4 günlük yavru kediler kaka yapmıyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Zeyneprn

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba, 3 gün önce bir anne kedi balkonumuza yavruladı. 5 tane yavrusu oldu ancak 3 tanesini reddetti, iri olan iki tanesini besliyor sadece, böyle olunca yavrulara bakmak zorunda kaldık. İlk gece çaremiz olmadığı için inek sütünü sulandırıp verdik, ikinci gece evde yenidoğan bebekler için anne devam sütü bulduk ve biraz ondan içirdik. İlk iki gün popolarını ıslak pamukla ovaladığımızda dışkıladılar. 3. Gün daha doğru olacağını düşündüğüm için veterinerden anne kedi sütü tozu satın aldım ve onu vermeye başladık.(yavru kedi biberonu ile) Ancak bu sütü vermeye başladığımızdan beri yavrular dışkılamadı. Birinin karnı şişti ve sertleşti, ovaladığımızda biraz daha yumuşadı. Yavrular dışkılamadığı için çok evhamlandık, nasıl bir yol izlememiz gerekir, tekrar bol sulu inek sütüne mi dönmeliyiz? Dönüş yaparsanız çok sevinirim.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@mevlutunal hocam bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Aynı zamanda diğer arkadaşlarında aklına gelen alternatif fikirler var ise paylaşabilirler.

mevlutunal

Yeni Üye
Merhaba, 3 gün önce bir anne kedi balkonumuza yavruladı. 5 tane yavrusu oldu ancak 3 tanesini reddetti, iri olan iki tanesini besliyor sadece, böyle olunca yavrulara bakmak zorunda kaldık. İlk gece çaremiz olmadığı için inek sütünü sulandırıp verdik, ikinci gece evde yenidoğan bebekler için anne devam sütü bulduk ve biraz ondan içirdik. İlk iki gün popolarını ıslak pamukla ovaladığımızda dışkıladılar. 3. Gün daha doğru olacağını düşündüğüm için veterinerden anne kedi sütü tozu satın aldım ve onu vermeye başladık.(yavru kedi biberonu ile) Ancak bu sütü vermeye başladığımızdan beri yavrular dışkılamadı. Birinin karnı şişti ve sertleşti, ovaladığımızda biraz daha yumuşadı. Yavrular dışkılamadığı için çok evhamlandık, nasıl bir yol izlememiz gerekir, tekrar bol sulu inek sütüne mi dönmeliyiz? Dönüş yaparsanız çok sevinirim.

Merhaba , yavru kedilerin sindirim sistemleri gıda değişikliğinden dolayı bozulmuş olmalı, Yavru kedi süt tozunu kullanın fakat kıvamını sulu yapın koyu olmasın. Sık sık masaj yapmaya da devam edin

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@mevlutunal, hazır süt tozu demişken o zaman yavru kediler için süt tozu makalemizi de aşağıya bırakayım hocam :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Popolarına ıslak pamukla düzenli masaj yapıyor musunuz?

Zeyneprn

Hayvansever
Kedi Dostu
Evet her beslenmeden sonra (2 saatte bir) ılık su-pamuk ile masaj yapıyoruz ancak bir gündür yapmadılar kaka :( ne kadar süre yapmazlarsa hayati risk olur biliyor musunuz çünkü süt tozuna devam ederken kötülük mü ediyoruz diye düşünüp korkuyoruz

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
İnek sütü kesinlikle daha zararlı inek sütüyle yaşatma olasılığınız çok düşük. Süt tozu anne sütüne daha yakın olduğundan onlar için daha sağlıklı olacaktır. Bol bol masaj yapmaya çalışın, mümkünse masajın süresini biraz daha uzun tutun. Strese girecekleri seslerin ve fazla ışığın olmamasına dikkat edin. Bunlara ek olarak anneyi sabit tutup yavrulara zorla emzirtmeyi deneyebilir veya süt anne arayabilirsiniz.

Zeyneprn

Hayvansever
Kedi Dostu
Anlıyorum dönüşleriniz için çok teşekkür ederim, süt tozunu daha fazla sulandırıp vereceğim o zaman. Normalde 1 ölçek 50 ml su olarak veriyordum 90-100 ml su ile sulandırsam uygun olur mu sizce? İnternette popolarına zeytinyağı ile masaj yapmak ve bir damla zeytinyağı içirmek gibi şeyler de yazılmış. Bunların bir faydası veya zararı olur öu? Şok şey sordum ancak gerçekten evhamlıyım kusura bakmayın .

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Zeyneprn, lütfen olur mu öyle şey? Sizler daha fazla soru sorun diye kurduk bu aileyi, en kısa zamanda size geri dönüş sağlanacaktır ☺️

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Zeytinyağı ile masajı deneyebilirsiniz. Masajdan sonra kaka yapmamaya devam ederse başka çözümler ararız :)

mevlutunal

Yeni Üye
Anlıyorum dönüşleriniz için çok teşekkür ederim, süt tozunu daha fazla sulandırıp vereceğim o zaman. Normalde 1 ölçek 50 ml su olarak veriyordum 90-100 ml su ile sulandırsam uygun olur mu sizce? İnternette popolarına zeytinyağı ile masaj yapmak ve bir damla zeytinyağı içirmek gibi şeyler de yazılmış. Bunların bir faydası veya zararı olur öu? Şok şey sordum ancak gerçekten evhamlıyım kusura bakmayın .
Zeytinyağı içirebilirsiniz

Zeyneprn

Hayvansever
Kedi Dostu
Zeytinyağı ile masajı deneyebilirsiniz. Masajdan sonra kaka yapmamaya devam ederse başka çözümler ararız :)
Merhaba cevabınız için çok teşekkür ederim, zeytinyağı ile ovaladık bir iki damla da zeytinyağı içirdik. Sonunda iki tanesine kaka yaptırabildik. Ancak bir tanesinin göbeğinin şişi bir türlü inmiyor ve kakasını yapmıyor. 2-3 gün oldu o yavru yapmayalı. Başka ne deneyebiliriz bir fikriniz var mı?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bir gün daha kaka yapmazsa güvenilir bir veteriner hekimi ziyaret etmeniz gerekebilir.. Bir sonraki beslenmesinde sütünü diğer kedilere verdiğinizden daha seyrek verip tekrar zeytinyağı içirip masaj yapın. Ben de yenidoğan tavşan bakmıştım ama tuvalet sorunumuz olmuyordu, ılık suya pamuğu batırıp öyle siliyordum.

Zeyneprn

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedilerin hepsi dışkıladılar, zeytinyağı içirmek ve masaj etkili oldu sanırım. Çok teşekkür ederim cevap veren herkese