Kedi Türleri

Smokin kedi, insanların başlıca hayvan dostlarından biri olan kedi türlerinden birisidir. Birçok kişiyi yalnızlıktan kurtarmakta ve onlara yoldaş olmaktadır. Uzun…

Kediler evlerde beslenen hayvanlar arasında ilk sıralarda gelen türlerdir. Son derece sevimli olmaları ve insanlara huzur veren bir yapılarının olması bu sevimli canlıların hemen her evde yer edinmelerini sağlıyor. Birçok farklı türü olan kediler aynı zamanda karakteristik özellikleriyle de öne çıkan canlılardır. Günümüzde en fazla beslenen kedi türleri şu şekildedir:

  • Van Kedisi
  • İran Kedisi
  • Sfenks Kedisi
  • British Shorthair
  • Scottish Fold
  • Mavi Rus Kedisi
  • Siyam Kedisi

Kedi Türleri

Aşağıda belirtmiş olduğumuz kedi türlerini aynı zamanda kategoriler kısmından ulaşarak çok daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Dünya’da ve Türkiye’de çok fazla ilgi gören bu kedi türlerini duymuşsunuzdur diye tahmin ediyoruz. Kısa ve öz bilgileri sizlere aşağıda sunacağız. Bunlara ek olarak Bengal, Ankara ve Maine Coon gibi türlerden de bahsedilebilir. Her bir kedinin türüne göre bakım özellikleri olduğu da söylenebilir.

Van Kedileri

Van kedileri Türkiye’nin Van şehrine özgü kedi türleridir. İletişim yönleri son derece gelişmiş olan bu kediler yüzmeyi çok seven nadir bir türdür. Göz renkleri farklı gruplara ayrılır. Her iki göz rengi kehribar olanlar, tek gözü mavi diğer gözü kehribar olanlar ve her iki gözü de mavi olanlar olarak gruplara ayrılır.

İran Kedileri

İran kedileri tüyleri ile dikkati çeken kedilerdir. Uzun ve çok kabarık kürleri vardır ve surat yapıları daha basıktır. Yuvarlak bir kafa yapısı olan bu türler çok sevilen ırklardır. Bununla birlikte bu türlerin yüz kısmı basık olmayanları da vardır. Karakter özellikleri ise son derece uysal ve sakin yapılır hayvanlardır.

Sfenks Kedileri

Çok egzotik bir görünümü olan Sfensk kedileri ilk bakışta dikkati çeken türlerdir. Bu kedilerin en belirgin özelikleri tüysüz olmalarıdır. Buruşuk bir derileri vardır ve ilk defa Kanada’da yetiştirilmişlerdir. Bu kediler kolaylıkla evcil hale getirilebilirler. Aynı zamanda evinizde yaşayan çocuklarınız ya da başka petleriniz var ise onlarla da iyi geçinebileceklerdir. Narin bir görünümleri vardır ve günümüzde ilgi gören türler arasındadırlar.

British Shorthair

Son yılların en popüler kedilerinden biri olan British Shorthair saf bir ırk olma özelliğine sahiptir. İngiltere’ye özel bir kedi olan British Shorthair türleri aileleri ile çok güçlü bağlar kurabilirler. Bu türlerin görünümleri pelüş bir ayıcığa benzer ve çok sevimli duruşları vardır. Çok barışçıl türlerdir. Aynı zamanda sahiplerine karşı da son derece sadık türlerdir.

Scottish Fold

Bu türlerin anne kökeni İskoçya’ya dayanıyor. Genetik özellikleri tam olarak çözülemese de bu türler günümüzde çok fazla tercih edilen kedilerdir. Bu türler yalnız kalmaktan çok fazla memnuniyet duymazlar. Aynı zamanda çok sakin bir yapıları vardır. Oyuncu ve çok dost canlısı kedilerdir. Küçük çocuklarla da çok iyi geçinebilirler.

Mavi Rus Kedileri

Çok zarif bir görünüme sahip olan bu kedi türleri çok aristokrat bir görünüme sahiptirler. Zümrüt yeşiline benzeyen gözleri ile çok dikkat çekici bir görünüşleri vardır. Renkleri ise genel olarak gri ve mavi tonlarındadır. Bu kediler gülümseyebilen yapıları ile kedi severlerin çok fazla dikkatini çekiyor. Aynı zamanda zarif bir duruşa sahiptirler. Çok enerji doludurlar ve oyunlar oynamayı da çok severler. Bu kediler sevecen kişilikleri sayesinde sahiplerine çok bağlıdırlar. Yaramazlıktan hoşlanırlar ve dolap kapaklarını açmaktan etraf karıştırmaktan büyük bir keyif alırlar. Kalıtsal hastalıkları olmayan bu türler son derece sağlıklıdırlar.

Siyam Kedisi

Dünyanın en eski kedi türleri arasında yer alan Siyam kedileri Tayland’a ait bir türdür. Bu türler zamanında Budist tapınaklarını korumak için kullanılmışlardır. Bununla birlikte çok arkadaş canlısı tavırları vardır ve mavi göz rengi ile oldukça dikkat çekicidir. Bu kediler aile içinde olmaktan büyük bir keyif alırlar ve kendilerini de ailenin bir üyesi olarak görürler. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve çok konuşkan türlerdir.

Ankara Kedisi

Çok fazla beslenen kedi türlerinden birisi de Ankara kedisidir. Ankara ve çevresinde çok fazla görülen kediler beyaz tüyleri ile çok sevimlidirler. Aynı zamanda çok zeki ve enerjik kedilerdir. Sevecen, oyuncu ve çok arkadaş canlısıdırlar.

Bengal Kedisi

Farklı türlerin karmasından meydana gelen bu kediler çok zarif ve kaslı bir yapıya sahiptirler. Ciddi görünümleri ile kişileri biraz ürkütseler de aslında çok sevimlidirler. Açık havayı çok seven Bengal kedileri, Diğer tüm canlılar içinde yıllarca uyum içerisinde yaşayabilirler.

Maine Coon

Kedi türleri içerisinde görünümünde ki asalet ile dikkati çeken türler arasında Main Coon kedi türleri oldukça popülerdir. Amerika’ya özgü bir kedidir. Çok havalı bir görünümleri vardır. Çok zeki ve akıllı olmalarına karşın çok da sessiz kedilerdir. Aşırı derece sadık ve disiplinli olmaları da ayrıca özellikleri arasındadır.