Kedi Bakımı

Kediler çok temiz ve güzel hayvanlardır. Bu nedenle de birçok hayvan severin evinde mutlaka bir kediye yer vardır. Kendilerine has karakterleri sayesinde bu canlılar oldukça sevimli görünüme sahiptir. Kediler avcılık özellikleri sayesinde dışarıda da kendilerine bir yaşam alanı yaratabilirler. Ancak yine de hassas canlılar olduklarını söylemek mümkündür. Kedi sahiplenecek olan kişilerin bu canlılar hakkında birçok bilgiye sahip olması gerekiyor. Bu bilgilerden birisi de kedi bakımı denilebilir.

Kedilerin evde beslenebilmesi için belirli periyotlarda bakımlarının yapılması gerekir. Bu hem onların mutlu ve sağlıklı olması hem de ev halkının sağlığı açısından önemlidir. Düzenli bakımı yapılan kediler her bakımdan evinizin için ideal bir pet olacaktır.

Kedi Bakımında Önemli Noktalar

Kedi bakımı yapılırken yavru ve yetişkin olmaları göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle yavru kedi bakımında kişilerin daha hassas olması gerekir. Henüz minik olan ve oyun oynamayı çok seven kedileri sabit tutmak ve bakımlarını gerçekleştirmek kolay olmayabilir. Kedilerinizin bakım alışkanlıklarını yavruluktan vermek ilerleyen süreçlerde rahat etmenizi sağlayacaktır.

Kediler genelde ilk defa fırçalandıklarında bu durumdan rahatsızlık duyacaklardır. Ancak onunla oyunlar oynayarak fırçalanmaya alıştırabilirsiniz. Düzenli olarak tüylerinin taranması daha bakımlı ve parlak tüyleri olmasını sağlayacaktır. Dolaşmış tüylerini mutlaka narin şekilde açmaya özen gösterin. Düzenli olarak taramanın en büyük faydası da özellikle tüylü kedilerde bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Çok kirlenmişse onları düzenli olarak ılık su ve bez ile silebilirsiniz. Ancak bunu yaparken sabun kullanmamalısınız.

Sık sık kürkünü kontrol ederek herhangi bir pire sorunu yaşamadığından emin olun. Pire ve parazitler canlıların hayatını tehlikeye sokan ciddi problemlerdir. Periyodik bakımlarında dikkat edilen bir diğer konu ise gözleri ve kulaklarıdır. Gözlerinde ıslaklık ya da çapak türü oluşumlar var ise narin bir pamuk ile temizleyin. Dişlerinin temiz olması da bu bakım sürecinde önem verilmesi konulardandır. Aynı zamanda kedileriniz oyun sırasında sizleri tırnakları ile çizebilir. Böyle durumlarda onların tırnak bakımlarını da ihmal etmemelisiniz.

Kediler Nasıl Yıkanmalıdır?

Kediler genel olarak yıkanmaktan pek hoşlanmazlar. Yavruları yıkarken çok fazla zorlanmasanız da banyo yapmayı sevmeyen bir yetişkin kediniz var ise birinden destek almanız gerekebilir. Kedileriniz için banyo sırasında mutlaka kedi şampuanı kullanmaya özen göstermelisiniz. Biri banyoda kediyi sabit tutarken siz de onu rahatça yıkayabilirsiniz. Banyo sularının mutlaka 37o ya da 38o olmasına önem verin. Şampuan kullanırken gözlerine temas etmemesi gerekir ve kulaklardan da uzak tutulmalıdır.

Tüylerinde banyo sonrasında dolaşmalar meydana gelebilir. Bu nedenle banyo öncesinde fırçalamak tüylerinin daha rahat temizlenmesini sağlayabilir. Kedinizi banyoda yıkayacaksanız önce suyu hazırlayın ve daha sonra onu banyoya getirin. Aksi halde banyodan kaçmak isteyebilirler. Yıkama kapında bulundurulacak su fazla olmamalıdır. Kedilerin karın bölgesine kadar gelecek miktarda su yeterlidir. Yıkama işleminden sonra bir havlu ile suyunu alıp kendini toparlamasını beklemelisiniz. Kurutma sırasında nazikçe saç kurutma makinesi de kullanabilirsiniz.

Kedilerin Tırnak Bakımı ve Kesimi

Kedilerde en büyük sorunlardan birisi de tırnaklarının kişilerin tenine zarar vermesidir. Oyun sırasında istemeden tırnak izi bırakmamaları için kedi bakımı sırasında tırnaklar ihmal edilmemelidir. Tırnak bakımı sizi biraz uğraştırabilir. Böyle zamanlarda kedi tırnak makası kullanmak daha kolay şekilde tırnaklarını kesmenize yardımcı olacaktır.

Tırnaklarının kesimi sırasında zorlanmamak için mutlaka yavruluktan itibaren tırnaklarını kesmeye alıştırmalısınız. Bu makaslar onlara zarar vermeden tırnaklarını kesmenize yardımcı olacaktır.

Yavru Kediler İçin Ağız Bakımı

Kedi bakım periyodunda ağız bakımı da büyük önem taşıyor. Daha yavruluk döneminde olan kedilerin sağlıklı dişlere sahip olması için ağız hijyeni önemlidir. Süt dişleri genel olarak iki ve 6 haftalıkken çıkmaya başlayan kedilerin ağız hijyenine dikkat edilmemesi diş kaybı ya da iltihaplanması yaşamalarına neden olabilir.

Bu nedenle hem yavru hem de yetişkin kedilerde mutlaka dişlerinin fırçalanmasına özen gösterilmelidir. Bunun için özel bir kedi fırçası ve diş macunu kullanmanız gerekiyor. Küçük yaşlarda alıştıkları takdirde yetişkin kedi olduklarında da dişlerinin fırçalanmasından rahatsızlık duymayacaklardır.

Diş taşı birikiminin önlenmesi de bakımları açısından önemlidir. Mutlaka dişlerinde bu birikintilerin oluşmasını engellemek için uygun kuru mamalar kullanılmalıdır. Düzenli bir veteriner bakımı da ağız sağlıkları açısından önemlidir.