Köpek Türleri

Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde toplum içerisinde dolaşmaları insanlar açısından tehlike teşkil ettiği için beslenmeleri kanunlarla yasaklanmış bir takım köpek…

Dünya üzerinde geçmişten bugüne kadar birçok farklı köpek türü bulunuyor. Kayıtlarda belirtilen 400’e yakın köpek türünden belli başlı olanları çok beslenenler listesinde her zaman popülerliğini koruyor. Köpek türleri karakter ve fiziksel özellikleri, beslenmeleri, bakımları gibi faktörlere göre birbirinden ayrılıyor.

Köpek Türleri

Kişiler bir köpek sahiplenmeden önce tüm bu özellikleri göz önünde bulundurmak zorundadır. Böylece uzun süre evinde kendine arkadaşlık edebilecek bir dost edinmiş olur. Köpek türleri arasında çok sıcakkanlı ve kolay eğitilebilir türler bulunmakla birlikte eğitimlere direnebilecek inatçı karakterde türler de bulunuyor. Bu nedenle seçimlerinizi yaparken mutlaka her türü detaylı bir şekilde incelemeniz gerekir. En çok beslenen köpek türleri arasında şunlardan bahsedilebilir.

Golden Retriever

Sıcakkanlı, sevimli suratı ve kolay eğitilebilir özellikleri sayesinde Golden Retriever cinsleri her zaman popülerdir. Bu köpekler apartmanda yaşamaya uygun olduğundan kendine çok fazla yaşam alanı bulabilir. Köpek türleri içerisinde en fazla beslenenler arasındadır. Çok duygusal olan bu sevimli yaratıkları evin bir üyesi olmaya bayılırlar. Evde ki diğer petlerle ve çocuklarla arası çok iyidir. Hatta çocuklarınızı koruma içgüdüsü son derece yüksektir. Yabancı insanlara karşı da çok dostça yaklaşabilirler. Koruma köpeği olamayacak kadar dost canlısı olan bu türler ilgiyi çok severler ve kesinlikle yalnız olmaktan hoşlanmazlar.

Terrier Cinsi

Sevimli bir ev arkadaşı arayışında olanlar için Terrier cinsleri son derece ideal köpeklerdir. Bu köpekler çok eski tarihlerden bu yana popüler kalmayı başarmıştır. Küçük köpek grubuna giren bu cinsler iyi huyludur ve avcılık yetenekleri de son derece gelişmiştir. Günümüzde yirmi farklı Terrier cinsinden bahsetmek mümkündür. Ancak en fazla beslenen türü genel olarak Yorkshire Terrier cinsidir. Hem çocuklarla hem de diğer hayvanlarla kolayca arkadaş olabilirler. Apartmanda beslemek için güzel cinsler arasındadır.

Pug Cinsi

Çok eski ırklar arasında yer alan Pug cinsi köpekler de günümüzün çok beslenen türleri arasında yer alıyor. Asya’da ortaya çıktığına inanılan bu köpek türleri buruşuk bir yüz şekline sahiptir. Aynı zamanda iri ve yuvarlak gözleri, siyah burnu ile çok sevimlidir. Çok zeki köpek türleri arasında yer almalarına rağmen eğitim almaktan pek hoşlanmazlar. Gereksiz yere havlamayan bu türleri evinizde rahatlıkla besleyebilirsiniz.

Kurt Köpekleri

Kurt köpekleri son derece özel cinler arasında yer alır. Özel görevler için özel olarak eğitilen bu köpeklerin çok etkileyici birçok özelliği vardır. İnsanlara karşı çok yakın olmalarına karşın koruyuculuk özellikleri son derece yüksektir. Polis teşkilatlarının en vazgeçilmez üyeleri arasında yer alıyor. Bu köpek türlerinin birçok farklı türü vardır. Zeki, akıllı, eğitilebilir türlerdir. Evinizde besleyecekseniz bahçede beslemeye en yatkın türlerdir.

St. Bernard Köpek Türleri

Saint Bernard köpek türleri geçmişi eski köpekler arasındadır. Son derece iri olan bu köpekler kısa ya da uzun tüylü olabilir. Çok iri ve kuvvetli olduklarından birçok köpek sever tarafından beslenmiştir. Kurtarma görevlerinde de yararlanılmış olan bu köpekler hala en çok beslenenler arasında yer alıyor.

Akita İnu

Sivri ve dik kulak yapısı ile dikkatleri üzerine çeken Akita İnu türleri avcılık yetenekleri çok gelişmiş türler arasındadır. Köpek türleri arasında önemli bir yeri olan bu canlılar çok eski dönemlerde dövüşlerde çok fazla kullanılmıştır. Avlarda da kişilerin yanlarında götürebilecekleri bu köpekler çok fazla havlama özelliği olmadığından apartman dairesinde rahatlıkla beslenebilirler. Ancak gerekli egzersizlerinin düzenli olarak yaptırılması gereksinimi vardır.

Cocker Spaniel Türleri

Özel olarak geliştirilen ırklardan biri olan Cocker Spaniel türleri ufak boyutlarda köpekler arasındadır. Çok neşeli ve uysal bir yapısı vardır. Çocuklu aileler için ideal köpeklerdir. İyi eğitim aldıklarında hem çocuklarla hem de diğer tüm hayvanlarla çok güzel bir dostluk kurabilirler. Eğitim alma konusunda çok başarılıdırlar ve komutları defalarca tekrar etme gereksinimi ortaya çıkarmazlar.

Poodle Köpek Türleri

Farklı bir görünüme sahip olan Poodle köpek türleri fiziksel farklılıkları ile öne çıkarlar. Eğlenceli bir yaradılışları olan bu köpekleri eğitmek kolaydır. Eski dönemlerde av köpeği, çoban ya da bekçi olarak kullanılsa da günümüzde çok iyi birer süs köpeği vazifesini yerine getiriyor. Çocuklarla araları çok iyidir ve ev içerisinde ki hayata çok rahat bir şekilde uyum sağlayabilirler. Eğitim alma konusunda kişileri yormayacak türler arasındadır.

Bu köpek türleri dışında yüzlerce türden bahsetmek mümkündür. Her biri farklı özellikleri ile öne çıkar ve yaşam şartları da birbirinden farklılık gösterir.