1 Aylık yavru kedide karın şişliği

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

limerain

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba arkadaşlar annesinin doğumundan itibaren pek ilgilenmediği bir yavru kedimiz var. İki hafta önce gözlerindeki enfeksiyonu farkedip evimize aldık ve o zamandan beri bakımını yapıyoruz. Annesi iyi besleyemediği için yaşına göre fazla çelimsizdi neyse ki bu süreçte yavaş yavaş gelişti ama hala 1 aylık kedi boyutlarında değil.

Gözündeki enfeksiyonu zar zor geçirdik artık keşfetmeye ev içinde oynamaya başladı. Annesini zaman zaman eve alıyoruz ve sütünü emdirtiyoruz (annesini oyalayarak ancak yapabiliyoruz). Ancak son bir haftadır kakasını ve çişini yapsa da karnı şiş. Parazitten şüphelenip veterinere götürdüm onlar da doğruladılar ama çok küçük olduğu için iğne yapamayacaklarını söylediler. Bebeğin karnı davul gibi, ne yapmalıyım? Yaş mama ve anne sütüyle besliyoruz. Yapay sütleri zorlasak da hiçbir şekilde içmiyor. Karnının patlamasından korkuyorum

Son düzenleme:

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@limerain, çok geçmiş olsun. Burada arkadaşlarımızın daha iyi yardımcı olabilmeleri adına sizden rica etsem kedinizin fotoğraflarını çekip sitemize yükleyebilir misiniz? O durumda daha iyi teşhis koymuş olabilirler.

limerain

Hayvansever
Kedi Dostu
@limerain, çok geçmiş olsun. Burada arkadaşlarımızın daha iyi yardımcı olabilmeleri adına sizden rica etsem kedinizin fotoğraflarını çekip sitemize yükleyebilir misiniz? O durumda daha iyi teşhis koymuş olabilirler.

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. Şurada annesinin yanında uyuyor:
aaa.jpg

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@limerain, rica ederim birazdan arkadaşlar yapmanız gereken şeyleri anlatacaklardır.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
@mevlutunal veteriner hekimimiz müsait olduğunda bu konuda en doğrusunu söyleyecektir. Şimdilik bağışıklığını güçlü tutup karnına masaj yapabilirsiniz.

Minik Tavşi

Hayvansever
Kus Dostu
Bu ara sosyal medyada çok sık yavru kedilerde karın şişliğini fip hastalığı adı verilen bir hastalık olarak belirti verdiğini görüyorum hep veteriner hekimler bile bir çok tetkikten sonra büyük ihtimalle fip hastalığı diyorlarmis veteriner hekime gitmeniz en iyisi olur tabi sadece karın şişliği değilde bunun yanı sıra ishal ateş ve iştahsızlık oluyormus benim çok bilgim yok ama çok sık karşıma çıktı bu hastalık inşallah birşeyi yoktur geçmiş olsun 🙏

limerain

Hayvansever
Kedi Dostu
Bu ara sosyal medyada çok sık yavru kedilerde karın şişliğini fip hastalığı adı verilen bir hastalık olarak belirti verdiğini görüyorum hep veteriner hekimler bile bir çok tetkikten sonra büyük ihtimalle fip hastalığı diyorlarmis veteriner hekime gitmeniz en iyisi olur tabi sadece karın şişliği değilde bunun yanı sıra ishal ateş ve iştahsızlık oluyormus benim çok bilgim yok ama çok sık karşıma çıktı bu hastalık inşallah birşeyi yoktur geçmiş olsun 🙏

Teşekkür ederim. Veterinerimiz muhtemelen parazit olduğunu söyledi. Çok şükür halsizlik ya da can yanması belirtisi yok şu anlık (aksine oyun oynamayı öğrenme zamanı geldiği için daha bir kıpır kıpır ve merak dolu çevredeki nesnelere karşı). Daha çok küçük olduğu için parazit için bir şey yapamıyoruz o nedenle korkuyorum inşallah atlatabiliriz

Minik Tavşi

Hayvansever
Kus Dostu
İnşallah çabuk geçer çok şükür o hastalık olmasında sağlıkla büyüsün inşallah 🙏

MelekP.

Hayvansever
Kedi Dostu
Benim sahiplendiğim yavru kedide de vardı yuvarlak solucan anne sütünden geçen bir parazit ancak benimkiler daha büyük oldukları için iç parazit ilacı ile sorunu çözdük umarım sizin yavrunuz da atlatabilir.
Birde annesi ile uyumadığı için üşüyor olabilir ona dikkat etmenizi öneririm. Benim ufaklıkların burnu ve patileri buz gibi oluyordu. Sıcak su torbasına ılık su koyuyor üstlerine de şal örtüyordum çok faydasını gördüm tavsiye ederim ya da direk göğsünüze yatırıp üstüne birşey örtebilirsiniz.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Poposuna ara ara bakın, parazit döküyor mu acaba

Veteriner dışkı dan parazit kontrolü yapabilir aslında 2dk sürüyor

limerain

Hayvansever
Kedi Dostu
Benim sahiplendiğim yavru kedide de vardı yuvarlak solucan anne sütünden geçen bir parazit ancak benimkiler daha büyük oldukları için iç parazit ilacı ile sorunu çözdük umarım sizin yavrunuz da atlatabilir.
Birde annesi ile uyumadığı için üşüyor olabilir ona dikkat etmenizi öneririm. Benim ufaklıkların burnu ve patileri buz gibi oluyordu. Sıcak su torbasına ılık su koyuyor üstlerine de şal örtüyordum çok faydasını gördüm tavsiye ederim ya da direk göğsünüze yatırıp üstüne birşey örtebilirsiniz.

Adana'da yaşadığımız halde geceleri burası çok soğuk oluyor o yüzden annesi bizim evde uyumadığı günler (kendisi habire çıkıp giriyor bazen uzun süre gelmiyor) yatak odamıza alıyoruz orada klima açık olduğundan ılık bir ortam oluyor. Gündüzleri de sıcak tutuyoruz.

Poposuna ara ara bakın, parazit döküyor mu acaba

Veteriner dışkı dan parazit kontrolü yapabilir aslında 2dk sürüyor

Kakasında hiç parazit görmedim şimdiye kadar, Temizliğini yapan kişi benim. Veterinerimiz de bu konuda bir şey söylemedi

Scarlett

Hayvansever
Kus Dostu
Başka bir veteriner hekimle daha görüşebilirsiniz. İç paraziti emziren anneye verip bebeğinde sütle alması sağlanabilir veya düşük dozda hap şeklinde verilebilir. Tabi en iyi hekimler bilir ama bu şekilde beklemek çok tehlikeli. Kediniz patlamaz ama parazitler organlarına zarar vererek çok üzücü durumlara sebep olabilir. Lütfen hekiminiz yardımcı olamıyorsa başka bir hekime daha başvurun 🙏🏼

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
Kesinlikle başka bir hekime başvurmanızı tavsiye ederim, bu tür durumlarda müdahale edemiyorsa hekiminiz anında değiştirmelisiniz. Ayrıca @Scarlett sanırım Antalyada yaşıyorsunuz? @mevlutunal veteriner hekimimizin kliniği alanyadaydı yanlış hatırlamıyorsam size ve çevrenize tavsiye ederiz gitmek isterseniz, bayağı olumlu yorumlar alıyor

limerain

Hayvansever
Kedi Dostu
Kesinlikle başka bir hekime başvurmanızı tavsiye ederim, bu tür durumlarda müdahale edemiyorsa hekiminiz anında değiştirmelisiniz. Ayrıca @Scarlett sanırım Antalyada yaşıyorsunuz? @mevlutunal veteriner hekimimizin kliniği alanyadaydı yanlış hatırlamıyorsam size ve çevrenize tavsiye ederiz gitmek isterseniz, bayağı olumlu yorumlar alıyor
Başka bir veteriner hekimle daha görüşebilirsiniz. İç paraziti emziren anneye verip bebeğinde sütle alması sağlanabilir veya düşük dozda hap şeklinde verilebilir. Tabi en iyi hekimler bilir ama bu şekilde beklemek çok tehlikeli. Kediniz patlamaz ama parazitler organlarına zarar vererek çok üzücü durumlara sebep olabilir. Lütfen hekiminiz yardımcı olamıyorsa başka bir hekime daha başvurun 🙏🏼

Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Bugün başka veterinere anlattık durumu (bir yandan da yaş mama aldık) veteriner hekim kontil diye bir şurup yazmış sanırım insanların kullandığı. Çok çok küçük dozda vermemiz gerekiyormuş bebeğe. Bir zararı olacağından korkuyorum ama kullanan var mı acaba?

MelekP.

Hayvansever
Kedi Dostu
Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Bugün başka veterinere anlattık durumu (bir yandan da yaş mama aldık) veteriner hekim kontil diye bir şurup yazmış sanırım insanların kullandığı. Çok çok küçük dozda vermemiz gerekiyormuş bebeğe. Bir zararı olacağından korkuyorum ama kullanan var mı acaba?
Bende acil durum için kullandım ayrıca teyzem sokakta baktığı onlarca kedisine de bundan veriyor ancak yorum yapmak bana düşmez. Farklı forumlarda veterinerlerin de kullandığını okumuştum. Çok küçük olduğu için dozuna dikkat edin derim.