20 günlük muhabbet kuşum kursak mantarı

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Elif çomruk

Hayvansever
Kedi Dostu
Muhabbet kuşu yavrularımı anneleri reddetiği için kendim özel bir yuva yaptım ve orada beslemeye başladım.Fakat birisi kursak mantarından öldü.Sizce diğerine şurup vermeli miyim?Verirsem mamasına karıştıp mı içirmeliyim?

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Kursak mantarı olduğunu nasıl anladınız?
Yavrularda kursak mantarının en büyül sebebi beslendikleri aparatın hijyenik olmaması. Bunun için kullandığınız malzemelerin ve mamanın temizliğine daha çok dikkat etmelisiniz.
Kursak mantarının tedavi mikostatin şubun yanında iki tane daha ilaç ile yapılır. Ve bunlar yavru kuşlara biraz ağır gelebilir. Bu yüzden sadece şurup verilmesi daha doğru olabilir. Ama bundan önce yavru kuşlarda mantar olup olmadığından ve kaybettiğiniz yavrunun mantardan ölüp ölmediğinden emin olmamız gerekir.

Elif çomruk

Hayvansever
Kedi Dostu
Veterinere götürmüştük o kursak mantarı demişti.Yuvalarını da her gün temizliyorduk,anlamadım neden oldu.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Bir sorum daha var; yavruların dışkıları normal mu yoksa ishal gibi mi?

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Eczaneden mikostatin yada triflucan şurup alın. Eğer ellerinde yoksa sipariş verirler, gelir hemen. Tüm yavrulara 2 gün boyunca sabah ve akşam 1 damla damlatın. İki gün sonra tekrar mesaj atar durumu bildirirsiniz buradan. Ondan sonra dışkıdaki sululuğa çözüm bulmalıyız, kursak mantarından bağımsız bir sorun çünkü

Kursak mantarı %70 üstü nemli ortamlarda yada beklemiş mamalardan kaynaklı da olabilir. Bunlara da dikkat edin