4 Aylık Sultan Papağanı Tüy Dökümü

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Cansu kara

Hayvansever
Kus Dostu
Merhabalar... 4 aylık erkek sultan papağanım sanırım tüy dökümüne girdi. Oncekinden daha sık kaşınır oldu ve tüyleri dökülüyor bu durumda davranışları da değişti biraz kasindiginda veya onu severken aniden gaga atıp kızmaya başlıyor normal midir bu?

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Merhaba,

Fotoğraf yükleme şansınız var mı?

Cansu kara

Hayvansever
Kus Dostu

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Mevsim geçişlerinde tüy dökümü normaldir. Gördüğüm kadarıyla bir problem yok gibi. Sultan besleyen arkadaşlar bu konuda daha iyi bilgi verirler.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Sultan papağanları tüy dökerken daha halsiz, agrasif, keyifsiz olabilirler ve bu dönemde normal zamana göre daha çok kaşınmaları normal bir durum. Bu dönemi sağlıklı ve kolay şekilde geçirmeleri için sık sık banyo verilir. Haşlanmış tavuk eti, karides gibi protein kaynağı olacak besinler verilir (tüy dönemindeki kuşların protein ihtiyacı artar). Siz de bunları uygulayabilir, ayrıca papağanınıza taze sebzeler ve buğday filizi verebilirsiniz.

Cansu kara

Hayvansever
Kus Dostu
Sultan papağanları tüy dökerken daha halsiz, agrasif, keyifsiz olabilirler ve bu dönemde normal zamana göre daha çok kaşınmaları normal bir durum. Bu dönemi sağlıklı ve kolay şekilde geçirmeleri için sık sık banyo verilir. Haşlanmış tavuk eti, karides gibi protein kaynağı olacak besinler verilir (tüy dönemindeki kuşların protein ihtiyacı artar). Siz de bunları uygulayabilir, ayrıca papağanınıza taze sebzeler ve buğday filizi verebilirsiniz.
Çok teşekkür ederim. Peki bu durum tüy dökme dönemi ne kadar sürüyor
Ve haşlanmış eti tuzlu bir şekilde vermiyoruz diyimi. Ayrıca internette bir çok verilir yazıyor. Atıyorum fasulye bezelye gibi şeyler ben elimden geldiğince tuzlu şeylerden sakiniyorum onu bazen biz yemek yerken gelip yemeye çalışıyor

Son düzenleme:

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Tüy dönemi kuşun bakımına bağlı olarak 2 ile 8 hafta arası değişebiliyor.

Ve haşlanmış eti tuzlu bir şekilde vermiyoruz diyimi. Ayrıca internette bir çok verilir yazıyor. Atıyorum fasulye bezelye gibi şeyler ben elimden geldiğince tuzlu şeylerden sakiniyorum onu bazen biz yemek yerken gelip yemeye çalışıyor
Kuşunuza tuzlu birşeyi kesinlikle vermeyin. Minik bir parça sade tavuğu suda tamamen haşlayıp haftada 1-2 sefer vermeniz yeterli olur (tüy döneminden sonra 10 günde 1 kere verenilirsiniz). Sofradaki yemekler, kahvaltılık ürün ve hamur işleri de kuşlara kesinlikle verilmemesi gereken şeyler arasında.

Fasulyenin içerisinde kuş için birçok sakıncalı madde var ve bu yüzden kuşlara çiğ verilmez (zararlı-zararsız yiyecekler hakkında bir yazı yazabilirsem forumda da paylaşırım). Verecekseniz haşlayıp veya filizlendirip sonra haşlayıp verebilirsiniz (sade şekilde; tuz, yağ, baharat yok).
Yukarıda yazdıklarım bezelye için de geçerli, fasulye kadar ciddi zararları olmasa da sindirimi zordur. Bu yüzden haşlayıp vermenizde fayda var.