Hamster

Oyun oynamayı seven ve ilgiye düşkün olan hamster türleri, eğitildikleri zaman çok eğlenceli olabilirler. Bu canlılar sevilmekten hoşlanırlar ve sahiplerine karşı güven duyduklarında çok cana yakın olurlar. Genelde ilk zamanlar güven duygusu tam gelişmediğinden kafeslerinin güvenli alanından ayrılmak istemezler. Ancak zamanla ailenin üyelerine karşı bir güven geliştirirler.

Sürekli olarak oyun oynamak isteyen canlıların bakımında ufak noktalara dikkat edilirse kolay kolay sorun çıkarmazlar. Farklı renkleri ve boyları olan hamster türleri evde bakımı en kolay olan canlılar arasındadır. Ancak türlerine göre oyun özellikleri ya da insanlara yaklaşımları farklılık gösterebilir. Bu canlılar yemek yemeyi çok severler. Aynı zamanda gündüzleri uyuyan ancak geceleri uyanık kalan hamsterler sahipleri ile vakit geçirmekten büyük keyif alırlar.

Sevgi gösterildiği sürece evin içerisinde her zaman neşe kaynağı olabilirler. Bu nedenle de sürekli ilgi gösterilmesi gereken canlılardır. Bu sevimli minik dostların mutlu olabilmeleri için mutlaka onlara özel bir yaşam alanları olmasına da özen gösterilmelidir. Bu nedenle de kafes seçimleri her zaman özen gerektiriyor.

Hamster Eğitimi

Hamster türü canlılar eğitilebilir olduklarından birçok kişi tarafından beslenebiliyor. Ancak bu canlıları eğitebilmek için mutlaka sabırlı olmak gereklidir. Öncelikle eğitim sürecine geçmeden onların ev ortamınıza alışmasını sağlamalısınız. Size ve evin diğer üyelerine alışması gereken bu canlılar zamanla eğitime de açık hale gelebilirler.

Kafeslerinden çıkarırken ürkmemeleri oldukça önemlidir. Çok narin olmaları onların sizden korkmasına ve bir kenara saklanmak istemelerine neden olabilir. Onlarla arkadaşlık kurabilmek için elden beslemeye biraz biraz alıştırmanız gerekiyor. Mutlaka onlara ulaşmaya çalışırken her zaman uygun adımlarla hareket etmelisiniz. İlk zamanlar korksalar dahi zamanla size daha çok alışacaklardır.

Hamster türlerine tuvalet alışkanlığı kazandırmak karışık bir durumdur. Bu türler tuvaletlerini her zaman belirli bir noktaya yapma gibi bir alışkanlıkları vardır. Ancak zaman zaman tuvaletini yaptıkları yerde uyudukları da görülebiliyor. Evcil hayvanlarınızın özgür olması aldıkları eğitimleri benimsemeleri açısından son derece önemlidir.

Bu canlılara ayakta durma eğitimi de verebilirsiniz. Son derece farklı özellikleri olan Hamster türleri insanlara karşı çok cana yakın olabilirken bazıları oldukça yabani bir karaktere sahip olabilirler. Bu canlılar hem ayakta durmayı hem de tırmanmayı bir hayli severler.

Hamster Bakımı

Hamster beslemek istiyorsanız bakım periyotları hakkında detaylı bilgi edinmek gerekiyor. Bu türlerin öncelikle yaşam alanlarının temiz olmasına büyük önem verilmelidir. Kafeslerinde kaliteli taban malzemeler kullanılmalı ve uygun yemler vererek uzun ömürlü olmalarını sağlamalısınız. Hamsterlar, insanlarda bulunan nezle hastalığını kaparak hasta olabilirler. Bu nedenle eğer grip ya da nezle gibi bulaşıcı bir hastalığınız var ise bu canlılardan uzak durmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Sağlığı yerinde olan bir hamsterın belirli özellikleri sergilemesi gerekiyor. Canlı ve parlak gözler, parlak tüyler, hareketli olması sağlıklı olduklarının en belirgin işaretleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda bu canlıların aşırı sıcak ortamlardan da korunması gerekiyor. 27 Co’den daha yüksek sıcaklıklar derin bir uykuya dalmalarına neden olabilir. Bu da onların vücutlarının düzenli işlevini yerine getirememesine neden olur.

Kafeslerinin de istenilen derecede olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Plastik tabanlı bir kafes almanız temizliğini de kolayca yapabilmenize imkân tanıyacaktır. Kafes boyutları ise kaç tane besleyeceğinize göre farklılık gösterecektir. Kafeslerinde bir koşma tekerleği mutlaka bulundurulmalıdır. Bu tekerlekler onların hareket etmesini de sağlar.

Hamster Beslenme

Hamster türlerinin beslenmesi diğer canlılara göre biraz farklılık gösterir. Bu canlılar kafeslerinde çok miktarda yem de olsa mutlaka yemlerinin bir kısmını yuvalarının içinde saklarlar. Yemlerini saklamaları onların doğasından kaynaklanıyor. Eğer bu yemleri almaya kalkarsanız mutlaka elinizi ısırmaya kalkacaklardır. Kemirgen olduklarından lifli yiyecekler çok ilgilerini çekecektir. Onlara uygun olarak üretilen bir hamster krakerini kafeslerine asabilirsiniz.

Dişlerini törpülemeleri ve aşındırabilmeleri için bir kemirme taşı son derece önemlidir. Aynı zamanda kemik yapılarını güçlendirebilmek için ihtiyaçları olan kalsiyumu da sağlayacaktır. Elma, salatalık, muz, üzüm ve havuç gibi meyveleri severek tüketirler. Aynı zamanda bu yiyeceklerin taze olmasına da özen gösterilmelidir.

Bu canlıları evcilleştirmek için yavruluk döneminde almanız gerekiyor. 4 ya da 7 hafta arasında olanlar evcilleştirmek için oldukça uygundur. Yavru olan hamster sahiplerine karşı çok hızlı şekilde alışırlar. Ancak ilk geldiklerinde hemen elinize almak yerine biraz kendi hallerine bırakın. Sonra ise yavaş yavaş ona nazikçe elinizi uzatarak kendisinin size gelmesini sağlayın. Zamanla sizinle birlikte iyi bir arkadaş olmayı öğrenecektir.