4 Aylık kedim yeni kediye saldırıyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

ugrkrtl

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba. 4 Aylık british shorthair erkek kedimiz vardı. birde beraber büyüsünler diye yaklaşık olarak 2 aylık bir dişi yanına aldık. ilk tanışma çok merak dolu gözler ve koklama ile geçti. tıslama vesaire hiç bir şey olmadı.Erkek kedim özellikle izliyor sanki oyun oynuyormuş gibi hareketler yapıyor fakat yeni yavru ne zaman arkasını dönse yada ona bakmıyor olsa hemen atlayıp boğazını yakalamaya çalışıyor ensesinden tutuyor. Can yakmıyor sanırım ama baya ağzına alıyor fark ettim. Sanki avmış gibi davranıyor yeni yavruya. Birde mırr mırr diye hafif bir ses çıkartıyor. Ama yavru uyurken hiç ellemiyor gidip kokluyor ve o da yatıyor yakınına bir yere. Bu sorunla karşılaşan yada hareketini yorumlayabilecek var ise bana yardımcı olabilir misiniz ?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Adım adım tanıştırmanızda fayda var. Başta farklı odalara koyun ve yataklarını, kumlarını değiştirin. Birbirlerinin kokularına tamamen alışmalarını sağladıktan sonra ara sıra koridor gibi ortak alanlarda karşılaşmalarını sağlayın. Kavga etmeye çalışmalarına kesinlikle izin vermeyin, hemen müdahele edin. Bu uygulamayı bir haftaya yaytıktan sonra hâlâ kavga görüyorsanız ikinci haftaki işleme geçin. İkinci haftada; birbirlerinin odasında gezmelerine izin verin. Özellikle dört aylık kediniz iki aylık kedinizin odasına girdiğinde kumu koklayabilmesi için kumu da o odaya bırakabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta birbirlerini kendi alanlarında görmemeleridir. Günde birkaç saat yerlerini değiştirmeniz kokularının o bölgeye sinmesi için yeterlidir. İkinci haftanın son adımı bütün evde serbest gezmelerine izin vermek.
Bu söylediklerim muhtemelen işe yarayacaktır. Kediniz kendi bölgesine bir yabancı gelmesini normal karşılamayıp kendini korumak ve baskın taraf olmak istemiş olabilir. Mırlaması sevgi göstergesidir :)

ugrkrtl

Hayvansever
Kedi Dostu
Adım adım tanıştırmanızda fayda var. Başta farklı odalara koyun ve yataklarını, kumlarını değiştirin. Birbirlerinin kokularına tamamen alışmalarını sağladıktan sonra ara sıra koridor gibi ortak alanlarda karşılaşmalarını sağlayın. Kavga etmeye çalışmalarına kesinlikle izin vermeyin, hemen müdahele edin. Bu uygulamayı bir haftaya yaytıktan sonra hâlâ kavga görüyorsanız ikinci haftaki işleme geçin. İkinci haftada; birbirlerinin odasında gezmelerine izin verin. Özellikle dört aylık kediniz iki aylık kedinizin odasına girdiğinde kumu koklayabilmesi için kumu da o odaya bırakabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta birbirlerini kendi alanlarında görmemeleridir. Günde birkaç saat yerlerini değiştirmeniz kokularının o bölgeye sinmesi için yeterlidir. İkinci haftanın son adımı bütün evde serbest gezmelerine izin vermek.
Bu söylediklerim muhtemelen işe yarayacaktır. Kediniz kendi bölgesine bir yabancı gelmesini normal karşılamayıp kendini korumak ve baskın taraf olmak istemiş olabilir. Mırlaması sevgi göstergesidir :)

Aslında oyun halinde iken bunu yapıyor. Ufaklıkta fena fazla üstüne gittiğinde onu uyarıyor. Yada canını yakacak gibi olduğunda ufak bir ses çıkartıyor bizim efe onu hemen bırakıyor. Öldürme iç güdüsü ile yaptığı birşey değil çok gözlemledim. Ama işte korkuyoruz çünkü yavru daha kendini üst düzey koruyabilecek durumda değil. Uyurken hiç dokunmuyor. Hatta hafiften tüylerini yaladığını gördüm dün gece.

Ayrıca şunuda sormak isterim. Dışarıdan alınan yaş mamalar ne kadar sağlıklı. Şöyle birşey yapsam iki yavru içinde iyice ayıklanmış hamsi alsam bunu hafif patates kabak gibi sebzeler ile haşlasam ve blenderdan geçirsek yaş mama yerine bunu versek daha sağlıklı olmaz mı ?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Dediğim gibi öldürmek için değil baskın taraf olmak için yapıyor olabilir. En azından bir süre gözetim altında bir araya getirin.
Mamaya gelirsek, hazır mamalarının hiçbiri tam olarak sağlıklı değil. Dediğiniz tarifi uygulayabilir veya sitemizde yer alan tarifleri deneyebilirsiniz :) Hamsi yerine farklı balık çeşitleri kullanmanızı tavsiye ederim.

ugrkrtl

Hayvansever
Kedi Dostu
Dediğim gibi öldürmek için değil baskın taraf olmak için yapıyor olabilir. En azından bir süre gözetim altında bir araya getirin.
Mamaya gelirsek, hazır mamalarının hiçbiri tam olarak sağlıklı değil. Dediğiniz tarifi uygulayabilir veya sitemizde yer alan tarifleri deneyebilirsiniz :) Hamsi yerine farklı balık çeşitleri kullanmanızı tavsiye ederim.
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merak ettikçe başlık açabilirsiniz. Kedilerini kedini tanıt bölümünde görmekten de mutlu duyarız :)