Tavşan

Tavşanlar, bilindiği üzere memeli hayvanlar grubunda yer alan ve sıcak kanlı olan canlılardır. Ve birçok özelliklere sahiplerdir. Bu özellikler ise…

Evde ya da bahçede beslenebilen hayvan türlerinden biri olan tavşanlar son derece hareketli canlılardır. Daha çok geceleri aktif olan bu canlılar alacakaranlıkta hareket etmeyi seven türlerdir. Arka bacak yapıları ön bacaklarından daha uzun olması onların hareket kabiliyeti üzerinde son derece etkilidir. Tavşan türleri arasında sayılabilecek birçok farklı cinsten yararlanmak mümkündür.

Kemirgen grubu içerisinde yer alan tavşanlar sürekli olarak uzayan ön dişlerinin uzamasını engellemek için daima kemirme ihtiyacı hissederler. Bu canlıların burun kısımları çok hassastır ve koku alma becerileri son derece yüksektir. Çok sıcakkanlı hayvanlardır ve gerektiğinde evcilleştirilebilirler. Yavruyken satın alındığında rahatlıkla ailenizin bir üyesi olacaktır.

Tavşanlar gündüzleri uyuyan ve genelde geceleri uyanık olan canlılardır. Bu canlılar ikindi vakitlerinde beslenme ihtiyacı hissederler. Tavşan türlerinin hiçbir şekilde yıkanmaması gerekir. Çünkü yıkandıkları takdirde bünyeleri ciddi anlamda zayıflar ve ölümle sonuçlanabilen durumlar ortaya çıkar. Onlarla oyunlar oynarken ani hareketlerden kaçınmak gerekiyor. Tavşan özellikleri arasında ani bir hareket karşısında kalp krizi geçirme riskleri ortaya çıkabilir. Kalp krizi kadar felç geçirme riskleri de olabiliyor.

Tavşan Besleme

Tavşanların beslenmesinde dikkat edilen birçok önemli nokta vardır. Bu canlılar son derece hassas yapıda olduklarından besinlerinin seçiminde titiz davranmak gerekiyor. Tavşanların beslenmesinde yeşil otlar oldukça sevilen bir gıdadır. Çok çeşitli ot tüketebilen bu canlılar bu gıdaları alırken ek olarak farklı gıdalar da tüketmelidir.

Enerji verecek yemler de beslenme süreçlerinde tercih edilebilir. Buğday, arpa, mısır ya da yulaf gibi besinler enerji depolamalarına yardımcı olacaktır. Ancak bu gıdaları verirken arpa ve yulafın ezilmesine, mısırın da kırılarak yedirilmesine özen gösterilmelidir. Bu kuru gıdalar çimlendirilerek verildiğinde de daha iyi yavrular dünyaya getirebilirler. Tavşanların en sevdiği besinlerden birisi de yer fıstığı küspesidir. Bu gıda hem protein açısından hem de iyi bir enerji kaynağı olduğundan çok idealdir.

Tavşan beslemek son derece eğlenceli ve masrafsızdır. Onları beslemek için normal gıdalarda arta kalanları da uygun olduğu takdirde verebilirsiniz. Sebze ve meyve artıklarını da severek tüketebilecek canlılardır. Marul, yer alması yaprağı gibi gıdalarla çok iyi beslenebilirler. Havuç, ıspanak, lahana ve karnabahar en sevdikleri tatlar arasında yer alıyor.

Tavşan Bakımı

Tavşanların bakımı için bir kümes ya da kafes kullanabilirsiniz. Bahçede bakacaksanız onlara güzel bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Yaşadıkları alanda mutlaka yeterli miktarda saman bulunmasına özen göstermeniz gerekiyor. Özellikle dış mekânda bakılıyorsa saman onların daha sıcak olmasını sağlar hem de dağıtarak oyunlar oynamasına yardımcı olur.

Mutlaka kesici dişlerinin orta uzunlukta kalmasına özen gösterilmelidir. Hem samanlar hem de kuru otlar onların dişlerini bilemek için kullandıkları gıdalardır. Aynı zamanda sindirim sistemlerinin de daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır. Tavşan için evde bakım düşünüyorsanız kafes temin etmeniz gerekiyor. Ancak kafesin mutlaka normal hareket kabiliyetini engellememesine önem verilmelidir.

Bu sevimli canlıların yıkanması çok doğru değildir. Kendilerini yalayarak temizlemeleri onlar için yeterli bir temizlik rutini oluyor. Ancak yine de onları belirli aralıklarla tarayarak ölü tüylerinin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Beslenmelerinde su çok önemlidir. Birçok yanlış düşüncenin aksine bu canlıların suya çok büyük ihtiyaçları vardır. Günlük olarak çok soğuk olmayan taze su verilmesine özen gösterilmelidir.

Yaşam alanlarında çok fazla gürültü olmamasına özen gösterilmelidir. Çünkü ani gürültü karşısında korkmalarına neden olabilir. Ortam sıcaklığının da uygun olması gerekir. 15-25 Co sıcaklık onlar için idealdir. Eğer yaz aylarında çok sıcak bir havada yaşıyorlarsa kulaklarına biraz su serpmek serinlemelerini sağlayacaktır.

Tavşan Sağlığı

Tavşan besleme sürecinde sağlık kontrollerinin yapılması önemlidir. Güçlü hayvanlar olan tavşanlar kolayca hastalanmazlar. Ancak yine de birtakım sağlık sorunlarını görmek mümkündür. Bu canlılarda görülen hastalıklar için mutlaka veteriner onaylı ilaçlar kullanılmalıdır. Tavşan türlerinin hastalanmasında ki en büyük etkenlerden birisi strestir. Bu nedenle güvenli bir yaşam alanı onlar için çok önemlidir.

Solunum yolu semptomları ve Zoonoz hastalıklar tavşan türlerinde görülen hastalık grupları arasında yer alıyor. Solunum yolu ile ilgili bir sorunları var ise aksırma, burun akıntısı, öksürme ya da ıslak burun problemi ile karşı karşıya kalabilirler. Yaşam alanlarının havasız kalması, aşırı sıcak ya da soğuk olması, kirli, tozlu ortamlar hastalanmalarında büyük etkenlerdir.

Eğer tavşanlarda bitkinlik varsa, gözleri ıslaksa, kürkü donuk hale gelmişse ya da yemek yemeyi reddediyorsa mutlaka bir veteriner kontrolü gerekiyor.