Yasaklı Köpek Cinsleri

Türkiye'de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde toplum içerisinde dolaşmaları insanlar açısından tehlike teşkil ettiği için beslenmeleri kanunlarla yasaklanmış bir takım köpek...

Köpek Oteli İstanbul

Köpek Oteli İstanbul; Evinizde beslediğiniz evcil hayvanınız, minik dostunuz ve yoldaşınız şayet bir köpek ise; ne kadar uslu, iyi huylu,...

Teksas Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Teksas Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Teksas muhabbet kuşu mutasyon ile elde edilmiş bir kuş türüdür. Genelde yeşil ve mavi olarak mutasyonunu tamamlamış olsa da, günümüzde tüm renklerde bu kuş türüne sahip olma şansınız bulunmaktadır. Mutasyon sonucu...

Muhabbet Kuşu İsimleri

Muhabbet Kuşu İsimleri

Muhabbet kuşu isimleri bağ kurduğumuz bu minik canlıların karakter ve görünüşlerine göre değişiklik gösterir. Kuş isimleri diğer evcil hayvanlara göre değişiklik göstermektedir. Muhabbet kuşları en çok kullanılan kelimeleri taklit etmesinden dolayı...

Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Sultan Papağanı cinsiyet ayrımı? Kelime dağarcığı en geniş kuş türlerinden bir tanesi olan sultan papağanları aynı zamanda sevecen halleriyle oldukça dikkat çeken bir evcil hayvan olarak diğer kuş türleri arasında popüler...

muhabbet kuşları neden aniden ölür

Muhabbet Kuşu Neden Ölür?

Muhabbet kuşları, minnacık ve sevimli görünümleri ardında canavar gibi güçlü hayvanlardır demeyi çok isterdik maalesef gerçekler böyle değil..!! Aynen göründükleri gibi, hassas, kırılgan ve ne yazık ki kolayca ölebilen hayvanlar muhabbet...

BALIKLAR

Hayvanlar ile ilgili her türlü bilgiyi bulabileceğiniz hayvanlar blog ve bilgi sayfası. Yeryüzünde insanların dışında da birçok farklı türden canlı bulunuyor. Her canlının ekolojik sistemde farklı bir görevi vardır. Bunun yanında bazı özel türler vardır ki kişilere çok iyi dost olabilme kabiliyetine sahiptirler. Evcilleştirilebilen kediler, köpekler, minik kemirgenler, akvaryumda hayat bulan balıklar hayatın vazgeçilmez sevimli dostları arasında yer alırlar. Hayvanlar alemi dışarıdan dili yok gibi görünse de bu dünyanın insanı sarıp sarmalayan büyüleyici bir gizemi vardır.

Zamanla hayvanlarla iç içe yaşadığınızda onların sizlere çok şey anlatabildiğini ve sizin de onların dilinden anlayabildiğinizi görebilirsiniz. Bununla birlikte hem akıl hem de beden sağlığınız açısından evinizde bir pet bulundurmak oldukça önemlidir. Hayvanlar âleminin sevimli dostlarını yakından tanıdıkça hayatınıza neşe ve huzurun hâkim olduğunu fark edebilirsiniz.

Hayvanlar dünyasında tür ve her türün kendi alt türü olduğundan bahsedilebilir. Evlerde beslenebilecek olan hayvanlar arasında kedi ve köpekler en çok tercih edilenler olsa da kemirgenler de son yıllarda oldukça popülerdir. Bu türlerin her birini daha yakından tanıyalım.

Kediler

Kediler hiç kuşkusuz yeryüzünün en ilginç canlılarındandır. İnsanları şaşırtan hareketleri, kolayca iletişim kurabilmeleri bu canlıların en önemli özelliklerindendir. Son derece özel hayvanlar olan kedilerin insanlar gibi kendilerine has özellikleri vardır. Burun yapıları insanların parmak izi gibi her kediye özeldir.

Bu sevimli canlıların mırlama sesleri kalbe çok iyi geldiği kanıtlanan bilgiler arasındadır. Hatta tansiyonun dengelenmesinde de son derece etkilidir. Bu kedilerin insanlara ve objelere sürtünmeleri bu alanları kendilerine özel hale getirmelerinden kaynaklanır. Hafızaları son derece güçlü olan sevimli kediler zekâ yönünden birçok hayvandan daha üstün oldukları söylenebilir.

Kedilerin büyük bir çoğunluğu sudan çok fazla hoşlanmazlar. Bu nedenle evde beslediğiniz kedinizi yıkamak istediğinizde banyoyu savaş alanına çevirebilirler. Çok sevimli ve asi yaradılışlı kediler sahiplerine son derece bağlıdır ve kolay kolay yalnız kalmaktan da hoşlanmazlar. Oyun oynamayı seven kedi türleri yanında daha durağan bir hayatı tercih eden türler de vardır. Eğer kediniz dışarıda yakaladığı bir fare ya da kuşu eve getirmiş ise bilin ki size bir mesaj vermek istiyordur.

Kedi beslemeyi düşünüyorsanız mutlaka onların beslenmelerine ve sağlık kontrollerine dikkat etmelisiniz. Özellikle yavruluk dönemlerinde çeşitli hastalıklara açık olduklarından bakım konusunda daha da hassas olmanız gerekmektedir.

Kedi Bakımı

Kediler yavru yetişkin fark etmeksizin son derece temiz canlılardır. Sürekli olarak kendilerini temizleyen kediler yine de sizin bakım konusunda desteğinize ihtiyaç duyarlar. Onların tüylerini temizlemeye yardım ettiğinizde ileride midelerinde tüy yumakları oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Kedi bakımı konusunda bu sevimli canlıların haftada iki ya da üç kez taranmaları gerekir. Eğer kısa tüylü bir kediniz varsa haftada bir defa taramak yeterli olacaktır. Tüylerini taramak onların daha canlı görünmelerini sağlar. Aynı zamanda da tüylerinin dökülmesinin önüne geçilmiş olur.

Kedi fırçalama işlemini yapabilmek için petshoplardan kedi fırçası temin edebilirsiniz. Bu kedi fırçaları hem yumuşak yapıya sahiptir hem de ölü tüyleri kolaylıkla temizlemenize yardımcı olur. Ancak fırçalama işlemini 5 ile 15 dakika arasında sürdürmelisiniz. Uzun tüylere sahip kediler düzenli fırçalanmadıklarında tüyleri mat görünmeye başlar ve birbirine girerek bakımsız bir hale bürünürler.

Birçok kedi sever için kedi bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtı büyük önem taşımaktadır. Özellikle evinizde ilk defa bir kediye yer verecekseniz onları belirli periyotlarda yıkayabilirsiniz. Ancak evden dışarıya çıkmayan kediler için banyo çok da gerekli değildir. Birkaç haftada bir yıkamak yeterli olur. Zaten ıslanmayı da çok seven canlılar değildirler. Onları yıkarken özel kedi şampuanları kullanmalısınız. Banyoda suyu önce hazırlayın ve kedinizi daha sonra banyoya getirin. Su sesini duyunca muhtemelen kaçmak isteyeceklerdir. Şampuanın yüzüne ve gözüne temas etmemesine özen göstermelisiniz. Durulamak için ılık su tercih edin. Banyo sonrasında tarayarak kurutabilirsiniz. Kuruma sırasında kesinlikle kurutma makinesi tercih etmeyin.

Kedilerin bakımında göz çevresinin, kulak ve ağız bakımlarının yapılması da önemlidir. Kedi diş fırçası ile haftada bir ya da iki defa dişlerini fırçalamak diş çürümesinin önüne geçecektir. Aynı zamanda tırnaklarının belirli periyotlarda kesilmesi de önemlidir. Böylece oyun oynarken sizi çizmeyecektir.

Kedi Besleme

Kedi beslenmesinde dikkat etmek gereken birçok önemli faktör vardır. Bu sevimli canlıların uzun yıllar yaşaması beslenme şekillerine bağlıdır. Sokakta yaşayan kediler genelde avladıkları hayvanlarla ya da çevreden buldukları ile beslenirler. Ancak bu beslenme türü bu canlıların uzun ömürlü olmalarında yeterli değildir.

Evinizde kedi besleyecekseniz kedi nasıl beslenir sorusunun yanıtını bilmeniz gereklidir. Kedilerinizi en iyi kalitede mamalarla beslemeniz gereklidir. Mümkün olduğunca yediğiniz yemeklerden onlara vermeyin. Özellikle balık artıkları vermek kediler açısından son derece tehlikelidir. Balığın vitamininden yararlanmasını istiyorsanız onlara balık aromalı mamalardan verebilirsiniz.

Bazı kediler mama konusunda çok seçicidir. Alışık olduğu mama dışında herhangi bir gıda tüketmek istemezler. Bununla birlikte eğer bir mamadan başka bir mamaya geçmeyi düşünüyorsanız bunu aşamalı olarak gerçekleştirmeniz gereklidir.

Kedi konservesi ne sıklıkla kullanılmalı sorusu da burada önem kazanmaktadır. Kedi konserveleri içerisinde tahıl ya da balık türü besin değeri çok yüksek gıdalar bulunmaktadır. Bu konserve mamaları kuru mamalarla dengeli bir şekilde kullanmak gereklidir. Konserve mamalar kedilerin su ihtiyacını dengelemede son derece etkili olduğu için gün içerisinde beslenme periyotlarında %50 şekilde iki mamadan da kullanabilirsiniz.

Kedi Sağlığı

Kedilerin sağlığında dikkat edilmesi gerekenler uzun yaşayabilmeleri açısından önemlidir. Her zaman dinamik ve eğlenceli bir kediniz olmasını istiyorsanız veteriner kontrollerini aksatmamanız gerekiyor. Çeşitli aşılarının yapılmış olmasına da gereken özeni göstermelisiniz. Özellikle yavru kedi gelişim tablosu gibi detayları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Yavruluktan itibaren evinize aldığınız kedilerin uzun süre arkadaş olabilmeleri için uyku düzenleri, beslenme şekilleri, düzenli aşı ve veteriner kontrollerine dikkat edilmelidir.

Kedi aşı takvimi bu süreçte önemlidir. Veterineri aşı konusunda ne zaman ziyaret etmeniz gerektiğini bu takvim sayesinde belirleyebilirsiniz. 4 aya kadar mutlaka yapılması gereken aşıları yaptırmalısınız. Aynı zamanda bu dönemde veteriner tarafından önerilen mamaları da kullanmalısınız.

Kedi sağlığı açısından mama seçimi son derece önemlidir. Kedilerinizi evde hazırlanan mamalarla beslemeyi düşünüyorsanız mutlaka ihtiyaç duyabilecekleri mineralleri ve vitaminlerin mama içerisinde bulunması gereklidir. Balık ile beslenecekse çok yağlı balık türlerini tercih etmemelisiniz. Aynı zamanda bu balıkların kılçıktan ayrılmış olması da önemlidir. Kedilerinizin kronik hastalıkları olup olmadığını bilmeniz onlar için erken tedbir alabilme açısından önemlidir. Kedilerde görülebilen hastalık türleri şunlardır:

 • Epilepsi
 • Diyabet
 • Obezite
 • Kanser
 • Kabızlık ve ishal
 • Bağırsak enfeksiyonları
 • Solunum yolu enfeksiyonları

Ağız ve diş problemleri de kedilerde görülebilecek hastalıklar arasındadır. Kedilerinizin hastalıklardan korunması için her daim mama ve su kaplarının temiz olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bunun yanında kumlarının da sık sık temizlenmesi enfeksiyon kapma riskini azaltacaktır. Kedilerin taranması onların çok fazla tüy yutmasını engelleyeceği için tüy bakımlarına da gereken özeni göstermeniz gereklidir.

Kedi Türleri

Kediler kendi içlerinde farklı türlere ayrılırlar. Bu sevimli canlıların her bir türü kendine özel bir karaktere ve fiziksel özelliğe sahiptir. Bu kediler beslenme şekillerinden insanlara yaklaşımlarına kadar kendilerine özgü canlılardır. Ancak kedi cinsleri içerisinde ki bilinen ortak özellik oyuncu olmaları ve son derece zeki olmalarıdır. Her kedi çevresine karşı son derece ilgilidir. Ancak her zaman kendi istedikleri gibi yaşamaya özen gösterirler.

Kedi türleri arasında öne çıkan cinslerden birisi Rus Asilzadesi olarak da bilinen Mavi Rus Kedileridir. Bu kediler çok aristokrat bir görünüme sahiptir. Uzaktan bakıldığında çok soğuk bir duruşu var gibi durabilir. Ancak evinizde beslemeye başladığınızda hayatınızın en önemli bireylerinden biri haline gelecektir.

Son yılların en önemli türleri arasında Bengal kedileri vardır. Bu kediler leoparı andıran kürkü ile dikkati çeker. Çok zeki kedilerdendir. Fars kedileri ise daha çok uzun ve porsuk tüyleri ile bilinen kedi türleridir. Eğik kulakları ile Scottish Fold kedileri de son derece özle kedilerdir. Bu kediler İskoçya kökenli kedi türleri arasında yer alır.

Bunların yanında sevilen ırklar arasında British Shorthair, Van kedileri, Norveç orman kedileri, Maine Coon kediler de popülerdir. Her kedi türünün kendine özel beslenme periyodu vardır. Bununla birlikte bazı kediler çok oyuncu olurken bazıları daha ağırkanlı olabiliyor. Eğer evinizde sürekli oyun oynayan bir kedi istiyorsanız karakter özelliklerini dikkate almanız gereklidir.

Köpekler

Köpekler insana en yakın canlılardır. Yavruluktan itibaren son derece sadık olan akıllı hayvanlar sokakta ve evlerde kendilerine yaşam alanları bulabilirler. Birçok farklı köpek türünün bulunması bu canlıların karakter özelliklerinin de farklı olmasına neden olur. Köpekler ile ilgili ilginç bilgiler oldukça fazladır.

Bu sevimli canlıları evlerde beslemeyi düşünüyorsanız onların türlerine özel tüm detayları bilmeniz gerekiyor. Beslenme alışkanlıkları, sevdikleri oyunlar, yalnız kalıp kalmayacakları gibi detaylar bu canlıların beslenmesinde önemlidir. Son derece keskin koku alma duyuları sayesinde birçok alanda bu canlıların özelliklerinden yararlanılmaktadır.

Yaklaşık 100’e yakın köpek ırkı bulunmaktadır. Bu köpekler özelliklerine göre farklı alanlarda yetiştirilmektedir. Her bir türün boyutları, tüy yapıları birbirinden farklıdır. Köpeklerin özellikleri nelerdir diye sorulduğunda bu soruya genel bir cevap vermek son derece zordur. Çünkü her türü kendi alt kategorisi altında incelemek gerekmektedir. Ancak genel olarak beslenmeleri, yaşadıkları kalıtsal hastalıklar, bakım periyotları birbirine benzemektedir.

Köpek Bakımı

Köpek bakımı konusunda önem verilmesi gereken birçok önemli detay vardır. Evde köpek bakımı zor mu sorusuna verilebilecek yanıt köpeklerin türüne göre şeklinde olabilir. Tüylü ve yaramaz bir köpeğin bakımı sizleri biraz zorlayabilir. Son derece sevimli olsalar da zaman zaman köpek kuaförlerinden bakım için destek almanız gerekebilir.

Tüylerinin sürekli olarak kısaltılması tüy dökümlerinin önüne geçecektir. Bunun yanında belirli periyotlarda köpeklerinizi banyo yaptırmanız gerekebilir. Uzun süre yıkanmadıklarında kötü kokmaya başlayabilirler. Aynı zamanda uzun tüylü olanlarını sık sık taramak da önemli bir bakım uygulamasıdır.

Gözlerinin sık sık temizlenmesi ve tırnaklarının iki haftada bir kesilmesi gereklidir. Bahçede köpek bakımı evde beslenen köpeklere göre biraz daha uğraştırıcı olabilir. Çünkü dışarıda olan köpeklerin temizlik gereksinimi daha da fazla olabilir. Köpeklerin bakımında kulaklarının iç kısımlarının temizlenmesi, dişlerinin fırçalanması önemlidir. Günün belli saatlerinde tuvalet ihtiyaçlarının giderilmesi de önemlidir. Bununla birlikte bakım periyodunda köpeklerin yavru ve yetişkin olmasının önemi son derece büyüktür.

Köpek Besleme

Köpek besleme alışkanlıkları yetişkin ve yavru olmalarına göre farklılık gösterir. Yavru köpeklerin 4 haftalık olana kadar anne sütü alması önemlidir. Anne sütü son derece koruyucu ve besleyici bir özelliğe sahiptir. Yavruların tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir. Emme süresi birkaç hafta uzatılabilir. Bunun yanında yavruların süt dişleri çıkmaya başladığında onların durumlarına uygun mamalar verilmeye başlanabilir. Yavru köpek beslemesi için günde 3 öğün yeterli olmaktadır.

Köpeklerin günlük besin ihtiyacı karşılanacak şekilde beslenmeleri önemlidir. Yetişkin köpeklerde günlük besin için kuru mama kullanabilirsiniz. Hayvansal gıda yerine bitkisel gıdalar ile beslemek onların daha sağlıklı olmasını sağlar. Köpeklerinizin genç görünmesi, diş ve tüy sağlığı açısından mama seçimi her zaman önemlidir.

Köpekler yaş aldıkça metabolizmaları yavaşlamaya başlar. Yağ oranlarında artış gözlemlenir. Bunun yanında bu sevimli canlılarda öğünleri verirken daha dikkatli olmak gerekir. Bu dönemde veterinere danışarak onlara vitamin ve mineral takviyesi yapabilirsiniz.

Köpek Sağlığı

Köpeklerinizi ister bahçede isterseniz evde besleyin mutlaka temizliklerine gereken önemi vermelisiniz. Eğer bahçede besliyorsanız kulübe temizliğinin yapılması son derece önemlidir. Enerji seviyeleri son derece yüksek olan köpeklerinizin egzersiz ihtiyaçlarının da karşılanmasına özen göstermelisiniz. Köpeklerde çok sık olarak görülen birtakım hastalıklar vardır. Bu hastalıklar eğer zamanında veteriner önlemi alınmazsa ölümleri ile sonuçlanabilecek kadar ciddidir. En sık karşılaşılan köpek hastalıkları şunlardır:

 • Köpek gençlik hastalığı
 • Uyuz
 • İç parazitler
 • Kulak iltihabı
 • Eklem ve mide iltihabı
 • Parvovirüs yani kanlı ishal
 • Deri ve cilt sorunları
 • İshal ve kabızlık

En çok görülen hastalıklardır. Aynı zamanda ağız ve diş sorunları, obezite, raşitizm gibi hastalıklar da köpeklerde sıklıkla görülen sorunlar arasında yer alır. Sevimli dostlarınızın daha uzun ömürlü olmaları için mutlaka belirli aşıların yapılması gereklidir. Köpek aşı takvimini takip ederek veteriner kontrollerini daha rahat takip edebilirsiniz.

Bu sevimli canlılar 6 aya kadar tüm süt dişlerini dökmeye başlarlar ve bu dönemden sonra da kalıcı dişleri çıkmaya başlar. Bu nedenle bu dönemde her şeyi kemirmek isteyebilirler. Onların ağız ve diş sağlığı açısından kalıcı dişlerin iyi bakılması gereklidir.

Aşılarının düzenli yaptırılması da önemlidir. 45 günlükken ilk aşısına başlanmalıdır. İlk aşıları tamamlandıktan sonra da mutlaka üç ayda bir mutlaka iç parazit aşılarını yaptırmanız gereklidir. Bunun yanında kuduz, karma ve boğmaca aşılarını da yaptırmanız gereklidir.

Köpek Türleri

Köpek türleri yetiştikleri coğrafyaya göre farklı karakteristik özellikler taşıyabilir. Bu sevimli canlıların birçok farklı türü vardır. Her tür kendine has özelliklere sahiptir. Birçok farklı türden bahsetmek mümkündür. Ancak evinizde beslemek için bir köpek sahiplenmeden önce onun çocuklarla ve diğer hayvanlarla arasının nasıl olduğuna, enerji düzeylerine, kalıtsal bir hastalığı olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Evcil köpek türleri arasında şunları saymak mümkündür; Yorkshire Terrier, Pug, Pekingese, Cavalier King Charles Spaniel, Lhasa Apso, Pomeranian, Poodle, Maltese gibi türlerdir. Bunların yanında daha birçok farklı köpek türü bulunmaktadır. Her biri farklı karakter özelliklerine sahiptir ve fiziksel özellikleri bakımından da belirgin farklılıkları vardır. Köpek cinsleri sahip oldukları karakter özellikleri ve becerilere göre narkotik gibi alanlarda da özel olarak yetiştirilebilmektedir.

Kuşlar

Evde beslenen petler arasında kuşlar en sevilen türler arasındadır. Birçok farklı kuş türünün bulunması bu canlıların her zaman popüler olmasını sağlamaktadır. Genel olarak kafes içerisinde beslenseler de insanlarla çok yakın ilişkiler kurabilirler. Özellikle güvercinler, kanaryalar, muhabbet kuşları ve papağanlar özel olarak beslenen türler arasındadır.

Bu kuşlar içerisinde güvercinler genelde dışarıda beslenen türlerdir. Evlerin damlarında özel yuvalar hazırlanarak beslenen canlılardır. Muhabbet kuşu, papağan ve kanaryalar ise kafes kuşlarıdır. Bu kuşların belirli bir ortam sıcaklığında beslenmeleri hastalanmamaları açısından son derece önemlidir.

Kuş besleme konusunda yemleri, sağlık durumları, sıkça yaşayabilecekleri hastalıkları bilmek önemlidir. Bu sevimli canlılar özellikle bit gibi çeşitli parazitlere bağlı olarak ciddi hastalıklar yaşayabilirler. Hangi türden kuşu besleyecekseniz mutlaka periyodik olarak veteriner kontrolü yaptırmanız gerekmektedir.

Güvercin

Güvercinler dünya üzerinde en fazla beslenen kuş türleri arasındadır. Özellikle Türkiye’de bu kuş türlerine yoğun bir ilgi vardır. Vücut yapıları orta büyüklükte olan bu kuşlarda farklı türler vardır. Güvercin özellikleri de bu türlere göre farklılık göstermektedir.

Bu sevimli kuşlarda genel olarak 5 farklı renk vardır. Bu renkler siyah, kırmızı, beyaz, mavi ve sarı renkleridir. Beyaz güvercinler herhangi bir işaret taşımayan türlerdir. Göz renkleri siyahtır ve gagaları da beyazdır. Sarı renklerde olanlar kanarya olarak isimlendirilir. Pal güvercinler kırmızı, murakat güvercinler ise siyahtır. Zavrak güvercinler ise dumanlı bir mavi renktedir.

Güvercin türlerinde birçok farklı hastalık türü görülebilir. Kuş gribi, kanlı ishal, pamuk, verem, sıtma, frengi, sallabaş, ters kulak gibi birçok hastalık türünden bahsetmek mümkündür. Tepeli ve tepesiz olarak ikiye ayrılan güvercinlerde tür olarak posta, yelpaze kuyruk, İngiliz posta güvercini, dragon gibi türler vardır. Güvercin türleri kendilerine has özelliklere sahiptir. Her türün beslenmesi, yetiştirilmesi ve bakımı farklılık gösterebilir.

Kanarya

Küçük gövdeli kuş türlerinden olan kanaryalar parlak tüyleri ile dikkati çekerler. Minik ve zeki bakan gözleri bu sevimli canlıların belirgin özellikleridir. Bu kuşların çok güzel sesleri vardır ve evlerde beslemeye en uygun kuş türleri arasındadır. 14 yıldan daha fazla yaşayabilen kanarya türleri kafes kuşlarıdır ve tek ya da çift olarak beslenebilirler.

Bu sevimli kuşların çiftleşebilmeleri için uygun bir eş seçmeleri gerekmektedir. Güneş ışınları fazla olan dönemlerde çiftleşen bu kuşların cinsel olgunluğa ulaşabilmeleri için bir yaşına gelmelerini beklemek gerekir. Kanarya özellikleri türlerine göre farklılık gösterir. Kanarya bakımı son derece kolaydır. Belirli periyotlarda kafeslerini temizlemek, özel kanarya yemleri ile beslemek bu canlıların uzun yıllar yaşaması için gerekli koşullardır.

Gloster, Yorkshire, Norwich, taklacı kanarya Border, Cerest, Lizard gibi farklı türleri vardır. Her kanarya türünün kökeni farklı bir ülkeye dayanır.

Muhabbet Kuşu

Evlerde en çok beslenen kuş türleri arasında muhabbet kuşları vardır. Bu kuşlar hem güzel öterler hem de rengârenk bir görünümleri vardır. En sık karşılaşılan muhabbet kuşu renkleri yeşil, mavi, beyaz, sarı renkleridir. Küçük yapılı olan muhabbet kuşları yavruluktan itibaren tek olarak beslerseniz size kısa sürede alışabilir. Ancak yanında bir eşi olursa size çok fazla alışmak istemeyebilir.

Muhabbet kuşları da kanaryalar gibi kafes kuşudur ve anavatanları Avustralya’dır. Bu sevimli kuşlar doğal ortamlarında sürü halinde yaşarlar. Bu sevimli kuşları kafeste besleyecekseniz mutlaka yemlerinin sürekli taze olmasına özen göstermeniz gereklidir. Ortalama 8 yıl ömürleri olduğundan bu kuşları beslerken bakımı önemli kuşlardır. Bazı muhabbet kuşlarının konuşma eğilimi vardır ve çaba harcanırsa kolaylıkla bazı kelimeleri öğrenebilirler. En sevilen muhabbet kuşu türleri arasında albino, Lutino, gri, Pakistan, Çekoslavak gibi kuş türleri bulunmaktadır.

Papağan

Kıvrık gaga yapıları ve parlak tüyleri ile papağanlar son derece etkileyici kuş türleridir. Bu kuşlar iri yapılıdır ve farklı tür özelliklerine sahiptir. Taklit yolu ile çok iyi şekilde konuşabilen papağanlar evcil olarak beslenebilen sevimli canlılardır. Papağanlar genel olarak sakin yaradılışlı kuş türleridir ve kafeste ya da kafes dışında beslenebilirler.

Kuvvetli bir hafızası olan bu kuş türleri birçok sözcüğü çok net bir şekilde söyleme becerisine sahiptirler. 315’den fazla çeşidi bulunan bu kuşlar genel olarak tropik kökenli kuşlardır. Bu kuş türleri son derece etkileyici bir renk skalasına sahiptir. Türkiye’de genel olarak yeşil papağanlar ve İskender papağanlar bulunmaktadır.

En bilinen papağan türleri arasında Kırmızı ara papağanı, sarı mavi ara, Sultan papağanı, geveze Lori, Afrika gri papağanı, Sülfür kakadu papağanları sayılabilir. Özellikle gri papağanlar çok iyi konuşma becerisine sahip türlerdir. Bunun yanında kakadu papağanlar ise oyunculukları ile bilinmektedirler.

Kemirgenler

Kemirgenler de diğer birçok hayvan türü gibi evlerde kendilerine yer edinen canlılar arasında bulunuyor. Guinea pig, Hamster, sincap ve tavşan gibi birçok farklı kemirgen türü insanların hayatına ortak oluyor. Ancak bu canlıların her birinin farklı bir yaşam alanı bulunuyor. Beslenmeleri, ortam gereksinimleri farklılık gösterdiğinden bu canlıların mutlaka iyi bakılmaları gereklidir.

Bu canlılar sıcakkanlı memeli grupta yer alırlar ve doğal yaradılışları gereği bulundukları ortamlarda ciddi kayıplara neden olabilirler. Kemirgenlerin özellikleri arasında duyularının gelişmiş olması oldukça dikkati çeker. Kolaylıkla yaşadıkları yere adapte olan bu canlıların metabolizmaları son derece hızlı çalışır. Kemirgenlerin genel olarak köpek dişleri yoktur ve önde bulunan dişleri ile sürekli olarak kemirme işlemi yapabilirler.

Kemirgen türlerinin beslenmesi son derece önemlidir. Genel olarak otla beslenen canlılar özel alanlarda beslenmek durumundadır. Özellikle Hamster türü kemirgenlerinizi evin içerisinde serbest bırakmamaya özen göstermeniz gereklidir.

Guinea Pig

Son yıllarda en çok beslenen kemirgen türleri arasında Guinea Pig çok ilginç canlılardır. Özel yaşam alanlarında kendilerine has dünyaları vardır ve kendi türü içerisinde de birçok alt türe ayrılırlar. İlk olarak Güney Amerika’da görülen bu türler eski bir geçmişe sahip canlılardır. Daha çok gruplar halinde yaşayan canlılar günümüzde kafeslerde evlerde beslenebilirler.

Guinea pig türleri çok çekingen bir yapıya sahiptirler. Ortalama 12 yıllık bir yaşam süreleri vardır ve doğru şekilde beslenirlerse uzun yıllar sizinle birlikte yaşayabilirler. Hatta bu yaşam süresi ile diğer kemirgenlere göre çok fazla yaşadıkları da söylenebilir. Sahiplerine karşı son dere bağlıdırlar ve acıktıklarında bunu mutlaka size belli ederler. Çekingen olmalarının yanında bu canlılar gürültü karşısında ciddi anlamda ürkebilirler.

Guinea pig vejetaryen canlılardır. Daha çok meyve, sebze ve ot türü gıdalarla beslenirler. Bu canlıların C vitamini üretme kapasiteleri yoktur. Bu nedenle bu vitaminleri dışarıdan almaları gerekir.

Hamster

Hamster uzun yıllardır popüler kemirgen türleri arasında yer alırlar. Bu canlıların beslenmesinde yine kafeslerden yararlanılmaktadır. Kafes dışarısına çıktıklarında eşyalarda ciddi oranda hasar meydana getirebilirler. Tüy yapıları genel olarak kısadır. Ancak uzun tüylü Hamster türlerine de rastlamak mümkündür. Daha çok sarı ya da açık kahve tonlarında olan canlılardır.

Hamster türleri yanaklarında birçok yemeği depolama kapasitesine sahiptirler. Aynı zamanda ön ayaklarını bir şeyleri taşımak için rahatlıkla kullanabilirler. Çok meraklıdırlar ve kafes dışarısına çıktıklarında bulundukları alanı en ince detayına kadar keşfetmek isteyebilirler. Bu canlılar hastalıklara karşı çok dayanıklı olduklarından kolaylıkla hastalanmayan bir yapıya sahiptirler.

Dişi türler erkeklere göre daha hırçındır. Gebelik süreleri 20 gün süren bu canlılar her doğumlarında 5 ile 10 arasında tane yavru dünyaya getirirler. En ilgi çeken özellikleri ise hamsterler ölen yavrularını yiyebilirler. Çok sakindirler ve fazla hareket etmeyi sevmezler. Bu nedenle onların biraz enerjik olmaları için kafeslerine koşu çarkı alabilirsiniz.

Sincap

Geniş renk paletine sahip olan sincaplar tür bakımından da son derece geniş bir ailedir. 20 ile 25 cm arasında değişen renkleri ile sincaplar son derece sevimli memeli hayvanlardır. Bu hayvanlar çok ürkek bir yapıya sahiptirler ve doğal ortamlarında ağaçlarda yaşarlar. Ancak evlerde de beslenebilen çok sevimli sincap türleri vardır.

İri ve parlak gözleri ile sincaplar hemen herkesin ilgisini çeken canlılardır. Sincaplar en iyi tırmanma kabiliyetine sahip canlılar olduğunu söylemek mümkündür. Sincapları evcilleştirmek istiyorsanız mutlaka yavruyken sahiplenmeniz gereklidir.

Otobur canlılardır ve ağaç kabukları gibi gıdalarla beslenirler. Bunun yanında fındık, ceviz gibi kabuklu besinleri de alıp depolamayı çok severler. Çok bilinen sincap türleri arasında uçan sincaplar, yer sincabı, çizgili sincap, kızıl sincaplar sayılabilir. Bu canlıları evde beslemek için kafes bulundurmak önemlidir. Ayrıca evde çok fazla beslenen türler arasında uçan sincaplar oldukça ilgi çekmektedir.

Tavşan

Memeli hayvanlar grubunun bir üyesi olan tavşanlar gündüzleri genelde uyumayı tercih ederler. Akşamları ise aktif olan bu canlılar gürültüden fazla hoşlanmazlar. Ön bacakları arka bacaklarına göre daha kısadır ve kuyrukları da top şeklindedir. Tavşanlar için yaşam alanlarında uygun bir sıcaklık ortamı olmalıdır.

Bu canlıların en sevdiği besinler içerisinde havuç, salatalık, marul gibi yiyecekler vardır. Günlük olarak 500 ml su tüketmeleri gerekir. Duyma yapıları çok iyi olan tavşanlar her sese tepki verebilirler. Etraflarında yüksek ses olduğunda kalp krizi geçirme riskleri vardır.

Tavşanların kafes ortamında beslenmeleri evi dağıtmamaları açısından önemlidir. Açık alanlarda bir süre egzersiz yapmalarını sağlayabilirsiniz. Genel olarak ortalama ömürleri 8 yıldır. Bu canlılarda iştahsızlık görürseniz tavşanların suyuna vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Yavru tavşanları mümkün olduğunca elinize almamanız gerekiyor. Anne tavşan yavruya sizin kokunuzun sindiğini hissederse yavrusunu emzirmek istemeyebilir. Tavşan türleri arasında pofuduk görünüme sahip olan türler çok tercih edilir.

Sürüngenler

Sürüngenler hayvanlar âleminin en soğukkanlı canlıları arasında yer alırlar. Bu canlılar hakkında genel olarak hem zehirli hem de tehlikeli oldukları düşünülür. Fakat zehir taşıyan sürüngen sayısı çok fazla yoktur. Türkiye’de de yaşayan sürüngen türlerinin neredeyse %23’ü zehir taşımaktadır. Özellikle Türkiye’de yaşayan kertenkele türlerinin hiçbirisinde zehir yoktur. Kara hayatına uyum sağlayan sürüngen türleri içerisinde birçok hayvan türü vardır.

7000’den fazla türü olan bu canlılar yumurtlayarak çoğalırlar. Omurgalı hayvan kategorisinde yer alırlar ve dünyanın hemen her yerinde yaşayan bir sürüngen türüne rastlamak mümkündür. En bilinen sürüngen türleri ise şunlardır:

 • Kaplumbağa
 • Yılan
 • Timsah
 • Kertenkele
 • Bukalemun

Gibi canlılar en bilinen türler arasında yer alırlar. Bu canlıların vücut ısıları sürekli olarak değişme gösterebilir. Akciğer solunumu yapan canlılardır. Farklı bir pul yapıları vardır ve hem karada hem de suda yaşayabilen canlılardır. Bu canlıların ter bezleri bulunmaz. Bu nedenle de çok fazla suya ihtiyaç duyan canlılar değildirler. Sürüngenlerin bazı türleri evlerde de beslenebilir. Özellikle bukalemun en fazla beslenen sürüngen türlerindendir. Yılan türleri de evlerde beslenebilen sürüngenlerdendir. Ancak alışıldık ev petleri arasında değildirler.

Balıklar

Evlerin sessiz sakinleri arasında yer alan balıklar akvaryumlarda kendilerine has yaşam şekilleri olan canlılardır. Ortama hoş bir dinginlik sunan bu canlılar farklı boyutlarda akvaryumlarda beslenebilirler. Belirli periyotlarda suları değiştirildiğinde düzenli şekilde beslendiklerinde balıklar uzun süre size yoldaşlık edebilirler. Farklı balık türleri vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Japon balıkları en çok beslenen balıklar arasında yer alırlar. Akvaryumlarda beslenen yaygın türlerdir. Daha çok Çinliler tarafından yetiştirilen bu balıklar Japon balığı adı ile ün salmıştır. En bilinen renkleri turuncudur.

Lepistes balıklar canlı yavrular doğurur ve bu özellikleri ile diğer balık türlerinden ayrılırlar. Bu balıklar en barışçıl balık türleri arasında yer alırlar. Doğal seleksiyon yöntemi ile bu cinste ki balıkları çoğaltmak mümkün olmaktadır.

Çin ejderi balık türleri de barışçıl balıklardır ve diğer balıklarla birlikte rahatlıkla yaşayabilirler. Ancak biraz büyük boyutlu balıklar oldukları için geniş bir akvaryuma ihtiyaç duyarlar. Akvaryumda beslenen balıkların yemlenme periyoduna dikkat edilmelidir. Eğer birden fazla balık besleyecekseniz mutlaka akvaryumlarında filtre sistemi bulunmalıdır. Günün belli saatlerinde suyun oksijen almasına özen gösterilmelidir. Su kalitesini yüksek tutarsanız bu canlıların uzun yıllar yaşamasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda su değiştirirken balıkları alabilmek için bir akvaryum süzgeci bulundurmaya da özen göstermelisiniz. Balıklar beslenmesi en zahmetsiz canlılardır.