Köpek Bakımı

Köpek Oteli İstanbul; Evinizde beslediğiniz evcil hayvanınız, minik dostunuz ve yoldaşınız şayet bir köpek ise; ne kadar uslu, iyi huylu,…

Köpekler hemen her şartta yaşayabilen ve birçok farklı türü olan canlılardır. İnsanların hayatında farkındalık yaratan ve şefkat isteği uyandıran bu sevimli canlıların bakımı son derece önemlidir. Belli bir yıl ömrü olan köpekler sağlıklı bir şekilde büyütüldüklerinde uzun bir süre kişilerin en yakın dostu olabilir. Beslenmelerinden egzersiz ihtiyaçlarına kadar hemen her türden bakımlarının yapılması mutlu bir hayat sürmeleri açısından son derece önemlidir.

Bir köpeği besleyebilmek için kişilerin dikkat etmesi gereken birçok önemli husus vardır. Sağlıklı bir yaşamları olması için düzenli veteriner kontrollerinin yapılması, gün içerisinde belli saatler aralığında dışarıya çıkarılmaları ve çeşitli konularda eğitimler almaları gerekir. Eğer evinizde bir köpek beslemeyi düşünüyorsanız beslediğiniz türün kendi karakteristik özelliklerine uygun bir bakım uygulamanız gerekir. Köpek bakımı bu türlerin hemen her dönemlerinde önemlidir.

Köpeklerde Hijyen Bakımı

Köpek bakımı sırasında mutlaka hijyen koşullarına önem verilmelidir. Bu canlılar temiz bir ortamda büyüdükleri takdirde kolay kolay bir sağlık problemi yaşamazlar. Bu sevimli canlılar tüylü ya da tüysüz olmak üzere farklı yapılara sahiptir. Çok tüylü olan cinslerin belirli dönemlerde tüy dökümü sorunu ortaya çıkabilir. Bununla birlikte bu köpek türlerinde düzenli tarama işlemi yapıldığı takdirde bu dökülmeler en aza indirilebilir.

Tüy bakımlarının yanı sıra düzenli olarak banyo yaptırılmalıları, tırnaklarının kesilmesi, ağız ve diş bakımının yapılması da son derece önemli detaylar arasındadır. Kulak içlerinin sürekli olarak temizlenmesi parmak aralarında uzayan tüyler varsa bunların kesilmesi ve her dışarıdan içeriye geldiklerinde patilerinin silinmesi hijyen bakımından önem arz eder.

Köpeklerin Egzersiz İhtiyaçları

Evinde bir köpek beslemek isteyen kişilerin bilmesi gereken en önemli konulardan birisi de bu sevimli canlıların egzersiz ihtiyaçlarının bulunmasıdır. İster büyük İster küçük boyutlarda bir köpek olsun mutlaka belirli periyotlarda egzersiz yaptırmaları gerekir. Özellikle aşırı enerjik olan ve oyun oynamayı çok seven bu güzel canlılar yürüyüş yapmaktan ve oyunlar oynamaktan keyif alırlar.

Bu süreçte köpeklerinizin daha fazla eğlenmesi için onlarla çeşitli oyunlarda oynayabilirsiniz. Frizbi ya da top atmaca gibi oyunlar onların enerjilerini atmalarında son derece eğlenceli oyunlardır. Egzersiz ihtiyacı karşılanmayan köpeklerde belirli bir zaman sonra obezite problemi görülebilir ya da son derece mutsuz canlılar haline gelebilirler. Bununla birlikte eğer yeteri kadar enerjilerini dışarıda atamazlarsa evde agresifleşebilir ya da ortam içerisinde çeşitli yaramazlıklar yaparak daha büyük kazalara neden olabilirler.

Köpek Eğitimi

Köpek bakım sürecinde önemli konulardan birisi de bu sevimli canlıların aldıkları ve almaları gereken eğitimlerdir. İyi eğitilmiş bir köpek hiçbir zaman size sorun çıkarmaz ve bununla birlikte sizin için önemli bir yardımcı haline gelebilir. Evinizin sevimli üyelerinden biri olan bu canlıların alacakları ilk eğitim her zaman için tuvalet eğitimidir. Yavruluktan itibaren verilmesi gereken bu eğitimlerde kişilerin dikkat etmesi gereken bir takım noktalar vardır.

Ödül ve ceza sistemine göre verilen bu eğitimleri köpeklerinizin türünü göz önünde bulundurarak vermeye çalışmalısınız. Tuvalet eğitimi kadar önemli olan bir diğer unsur ise tasma eğitimidir. Dışarıda gezdirirken mutlaka tasma ile gezdirmeye özen göstermeli ve gerekli sosyalleşme eğitimlerinin verilmesine dikkat edilmelidir.

Bu cana yakın dostların, sevimli birer canlı haline gelebilmesi için ileri itaat eğitimlerini alması da son derece önemlidir. Eğitimlerini verirken her zaman için sabırlı olmalı ve onların dilinden konuşmaya çalışmalısınız. Ödül sistemi ile verilen eğitimleri her köpek çok daha hızlı bir şekilde alacaktır. Ancak ırklarının farklı olmasından dolayı bazı köpek türleri eğitime karşı direnç gösterebilir.

Köpeklerde Veteriner Bakımı

Bir köpeğin uzun yıllar yaşayabilmesi için veteriner kontrollerinin yaptırılması şarttır. Köpek bakımı konusunda öncelikle aşılarının düzenli yapılması önem taşıyan bir konudur. Bununla birlikte bu sevimli canlıların düzenli olarak genel muayeneden geçmesi varsa kalıtsal hastalıkların tedavi edilmeye çalışılması gerekir. Aynı zamanda gerekli tüy kısaltma ya da tırnak kesme gibi işlemlerinin de veteriner kontrolünde yapılmasına özen gösterilmelidir.

Köpeklerinizin her zaman neşeli ve dinamik olmasını isterseniz beslenmeleri konusunda da veterinerlerinden bilgi alabilirsiniz. Türüne ve yaşına uygun şekilde mama kullanmak onların sağlık sorunlarının önündeki en önemli engellerden biri olacaktır. Besinlerinin içerisinde ihtiyaç duyacakları tüm vitaminlerin bulunması önemlidir. Onlara rahat bir yaşam alanı sunmak her zaman size yakın olmalarını sağlayacaktır.