2 AYLIK KEDİM KEDİ KUMU YİYOR

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

hazar55

Hayvansever
Kedi Dostu
1 hafta önce sokaktan sahiplendiğim 2 aylık kedim kum yiyor neden acaba ne yapmam gerekli diğerleriyle toplam 3 tane kedim var diğerlerinde böyle bir sorun yok

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar, daha önce ben karşılaşmadım açıkçası bu sorun ile ama birçok sebebi olabilir. Açıkçası benim aklıma strese girmesi geliyor. @Miela ve @sinemelawen bir fikriniz var mı konu hakkında?

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Neden kaynaklanır ben de merak ettim şimdi ve cidden şu an şaşırdım.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Hiçbir fikrim yok. Yarın kızı bırakırken vete sorayim bir.
İnsanlar demir eksikliği çekerken toprak yer, belki onda da öyledir. Ama gene de yarın sorayım dediğim gibi. Pek normal bir durum değil.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Sokaktan sahiplenmişsiniz kullandığınız kum ona farklı geldiği içinde olabilir düşüncesi geldi aklıma çünkü bebek kedilerde kuma alışana kadar bu tarz davranışlar gösteriyorlar.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedilerin neden kumları yediğine dair yeni bilgileri öğreniyor olmak güzel bir duygu teşekkür ederim değerli insanlar🙏🏻

empat

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedi yavruları bir ya da birkaç kez kedi kumu yiyebilir ve bir bunu bir daha yapmazlar. Bazıları ise bu davranışı sık sık tekrarlayabilirler. Peki ya bunu neden yapıyorlar?

Merak: Kediler etraflarındaki dünyayı yürüyerek, oynayarak ve açıkçası yiyerek keşfederler. Öğrenme süreci boyunca pek çok şeye dokunup yemeye çalışmaları normaldir fakat bu bazen endişe verici olabilir. Eğer ki kediniz aşırı meraklıysa ve her şeyi yemeye ya da çiğnemeye çalışıyorsa onun bazı yerlere veya odalara erişimini engelleyin.

Anemi: Anemi dediğimiz hastalık kırmızı kan hücrelerinin yetersizliğinden kaynaklanır. Bu durum kedinizin kedi kumu yemesine yol açabilir ve bu ölümcül olabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız yavru kedinizi parazitlerden uzak tutmalı ve bir veterinere danışmalısınız.

Vitamin veya Mineral Eksikliği: Vitamin veya mineral eksikliği sorunu yetişkin kedilerde daha yaygın görülmekle birlikte yavru kedilerde de baş gösterir. Böyle bir eksiklik ise kedinizin kum yemesine sebebiyet veriyor olabilir. Bu durumu saptamak için kedinizi bir veterinere gösterin.
Unutmayın, kum yeme alışkanlığı, fizyolojik bir hastalığın göstergesi olabilir.

Kaynak: Petful

Moderatör tarafında düzenlendi: