Kedi Besleme

Kedilerin beslenmesi bakım süreçlerinde önemli bir konudur. Evinde kedi beslemek isteyen kişilerin öncelikle bilmesi gereken konu yavru ve yetişkin kedilerin farklı şekillerde beslenmeleri gerektiğidir. Hatta hamilelik dönemlerinde dahi beslenme periyotları farklılık gösterecektir. Küçük dostların beslenme konularında mutlaka hijyene gereken önem verilmelidir. Mama ve su kaplarının her zaman temiz olması daha rahat yemek yemelerini sağlayacaktır. Doğru mama seçimi, ek gıdalar ve alması gereken vitamin ve proteinler hakkında da gereken titizliği göstermek kedi besleme sürecinde bilinmesi gerekenler arasındadır.

Yavru Kedi Beslenmesi Nasıl Olur

Yavru kedi besleme dönemi sağlıklı bir yetişkin olmalarında önemlidir. Bu dönemde yavruların yeni doğan maması ile beslenmeleri gerekir. Bu mamalar besin değeri yüksek mamalardır ve doğru beslenme alışkanlığı kazanmalarında pay sahibidir. Özellikle annesi tarafından beslenmesi bırakılmışsa ya da bir şekilde annesinden ayrı kalmış ise yeni doğan maması tercih edilmesine önem verilmelidir.

Bu dönemde enerjileri çok fazla olduğundan kullanılacak mamanın bu ihtiyaca yanıt verebilecek nitelikte olmasına özen gösterilmelidir. Anne sütünün yerine kullanılabilecek bir süt tozu seçimi de önemli bir alternatiftir. Süt tozunu kullanırken belirtilen miktarda su ile karıştırmalı ve minik bir kedi biberonu ile verilmelidir. Yavruluk dönemlerinde mutlaka günde 5 ya da 6 defa beslemeye özen göstermeniz gerekiyor. Aynı zamanda bu dönemde sindirim sistemlerine zarar vermeyecek şekilde katı gıda ile desteklenmelidirler.

Beslenme periyotlarında harcadıkları enerjinin mutlaka dikkate alınması gerekiyor. Bunun için de bir beslenme tablosu oluşturabilirsiniz. Hangi ayda olduklarına göre almaları gereken vitaminleri içeren mamaları kullanabilirsiniz.

Yetişkin Kedi Beslenmesi Nasıl Olur

Yetişkin kedi beslemesi yavrulara göre biraz daha farklıdır. Bu dönemde ki hareket miktarı ve enerji ihtiyacı yavruluk dönemlerine göre farklı olacağından kedileriniz için farklı bir beslenme periyodu oluşturabilirsiniz. Uygun bir beslenme düzeni oluşturabilmek için öncelikle şu detaylara dikkat etmelisiniz:

  • Kedinizi tartarak ağırlığını not edin.
  • Beslenme kılavuzu hazırlarken veteriner görüşlerine önem verin.
  • Fiziksel gelişimlerini sürekli takip edin.
  • Mama miktarını her seferinde uygun şekilde ayarlayın.
  • Beslenme düzenine sadık kalın.

Tüm bu detaylar sayesinde kedileriniz doğru şekilde beslenir ve aşırı kilo problemi gibi sorunlarla karşı karşıya kalmazlar. Eğer kedilerinizin mamasını değiştirmek istiyorsanız mutlaka bu işlemi kademeli olarak yapmalısınız. 7 gün süren bu dönemde eski mamayı biraz azaltarak her gün yeni mamayı biraz daha çoğaltarak süreci tamamlayabilirsiniz.

Kedilerin Mama Miktarı Nasıl Olmalı?

Kedilere verilen mama miktarı yavru ve yetişkin olmalarına göre değişecektir. Yavru kediler bir yaşından sonra kuru kedi mamaları ile beslenebilirler. Aynı zamanda çok sevdikleri yaş mama da verebilirsiniz. Düzenli olarak günün belli saatlerinde beslemek yerine serbest besleme şeklini tercih ediyorsanız günlük olarak taze mama ve su vermeniz gerekiyor. Her ne kadar serbest besleme şekli sizin için rahatlık olsa da obur bir kediniz var ise mamayı fazla kaçırarak obezite problemi yaşayabilirler.

Kedi besleme sürecinde mamanın miktarı onların ırklarına, yetişkin olup olmadıklarına, enerji düzeylerine göre farklılık gösterecektir. Gün içinde belli öğünlerde besleme yapabilirsiniz. Mamasını bir anda çok fazla vermek yerine ikiye bölüp hem sabah hem de akşam olacak şekilde verebilirsiniz.

Yetişkin kedilerde kilo başına 80 kalori alımı normaldir. Eğer obez bir kediniz varsa ve diyet yaptırmanız gerekiyorsa onlar için özel olarak üretilen diyet mama türlerinden tercih edebilirsiniz.

Hamile Kedilerinizi Nasıl Beslemelisiniz?

Kedilerin hamilelik süreci en hassas oldukları dönemdir. Hem anne karnında ki yavruların hem de anne adaylarının sağlığı açısından en doğru mamayı seçmelisiniz. Hamile kedi besleme periyodunda takviye besinlere gereksinim vardır. Düzgün beslenmediklerinde düşük yapma ihtimali olduğundan bu süreçte enerji düzeylerine uygun gıdaların verilmesi önemlidir.

Doğumdan hemen sonra ilk gün mama verilmemesi daha uygundur. Böyle bir durumda temiz içme suyu vermek daha rahat etmelerini sağlayacaktır. Enerji gereksinimlerine uygun olarak yüksek kaliteli kedi mamaları verilmelidir. Aynı zamanda doğum sonrasında emziren kedi maması türleri de tercih edilebilir. Bu mamalarda bulunan besin değerleri süt üretimlerini de artıracaktır. Eğer bir kedi kısırlaştırılacak ise yine onların bu durumlarına özgü kısırlaştırılmış kedi maması ile beslenmeleri gerekir.

Kediler İçin Ev Yemekleri ve Ödül Bisküvileri

Birçok kişi kedilerine kendi yedikleri gıdalardan verebiliyor. Böyle durumlarda onların sindirim sistemlerine zarar verilebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer onlara yeni bir alışkanlık kazandırmak istiyorsanız mutlaka ödül bisküvilerini kullanmalısınız.