16 aylık scottish kedimi nasıl beslemeliyim?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Simay

Hayvansever
Kedi Dostu
Yavruyken royal kitten önerisi ile başladığım serüvene içerik araştırması yaptığımda memnun kalmadığım için n&d tavuklu mamaya geçmiştim. Son 3 aydır ise yine n&d nin kuzu etli yaban mersinli mamasını kullanıyorum ama kedim 2 kilo civarında dişi ve bebekliğinden beri pek iştahlı bir kedi değil. Son zamanlarda dışkısının parça parça olduğunu yani bütün olarak yapmadığını fark ettim. Mama olarak ne önerirsiniz? Cins olarak da böbrek ve kalp rahatsızlıklarına yatkın oldukları için iyi beslemek istiyorum. N&dnin kinoalı serisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir de dışkısının düzelmesi ve daha normal olması için önerileriniz var mıdır?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
N&D son zamanlarda çok fazla şikayet alıyor bu sebeple o markayı önermek istemiyorum. Kedinizi kısırlaştırmış mıydınız?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Şu an Acana, Orijen veya Fitmin kullanabilirsiniz ancak kısırlaştırınca mutlaka Fitmin gibi markalara geçiş yapın derim. Acana ve Orijen'in içeriği kısırlaştırılmış kediler için biraz ağır olabiliyor. Hiç marka değiştirmek istemezseniz direkt Fitmin'i deneyebilirsiniz. :)

Simay

Hayvansever
Kedi Dostu
Ac
Şu an Acana, Orijen veya Fitmin kullanabilirsiniz ancak kısırlaştırınca mutlaka Fitmin gibi markalara geçiş yapın derim. Acana ve Orijen'in içeriği kısırlaştırılmış kediler için biraz ağır olabiliyor. Hiç marka değiştirmek istemezseniz direkt Fitmin'i deneyebilirsiniz. :)
Acana ve orijene baktığımda bariz fiyat farkı var. İçerikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Orijen o fiyat farkına değiyor mu?

Simay

Hayvansever
Kedi Dostu
Ac

Acana ve orijene baktığımda bariz fiyat farkı var. İçerikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Orijen o fiyat farkına değiyor mu?
Bir de belirtmem gerekir ki kedim çok hareketli değil, bu kadar yüksek proteinli mamaların böbrek sorunları oluşturla ihtimali yüksek değil mi?

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Simay, kediniz hareketli değilse, protein oranı yüksek mamaları pek önermem. Çünkü enerjisini atamaz bir süre sonra. Nd den ben de memnun kalmadım son paketlerinde. Şu an acana yiyoruz. Ama benim kızım aşırı hareketli. Kısır olmasına ragmen, kan degerleri gayet iyi çıkmıştı. Acana.ve orijen yememize rağmen. Ama hareketsiz kedilere dediğim gibi önereceğim mama değil acana veya orijen. Gulcenin dediği gibi fitmin deneyebilirsiniz. Bir de yeni yerli spectrum diye bir mama çıktı. Veterinerimin kardeşi kendi kedisine aldı, çok sevmiş ogluşu.

Onur

Hayvansever
Kedi Dostu
Hill's de deneyebileceğiniz markalardan, ilk hafta iştahla yemeyecektir fakat ileriye dönük problem yaşamayacağınız hatta ömürlük bile kullanabileceğiniz bir markadır.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Onur, hills iyi bir mama değil maalesef. İçinde gerçek et yok, işlenmiş et ve protein tozu kullanıyorlar.

Onur

Hayvansever
Kedi Dostu
@Onur, hills iyi bir mama değil maalesef. İçinde gerçek et yok, işlenmiş et ve protein tozu kullanıyorlar.
Bu konuda kesinlikle haklısınız ama diğer içerikler gayet uygun. Royal Canin tüketen ve hastalanan çok kedi gördüm fakat, Hill's tüketip hasta olan görmedim.

Sanırım biraz önyargı benimki :ROFLMAO: Ben 3-4 ay aralıklarla mamayı değiştirmeyi tercih ediyorum.
@Sinemelawen peki sizce aynı mamaya ömür boyu devam etmek sağlıklı mıdır? Önerilerinize ben de açığım. 🐱

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Onur, yok 6 ayda bir değişmek gerekiyor bence. Sürekli aynı şeyden sıkılıyor hayvanlar bir süre sonra. Hill veya Royal canin asla almadım.proplan yedik 3 ay kadar bir süre sonra acana, orijen ve nd ile besleniyoruz. Şu an acana dönemindeyiz.

Simay

Hayvansever
Kedi Dostu
Nd nin kinoalı serisini almış bulunmaktayım. Bu seriyi ilk defa deneyimleyeceğim ama bir veterinerin de kendi kedisi için (scottish) bu mamayı kullandığını biliyorum

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Her kediye her mama yaramaz. Nd bizimki sevmedi mesela. Hatta ağır geldi kustu. Ben bebekliğinden beri royal canin ve proplanla besledim. Şuan kısır ve proplan kullanıyoruz. Oldukça memnunuz.