelmesi için uğraşmayın, ilk başlarda sadece konuşun. Böylece size güvenmeye başlayacaktır.
Ve kuşunuzu 10 dk balkona koymanız gerektiğini söylerken şu kastetdim; temiz hava ve güneş alabileceği ama kesinlikle rüzgara veya ceyrana maruz kalmayacağı herhangi bir yer.

Haftada Bir Yapılacaklar
•Kafesteki tünekleri, oyuncakları, yemlikleri, suluğu güzelce yıka
•Mümkünse ve hava güzelse kuşu dışarıya çıkar​

Kafesin aksesuarlarını yıkarken aşağıda verdiğim suyu hazırlayıp o kullanın.
Kuşunuzu dışrıya çıkaracaksanız fazla esinti olmayan, sakin, sessiz ve güneş almayan bir yere çıkarın. Kafesinden herhangi bir şekilde kaçmamasına dikkat edin.

Ayda Bir Yapılacaklar
Kafesi tamamını (kafes de dahil) yıka
•Kuşun suyuna bir diş sarımsak kat
•Kalamar ve kalsiyum taşının pislenmiş ve kirlenmiş kısımlarını törpüleyerek temizleyin​

Buradami temizliği de aşağıda verdiğim su ile yapın.
Sarımsak direncini artıracak ve hastalıklara karşı kuşunuz koruyacaktır, tarifi aşağıda.

Temizleme Suyu
3 litre su
1\2 çay bardağı
1 kapak çamaşır suyu
Bu malzemeleri karıştırıp bekletmeden kafes ve malzemelerini temizlemek için kullanın. Temizledikten sonra özellikle yemlik ve suluğu güzelce durulayın.

Sarımsaklı Su
1 diş sarımsağı ezip 1 su bardağı suya katın. Güzelce karıştırdıktan sonra süzerek suluğa koyun. Bu su sulukta en fazla kışın 8-10 saat, yazın 4-6 saat kalmalı.

2021_04_14_21_44_46_442.jpg

Çözüm